OBSCURE SPHINX - Emovere
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
„Dømkirke“ je nórske slovo pre katedrálu, ak si odmyslíte to „ø“, ktorým ho SUNN O))) svojvoľne ozdobili pre potreby svojho čerstvo vychádzajúceho živáku. Názov je to vskutku trefný, keďže nahrávka neobsahuje nič viac a nič menej, než záznam minuloročného vystúpenia z monumentálneho bergenského svätostánku.
SUNN O))) sa ani na jednej zo svojich početných live dosiek nesnažili reprodukovať kompozície zo štúdiových nahrávok a „Dømkirke“ nie je výnimka. Základné duo Anderson—O’Malley doplnili starostlivo vybraní hostia: Steve Moore (organ a trombón, EARTH), domáce farby hájaci noise matador Lasse Marhaug (JAZZKAMMER) a dlhoroční spolupracovníci SUNN O))) Attila Csihár (dnes prakticky radový člen, inak MAYHEM) a Tos Nieuwenhuizen.
Na pomery SUNN O))) „vzdušný“ zvuk, v ktorom Randall Dunn zakonzervoval dojem z rozsiahleho priestoru katedrály, posúva ťažisko preč od pomalých, drvivých riffov O’Malleyho Gibsona a Andersonovej basgitary. V úvodnej „Why Dost Thou Hide Thyself In Clouds?“ hrá prím Mooreho organ a Csihárov netypický, čistý spev. Attila si ho vyskúšal už na 6°FSKYQUAKE, jednorazovej kolaborácii so Stephenom O’Malleym – na „Dømkirke“ sa však púšťa na hranicu svojich možností. Faloš, ktorá sa mu vkráda do hlasu v exaltovaných pasážach je jedinou škvrnou na skladbe, ktorá sa vymyká z bežného sunnovského štandardu tým najlepším smerom. Nečakaná porcia melodiky a rovnako nečakaná melanchólia a „jemnosť“ z nej robia jeden z najlepších kusov, pod ktoré sa SUNN O))) v ostatných rokoch podpísali.
Momentálne výlučne na vinyle dostupná nahrávka ťaží z platňového formátu maximum. V špičkovej kvalite vyvedený obal, ktorému dominuje maľba Tanye Stene (má na konte ilustrácie albumov ULVER, BURZUM či DARKTHRONE), je poctou platniam, ktoré na jazzovom labeli Impulse! vychádzali v šesťdesiatych rokoch. Celý koncert je predelený na štyri stopy, každá okupuje jednu stranu platne. Netuším, ako sa obsah „Dømkirke“ líši od nezostrihaného záznamu koncertu, no podoba, ktorá sa dostáva na trh, upúta vnútornou dramaturgiou. I keď potlesk znie len na začiatku a na konci, každá zo štyroch kompozícií pôsobí ako samostatné dielo, spojené tenkou linkou s ostatnými tromi.
Ak je spomínaný úvod poctou prostrediu chrámu a sunnovskou variáciou na kostolné spevy, dvojka „Cannon“ sa posúva v smere „ľahkej“ kolaborácie s BORIS – „Altar“. Strunové nástroje sú opäť upozadené, tentokrát preberá hlavnú rolu Mooreov trombón, no zasnená atmosféra ostáva, zosilnená Attilovým šepotom. Druhá platňa pokračuje smerom k ťažšie stráviteľným pokusom, i keď stále chýba drvivý zvuk ostatných štúdioviek SUNN O))) – stále aktuálnej radovky „Black One“ alebo EP „Oracle“. Je to malá cesta späť: „Cymatics“ sa miestami vracia k obdobiu experimentálnych „bielych albumov“, aby nakoniec končila v chaotickom noiseovom víre. Až na „Masks The Ætmospheres“ nájdete ťažké búrkové riffy z prvých dosiek. Vo finále sa opäť pripája organ, po stíchnutí ostatných nástrojov podčiarkujúci symbolický návrat na začiatok.
SUNN O))) odolali pokušeniu metalových klišé, ktoré by priestor katedrály (navyše nórskej!) mohol vyvolať. Jediný priznaný odkaz sa nachádza na motíve, zdobiacom tričká vydané k albumu: ten pripomína obal kultového diela MAYHEM „De Mysteriis Dom Sathanas“, ktorému rovnako a paradoxne dominuje (trondheimská) katedrála. Inak sa zdá, že SUNN O))) pred silou genia loci skôr sklonili hlavy. Na kvalite výstupu sa to podieľalo jedine pozitívne. „Dømkirke“ opäť znamená zmenu – po rade prevažne uniformných bočných projektov O’Malleyho a Andersona je to zmena príjemná a prísľub pred na budúci rok plánovanou novinkou „Dimensions“.
Krok bokom a zároveň vpred: vydarená syntéza všetkých etáp histórie SUNN O))), zasadená do monumentálneho priestoru katedrály.
8 / 10
1. Why Dost Thou Hide Thyself In Clouds?
2. Cannon
3. Cymatics
4. Masks The Ætmospheres
Life Metal (2019)
Kannon (2015)
Monoliths & Dimensions (2009)
Dømkirke (2008)
Oracle (2007)
La Mort Noir dans Esch/Alzette (live) (2006)
Candlewolf Of The Golden Chalice (EP) (2005)
Black One (2005)
Cro-Monolithic Remixes For An Iron Age (EP) (2004)
White2 (2004)
The Libations Of Samhain (live) (2004)
Live White (2004)
Veils It White (EP) (2003)
White1 (2003)
Flight Of The Behemoth (2002)
ØØ Void (2000)
The Grimmrobe Demos (1999)
Vydáno: 2008
Vydavatel: Southern Lord
Stopáž: 64:14
Produkce: O)))
Studio: Naživo v bergenskej katedrále, 18. 3. 2007
tak konecne poradne naposlouchano...moc silny zazitek!
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Jedni z mála u nás (ne-li vůbec jediní) představitelé zatuchlého hnilobného death/doomu o sobě dávají vědět novým EP, jehož trojice chorobných songů také jasně demonstruje fakt, že tato obluda už dozrála na úroveň plnohodnotného alba. Čím dříve, tím lépe!
Pokračování, která neukončují děj, to mají těžké. Druhé Silo je pomalé, vláčné a nestane se v něm vlastně nic, co by se nevešlo do jednoho dvou dílů. Nečtenářům knih navíc nemusejí být zřejmé všechny pohnutky jednajících. Tak snad to třetí řada narovná.
Ruské skupiny většinou ignoruji, ale než jsem si všiml, že je tahle z Jekatěrinburgu, upoutal mě jejich starosvětský thrash. Nic převratného se sice neděje, spíš je to jako výlet zpět časem, ale pro pamětníka celkem dobrý.
Keith Buckley (ex-EVERY TIME I DIE) jako by se svými kumpány zkoušel štěstí v hodně melodickém metalcore, nebo možná spíše post-hardcore, ale na mě je to hodně plytké a podbízivé. BETTER LOVERS, kde působí další členové ETID, jsou úplně jiná liga.
Trochu Red Dead Redemption pro čtenářky Marianne. Pod krví a špínou se schovávají scenáristická klišé a dutá schémata revizionistických westernů. Má to sice patřičně gritty look, ale nekouše to. Spousta sentimentu a neschopnosti poradit si s postavami.
Veteráni stonerrockového stylu toho mají za sebou už hodně, ale stále jim to hodně sluší a tak i album roku 2024 v sobě nese odkaz na klasické devadesátky a tedy dobu, kdy tahle skupina tvořila po boku KYUSS historii.