OBSCURE SPHINX - Emovere
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
ISOLE se mi vryli do paměti poměrně nedávno, a to v roce 2006 svou vynikající deskou „Throne Of Void“. Kapela sice pod názvem FORLORN figurovala na scéně již od roku 1991, nebyla však úspěšná. Nový počin „Bliss Of Solitude“ jsem pochopitelně očekávala se zvědavostí, abych zjistila, jestli švédská doom-metalová naděje předčí dva roky starou nahrávku, propadne nebo se sveze na vlně předchozího úspěchu. Jak už to ale bývá, odpověď není ani jedna z nabízených možností.
Po prvním poslechu „Bliss Of Solitude“ jsem sice měla pocit z kvalitně odvedené práce, stále jsem však něco postrádala. Nejdřív ztemnělé hlubiny typické pro MY DYING BRIDE, později prvotní nadšení z „Throne Of Void“. V zajetí vlastních sešněrovaných očekávání a pravidel jsem si připustila až později, že... ona je ta deska vážně skvělá. Nevím, jestli je blaho zrovna to, co s „Bliss Of Solitude“ ve své samotě objevíte. Nahlédnete s ní však do vlastního nitra, vzpomenete si jak na věci, které byste raději vytěsnili z mysli, tak na hezké vzpomínky hluboko uložené. Stačí jen dovolit.
Na ISOLE mezi prvními zaujme vokál. Řevu se, až na malé výjimky (např. v úvodní „By Blood“), nedočkáme. Zpěv je uzemněný, jistý, posmutnělý, dotvářející doomovou symfonii a atmosféru. Hudba Švédů je jako voda - jemně se přelévá z jednoho zákoutí do druhého, dokonale na sebe navazuje, vše působí nenásilně, jakoby „mimochodem“, ale přesto umí navodit pocit vnitřní nestálosti... „Imprisoned In Sorrow“ se polehoučku vkrádá do mysli. Nejen krásně tklivá melodie kolem 3. minuty skladbě dodává na zajímavosti a řadí ji k absolutnímu top na albu.
„With awe I turn to you and look into your eyes
My tears blinding my sight, my feelings in chaos
I can not face the truth too painful to accept
I can not face my life to live on without you“
Kytary ze začátku „Bliss Of Solitude“ mi živě připomínají styl MY DYING BRIDE. Narozdíl od nich však ISOLE svou melancholii a celkovou náladu prezentují na první „pohled“ méně pesimističtěji - a to hlavně co se zpěvu týče. Jestli však MY DYING BRIDE sahají až na dno temného jezera, jsou ISOLE těmi, kdo čeří hladinu. A to ne díky tomu, aby byli také jeho součástí, ale proto, aby ukázali, že někdy postačí jen náznak. Jako poslední bych zmínila skladbu „Dying“, která mě nadchla hlavně svým akustickým začátkem.
Jestli si tedy mám zodpovědět otázku, zda je „Bliss Of Solitude“ lepší či horší deskou, než předchozí „Throne Of Void“, nemohu dát jednoznačnou odpověď. Na první poslech jsem si byla téměř jistá, že nahrávka z roku 2005 byla lepší, nicméně novinka roste s každým poslechem a to dokonce takovým tempem, že „Throne Of Void“ v mém osobním žebříčku pravděpodobně předčí.
Ideální na zádumčivé podzimní večery.
8 / 10
Daniel Bryntse
- vokál, kytara
Crister Olsson
- kytara, sborový zpěv
Henrik Lindenmo
- baskytara, řev
Jonas Lindström
- bicí
1. By Blood
2. From Clouded Sky
3. Imprisoned In Sorrow
4. Bliss Of Solitude
5. Aska
6. Dying
7. Shadowstone
Born From Shadows (2011)
Silent Ruins (2009)
Bliss Of Solitude (2008)
Throne Of Void (2006)
The Beyond (EP) (2006)
Forevermore (2005)
Vydáno: 2008
Vydavatel: Napalm Records
Stopáž: 57:41
Velmi dobré album. Doom jsem přitom jako zcela "vytěžený" styl už dávno odepsal, některé nové desky mě však fakt překvapily.
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Jedni z mála u nás (ne-li vůbec jediní) představitelé zatuchlého hnilobného death/doomu o sobě dávají vědět novým EP, jehož trojice chorobných songů také jasně demonstruje fakt, že tato obluda už dozrála na úroveň plnohodnotného alba. Čím dříve, tím lépe!
Pokračování, která neukončují děj, to mají těžké. Druhé Silo je pomalé, vláčné a nestane se v něm vlastně nic, co by se nevešlo do jednoho dvou dílů. Nečtenářům knih navíc nemusejí být zřejmé všechny pohnutky jednajících. Tak snad to třetí řada narovná.
Ruské skupiny většinou ignoruji, ale než jsem si všiml, že je tahle z Jekatěrinburgu, upoutal mě jejich starosvětský thrash. Nic převratného se sice neděje, spíš je to jako výlet zpět časem, ale pro pamětníka celkem dobrý.
Keith Buckley (ex-EVERY TIME I DIE) jako by se svými kumpány zkoušel štěstí v hodně melodickém metalcore, nebo možná spíše post-hardcore, ale na mě je to hodně plytké a podbízivé. BETTER LOVERS, kde působí další členové ETID, jsou úplně jiná liga.
Trochu Red Dead Redemption pro čtenářky Marianne. Pod krví a špínou se schovávají scenáristická klišé a dutá schémata revizionistických westernů. Má to sice patřičně gritty look, ale nekouše to. Spousta sentimentu a neschopnosti poradit si s postavami.
Veteráni stonerrockového stylu toho mají za sebou už hodně, ale stále jim to hodně sluší a tak i album roku 2024 v sobě nese odkaz na klasické devadesátky a tedy dobu, kdy tahle skupina tvořila po boku KYUSS historii.