OBSCURE SPHINX - Emovere
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Ano vážení přátelé, je tomu již více než čtyři roky, co jsme naposledy uveřejnili poslední článek o obsahu nějakého tištěného média, věnujícímu se metalové muzice. Dovolte mi abych tuto propast zkusil zacelit snůžkou několika slov o posledním vydaném čísle Tuberculosis magazínu. Občasníku, který se věnuje těm nejextrémnějším žánrům. Jmenovitě snad všem barvám grindu a brutálnějším polohám death metalu. Tubera s pořadovým číslem osm se může pochlubit celobarevnou obálkou, plakátem formátu A3, na kterém najdete domácí stálice FEEBLE MINDED a FLESHLESS a CD, na kterém najdete YOPRU, FLATV5 a PISTOLERO. Stran je jářku 56, reklam poskromnu, tak se pojďme věnovat tomu, co najdeme po otevření zelenkavé titulní stránky tohoto plátku...
Abychom začali nějak optimisticky přejdu přímo k tomu, co mi na podobných fanzinech nejvíce vadí. To jsou žoviální a poměrně odbyté rozhovory, ve kterých se člověk dozví maximálně o alkoholových, marihuanových, či zcela jiných dobrodružství jednotlivých kapel na té či oné šňůře, jenže – koho podobné informace zajímají? Mě osobně příliš ne. Tomuto neduhu se Tubera bohužel nevyhýbá. Poměrně dosti rozhovorů je zamořeno podobnými nešvary, nicméně nutno jedním dechem říci, že zdaleka ne všechny. I tak mi chybí typ rozhovoru, jakým byl například pokec s MUCOPUS v minulém čísle. Na druhou stranu nikdo si tady nehraje na vrcholnou žurnalistiku, Tubera je zkrátka poctivý fanzin, který dělají nadšenci z žánru. Z povedených rozhovorů upozorním snad jen na HOUR OF PENANCE, BEAUTIFUL CAFILLERY, popřípadě rozhovor s PR podtónem zaměřený na studio TYPHOID SOUND LAB. Nádavkem k těmto článkům je poměrně zajímavé zpestřením: názory několika vyvolených z extrémní subkultury na webový kolos MYSCPACE.
Velmi často bývá ne zcela košer grafická úprava podobného plátku, zde ale musím Tuberáky uznale poplácat po ramenou, neboť se jim podařilo vytvořit v rámci možností koukatelné dílo, které za svými stránkami jednoznačně skrývá jistou dávku grafického talentu.
Co mě vždy velmi baví, jsou cestopisy kapel na koncertech v zahraničí. V sedmičce byla vyčerpávající, vtipná a čtivá odysea od Freda ze SMASHED FACE po Ukrajině a poněkud méně rozmáchlá, ale o to napínavější cesta ETERNAL BLEEDING po Rumunsku, Moldavsku a podobných východních krajinách (Slovensku například), v osmičce je jen poněkud strohým stylem komentovaná cesta JIG-AI do Ruska a Vlakinovo (INGROWING) shrnutí Winter Assaultů. Škoda, že podobných přispěvovatelů není více. Jedním z hlavních pilířů Tubery jsou krom rozhovorů i recenze. Zde lze oproti minulým číslům pozorovat jednu velkou změnu. Tou je určité vystřízlivění redaktorů z nadšeneckých ód na každý kotouč, kterými byly drženy přísné koleje popsané v Dalasových zásadách UG psaní. Oko recenzentů je přeci jen trochu přísnější, nicméně stále se shovívavě přivírá ve svém žánru, "kultech", popřípadě u spřátelených vydavatelů. Jakoby některé kapely byly nedotknutelné "za zásluhy".
Shrnuto a podtrženo: Za své drobné dostanete celkem dosti. Více jak padesát stran, kde majoritní podíl není tvořen reklamou, CD, plakát, 30 rozhovorů, podobný počet recenzí a ještě nádavkem dobrý pocit, že jste podpořili scénu!!!
Vydáno: 2008
Obsah tvoří z převážné části rozhovory, reporty - tentokráte to jsou Winter Assault tour (Napalm Death, Ingrowing a Uprise) a Geishas Carnage tour (Jig-Ai a Katalepsy), články jako např. Texas Scene Report, Typhoid Sound Lab (o tom jak to chodí v tomto studiu + report z nahrávání Mortally Infected + rozhovory...) nebo anketa na téma MySpace.
Rozhovory:
IMPALED usa,
COCK AND BALL TORTURE ger,
GRONIBARD fra,
YORPU cz,
PATHOLOGIST cz,
BEAUTIFUL CAFILLERY cz,
PRASELIZER cz,
ORCHIDECTOMY can,
TORSOFUCK fin,
SANATORIUM sk,
DOGMA INC. sk,
UNFASHIONABLE CREATURES uk,
PERVERSITY sk,
SYPHILIC usa,
VAGINAL DIARRHOEA cz,
DEVASTATHOR cz,
CUTTING EMBRYO cz,
CEPHALIC IMPURITY rus,
MALIGNANCY usa,
MORTALLY INFECTED sk,
NECROTEKK.COM cz,
PLASMA ger,
HOUR OF PENANCE it,
FLESHLESS cz,
JIG-AI cz,
PSYCHOTIC DESPAIR cz,
ABORTION sk,
GDL cz,
TYPHOID SOUND LAB sk,
cena: 100 kč / 130 sk
Kontakt: Pavel Hobrlant, Pod tratí 636, 463 34 Hrádek nad Nisou, Czech Republic
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Jedni z mála u nás (ne-li vůbec jediní) představitelé zatuchlého hnilobného death/doomu o sobě dávají vědět novým EP, jehož trojice chorobných songů také jasně demonstruje fakt, že tato obluda už dozrála na úroveň plnohodnotného alba. Čím dříve, tím lépe!
Pokračování, která neukončují děj, to mají těžké. Druhé Silo je pomalé, vláčné a nestane se v něm vlastně nic, co by se nevešlo do jednoho dvou dílů. Nečtenářům knih navíc nemusejí být zřejmé všechny pohnutky jednajících. Tak snad to třetí řada narovná.
Ruské skupiny většinou ignoruji, ale než jsem si všiml, že je tahle z Jekatěrinburgu, upoutal mě jejich starosvětský thrash. Nic převratného se sice neděje, spíš je to jako výlet zpět časem, ale pro pamětníka celkem dobrý.
Keith Buckley (ex-EVERY TIME I DIE) jako by se svými kumpány zkoušel štěstí v hodně melodickém metalcore, nebo možná spíše post-hardcore, ale na mě je to hodně plytké a podbízivé. BETTER LOVERS, kde působí další členové ETID, jsou úplně jiná liga.
Trochu Red Dead Redemption pro čtenářky Marianne. Pod krví a špínou se schovávají scenáristická klišé a dutá schémata revizionistických westernů. Má to sice patřičně gritty look, ale nekouše to. Spousta sentimentu a neschopnosti poradit si s postavami.
Veteráni stonerrockového stylu toho mají za sebou už hodně, ale stále jim to hodně sluší a tak i album roku 2024 v sobě nese odkaz na klasické devadesátky a tedy dobu, kdy tahle skupina tvořila po boku KYUSS historii.