OBSCURE SPHINX - Emovere
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Kvôli SILVER MT. ZION (tak ich budeme volať) práve teraz počúvam pinkfloydovskú prvotinu „Piper At The Gates Of Dawn“. A hľadám fragment, ktorý Efrim Menuck a jeho vždy-inak-sa-volajúca partia cituje v „1,000,000 Died To Make This Sound“. Tak rafinovane je umiestnený ten pársekundový odkaz, nevdojak ukazujúci, že post-rock nemusí byť len o monotónnom inštrumentálnom pidlikaní s hlavou sklopenou a neprítomným pohľadom.
Piaty album tohoto konáru, neprepočuteľne vyrastajúceho z kmeňa personálne spriaznených GODSPEED YOU! BLACK EMPEROR, však nie je ani o komplikovanosti. Experimentátorské chúťky tu nie sú zviazané pravidlami – sám Menuck sa otvorene priznáva jedine k „punk rocku“, čo by ste po zbežnom vypočutí Trinástich blues pre trinásť mesiacov zrejme nepovedali. Kontext sa objaví až po započúvaní sa do textov, prúdu myšlienok, rovnako ako v prípade GY!BE neskrývane politických, očakávane zahýbajúcich smerom doľava, k všetkým tým svetovým problémom, ktoré má na svedomí… veď viete, kto.
Úvodom do albumu je dvanásť nepríjemných pársekundových stôp, plných škrípajúcich zvukov – predohra k trinástej, štrnástej, pätnástej a šestnástej skladbe, ktorých priemerná stopáž nie je o nič kratšia, než štvrťhodina. Mrazivý názov nesúca „1,000,000 Died To Make This Sound“ je skutočným začiatkom. Mnohovrstvová skladba sa prelieva v priestoroch vymedzených nosnými motívmi . Sedemčlenná skupina má party rozdelené bez zbytočného zdvojovania, zvukovou bohatosťou občas evokuje podobne streleno nazvaných ...AND YOU WILL KNOW US BY THE TRAIL OF DEAD. Sláčikové nástroje v bohatých aranžmá (od klasických až po „avantgardné“) škrípu v popredí , gitary ustupujú do pozadia a plačlivý viachlasý spev pripomína akúsi zborovú, mantrickú modlitbu.
Práve spev je výrazným poznávacím znamením týchto Quebečanov. Kým väčšina spolkov radených do post-rockovej škatuľky spev obmedzuje na minimum alebo ním len sigurrósovsky dokresľuje náladu, SILVER MT. ZION kričia – spôsobom, ktorý vám tak, ako v prípade povedzme THE MARS VOLTA buď sadne, alebo si naň horko-ťažko zvyknete, alebo nebudete schopní dosku ani dopočúvať. Práve vokál je tým najpunkovejším elementom. Exaltovaný, kvílivý, neučesaný, na hranici afektu sa pohybujúci a nezriedka falošný, no o to evidentne nejde. Dôležité je zdelenie.
Na jednej spenenej vlne sa nesie celá nahrávka. SILVER MT. ZION si nemusia pomáhať vizuálnymi barličkami (obal CD je krásny, ale v tom najjednoduchšom zmysle), všetko povie hudba. Intenzívna, pritom o klasickej tvrdosti sa nedá hovoriť. Album je presiaknutý akýmsi nepriznaným religionizmom, jediným vodítkom je booklet v tvare modlitebnej knižky. Je to zvláštnym a možno trochu nepríjemne dotieravým spôsobom fascinujúce. Akoby vám nejaký cudzinec narušoval vašu intímnu zónu, do ktorej obvykle nikoho nepúšťate.
Občas to prerastá cez hlavu – tam, kde je vrstiev priveľa a tam, kde je poslucháč napriek rozsiahlej stopáži zaplavovaný stále ďalšími a ďalšími vlnami zvukov. O to viac potešia miesta, kde sa zrazu všetko zlomí. Ako v titulnej skladbe, kde gradujúcu „kázeň“ preruší na pár sekúnd ticho, z ktorého SILVER MT. ZION za akustického sprievodu pomaly stúpajú naspäť. Alebo na začiatku „Black Waters Blowed/Engine Broke Blues“, clivom speváckom sóle s violončelovým sprievodom.
„13 Blues For Thirteen Moons“ je nahrávkou, ktorá svojou osobitosťou vyčnieva z bežných žánrových stereotypov, ktoré tak rada klonuje uniformná masa hudobného pelotónu. Sympatie-nesympatie bokom: SILVER MT. ZION šľapú do svojho kopca o kus pred ním.
Post-punk-rocková modlitba.
7,5 / 10
Efrim Menuck
- gitara, spev
Thierry Amar
- kontrabas, basgitara, spev
Sophie Trudeau
- husle, spev
Jessica Moss
- husle, spev
Beckie Foon
- violončelo, spev
Ian Ilavsky
- gitara, organ
Eric Craven
- bicie, spev
+
Brian Lipson
- trúbka
Nadia Moss
- organ
1.
2.
3.
4.
5.
6.
7.
8.
9.
10.
11.
12.
13. 1,000,000 Died To Make This Sound
14. 13 Blues For Thirteen Moons
15. Black Waters Blowed/Engine Broke Blues
16. BlindBlindBlind
13 Blues For Thirteen Moons (2008)
Horses In The Sky (2005)
The "Pretty Little Lightning Paw" E.P. (2004)
"This Is Our Punk-Rock," Thee Rusted Satellites Gather + Sing, (2003)
Born Into Trouble As The Sparks Fly Upward (2001)
He Has Left Us Alone But Shafts Of Light Sometimes Grace The Corner Of Our Rooms… (2000)
Vydáno: 2008
Vydavatel: Constellation
Stopáž: 59:10
Produkce: Howard Bilerman a Radwan Moumneh
Studio: Hotel2Tango
Moje nejoblíbenější je sice album "This is our Punk Rock", ale 13 Blues mě přes počáteční rozpaky nakonec také vzalo za srdce a za skladbu "1 000 000 Died to Make This Sound" a zejména za úchvatné zakončení celého alba v podání "Blind Blind Blind" s vrstveným zpěvem v závěru skladby pro mě rozhodně výborné album.
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Jedni z mála u nás (ne-li vůbec jediní) představitelé zatuchlého hnilobného death/doomu o sobě dávají vědět novým EP, jehož trojice chorobných songů také jasně demonstruje fakt, že tato obluda už dozrála na úroveň plnohodnotného alba. Čím dříve, tím lépe!
Pokračování, která neukončují děj, to mají těžké. Druhé Silo je pomalé, vláčné a nestane se v něm vlastně nic, co by se nevešlo do jednoho dvou dílů. Nečtenářům knih navíc nemusejí být zřejmé všechny pohnutky jednajících. Tak snad to třetí řada narovná.
Ruské skupiny většinou ignoruji, ale než jsem si všiml, že je tahle z Jekatěrinburgu, upoutal mě jejich starosvětský thrash. Nic převratného se sice neděje, spíš je to jako výlet zpět časem, ale pro pamětníka celkem dobrý.
Keith Buckley (ex-EVERY TIME I DIE) jako by se svými kumpány zkoušel štěstí v hodně melodickém metalcore, nebo možná spíše post-hardcore, ale na mě je to hodně plytké a podbízivé. BETTER LOVERS, kde působí další členové ETID, jsou úplně jiná liga.
Trochu Red Dead Redemption pro čtenářky Marianne. Pod krví a špínou se schovávají scenáristická klišé a dutá schémata revizionistických westernů. Má to sice patřičně gritty look, ale nekouše to. Spousta sentimentu a neschopnosti poradit si s postavami.
Veteráni stonerrockového stylu toho mají za sebou už hodně, ale stále jim to hodně sluší a tak i album roku 2024 v sobě nese odkaz na klasické devadesátky a tedy dobu, kdy tahle skupina tvořila po boku KYUSS historii.