Ano vážení přátelé, je tomu již více než čtyři roky, co jsme naposledy uveřejnili poslední článek o obsahu nějakého tištěného média, věnujícímu se metalové muzice. Dovolte mi abych tuto propast zkusil zacelit snůžkou několika slov o posledním vydaném čísle Tuberculosis magazínu. Občasníku, který se věnuje těm nejextrémnějším žánrům. Jmenovitě snad všem barvám grindu a brutálnějším polohám death metalu. Tubera s pořadovým číslem osm se může pochlubit celobarevnou obálkou, plakátem formátu A3, na kterém najdete domácí stálice FEEBLE MINDED a FLESHLESS a CD, na kterém najdete YOPRU, FLATV5 a PISTOLERO. Stran je jářku 56, reklam poskromnu, tak se pojďme věnovat tomu, co najdeme po otevření zelenkavé titulní stránky tohoto plátku...
Abychom začali nějak optimisticky přejdu přímo k tomu, co mi na podobných fanzinech nejvíce vadí. To jsou žoviální a poměrně odbyté rozhovory, ve kterých se člověk dozví maximálně o alkoholových, marihuanových, či zcela jiných dobrodružství jednotlivých kapel na té či oné šňůře, jenže – koho podobné informace zajímají? Mě osobně příliš ne. Tomuto neduhu se Tubera bohužel nevyhýbá. Poměrně dosti rozhovorů je zamořeno podobnými nešvary, nicméně nutno jedním dechem říci, že zdaleka ne všechny. I tak mi chybí typ rozhovoru, jakým byl například pokec s MUCOPUS v minulém čísle. Na druhou stranu nikdo si tady nehraje na vrcholnou žurnalistiku, Tubera je zkrátka poctivý fanzin, který dělají nadšenci z žánru. Z povedených rozhovorů upozorním snad jen na HOUR OF PENANCE, BEAUTIFUL CAFILLERY, popřípadě rozhovor s PR podtónem zaměřený na studio TYPHOID SOUND LAB. Nádavkem k těmto článkům je poměrně zajímavé zpestřením: názory několika vyvolených z extrémní subkultury na webový kolos MYSCPACE.
Velmi často bývá ne zcela košer grafická úprava podobného plátku, zde ale musím Tuberáky uznale poplácat po ramenou, neboť se jim podařilo vytvořit v rámci možností koukatelné dílo, které za svými stránkami jednoznačně skrývá jistou dávku grafického talentu.
Co mě vždy velmi baví, jsou cestopisy kapel na koncertech v zahraničí. V sedmičce byla vyčerpávající, vtipná a čtivá odysea od Freda ze SMASHED FACE po Ukrajině a poněkud méně rozmáchlá, ale o to napínavější cesta ETERNAL BLEEDING po Rumunsku, Moldavsku a podobných východních krajinách (Slovensku například), v osmičce je jen poněkud strohým stylem komentovaná cesta JIG-AI do Ruska a Vlakinovo (INGROWING) shrnutí Winter Assaultů. Škoda, že podobných přispěvovatelů není více. Jedním z hlavních pilířů Tubery jsou krom rozhovorů i recenze. Zde lze oproti minulým číslům pozorovat jednu velkou změnu. Tou je určité vystřízlivění redaktorů z nadšeneckých ód na každý kotouč, kterými byly drženy přísné koleje popsané v Dalasových zásadách UG psaní. Oko recenzentů je přeci jen trochu přísnější, nicméně stále se shovívavě přivírá ve svém žánru, "kultech", popřípadě u spřátelených vydavatelů. Jakoby některé kapely byly nedotknutelné "za zásluhy".
Shrnuto a podtrženo: Za své drobné dostanete celkem dosti. Více jak padesát stran, kde majoritní podíl není tvořen reklamou, CD, plakát, 30 rozhovorů, podobný počet recenzí a ještě nádavkem dobrý pocit, že jste podpořili scénu!!!