OBSCURE SPHINX - Emovere
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Podľa pôvodných plánov mali akciu otvárať domáci brutálni deathmetalisti CONTEMPT, no zásluhou meškania pri zvučení sa im ušlo len sľubu, že môžu hrať ako poslední. Ich vystúpenie, takpovediac po funuse, sa aj konalo a dokonca po vystúpení BENEDICTION ostala v „sále“ necelá polovica ľudí, čo možno považovať za značný úspech. Technický a ultrarýchly death metal vraj riadne potešil zostávajúcich, poniektorí dokonca hovoria aj o najlepšom zvuku za celú akciu. Nanešťastie neviem posúdiť, nakoľko majú pravdu, pretože som sa už vtedy v Collosseu nenachádzal. Škoda, radšej by som videl CONTEMPT, ako prvé dve predkapely.
Už v úvode spomínaný zvuk bol najväčším problémom a zároveň aj nepriateľom Švédov NOMINON. Zvuk bol natoľko hrozný, že mne, neznalému akejkoľvek tvorby tohto zoskupenia, pripadalo ich vystúpenie ako jeden veľký „brajgel“. Bordel v podaní totálnych amatérov a priodvážnych „muzikantov“. Nemôžem ani teraz povedať inak ako: „dnes už môže ísť na turné hocikto“. Možno ich naozaj značne poškodila zvukárova neschopnosť (alebo si boli sami na vine?), no mám taký dojem, že ani krištáľový zvuk by ich povesť v mojich očiach nezachránil.
Legenda nemeckého thrash metalu HOLY MOSES ma prekvapila jediným faktom (a to ešte pred samotným koncertom): svojou aktívnou existenciou. Novinkou bolo pre mňa aj to, že každé dva-tri roky vydávajú album. Spomínam si ešte na ich album „The New Machine Of Liechtenstein“ (1989), ktorý som ako adolescent poznal „odpredu aj odzadu“. Zdá sa vám, že začínam s nostalgiou? Musím, pretože presne o tom bolo celé vystúpenie HOLY MOSES. Drevný, už roky nemenný thrash metal nemeckého strihu predviedli HOLY MOSES s plným nasadením, za ktoré by sa nemusela hanbiť žiadna skupina. Len škoda, že ich snaženie vo mne vzbudilo asi po tretej skladbe jedinú emóciu - nudu. Tú na chvíľku odpútala jedine speváčka (ak sa jej chrapot dá nazvať spevom) Sabina Classen, ktorej som sa pokúšal uhádnuť vek. Dvadsaťsedem rokov jej potĺkania sa po pódiách sa na nej veľmi neodrazilo a napokon som na tipovanie rezignoval. Úplne na záver ich show som zaregistroval niekoľko „hitov“, ktoré skupinu preslávili a ktoré samozrejme zožali najväčší úspech u publika. Môžem skonštatovať, že moje sledovanie tak NOMINON, ako aj HOLY MOSES bolo zbytočne stráveným časom. Nebyť stále nie práve najlepšieho zvuku, možno by som bol k HOLY MOSES aj zhovievavejší...
BENEDICTION začali zostra a konečne som mohol skonštatovať aj značné zlepšenie zvuku, i keď ani počas ich vystúpenia sa nezlepšil k úplnej spokojnosti. Hlavne už ale nešlo o žiadnu nudu a ani o akékoľvek muzikantské trápenie sa. BENEDICTION síce nepatria ku ktovieakým nedostižným inštrumentalistom, no svojmu menu a štýlu rozhodne neurobili hanbu. Okrem novinky „Killing Music“ siahali Birminghamčania hlavne ku klasikám zo všetkých svojich doterajších albumov a publikum „doslova“ utĺkli svojim death metalom, ktorý aj napriek riadnej dávke oldschoolovosti dokázali obohatiť a poriadne oživiť. Dĺžka vystúpenia Ostrovanov sa riadne natiahla, no aj napriek tomu ich publikum nechcelo pustiť, čo líder BENEDICTION okomentoval asi takto: „No dobre, tak vám ešte niečo zahráme, ale pamätajte, my nie sme žiadne hviezdy, keď zlezieme z pódia už sa nevrátime. Nepotrebujeme klamať a hrať sa na vynútený návrat!“. Počas svojej show stihli aj zablahoželať (asi) toumanažérovi, ktorý oslávil v ten deň narodeniny a ako darček dostal tortu. Výborný set BENEDICTION bol náležitou náplasťou na rany spôsobené predkapelami.
Fotografie: Ivin
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Jedni z mála u nás (ne-li vůbec jediní) představitelé zatuchlého hnilobného death/doomu o sobě dávají vědět novým EP, jehož trojice chorobných songů také jasně demonstruje fakt, že tato obluda už dozrála na úroveň plnohodnotného alba. Čím dříve, tím lépe!
Pokračování, která neukončují děj, to mají těžké. Druhé Silo je pomalé, vláčné a nestane se v něm vlastně nic, co by se nevešlo do jednoho dvou dílů. Nečtenářům knih navíc nemusejí být zřejmé všechny pohnutky jednajících. Tak snad to třetí řada narovná.
Ruské skupiny většinou ignoruji, ale než jsem si všiml, že je tahle z Jekatěrinburgu, upoutal mě jejich starosvětský thrash. Nic převratného se sice neděje, spíš je to jako výlet zpět časem, ale pro pamětníka celkem dobrý.
Keith Buckley (ex-EVERY TIME I DIE) jako by se svými kumpány zkoušel štěstí v hodně melodickém metalcore, nebo možná spíše post-hardcore, ale na mě je to hodně plytké a podbízivé. BETTER LOVERS, kde působí další členové ETID, jsou úplně jiná liga.
Trochu Red Dead Redemption pro čtenářky Marianne. Pod krví a špínou se schovávají scenáristická klišé a dutá schémata revizionistických westernů. Má to sice patřičně gritty look, ale nekouše to. Spousta sentimentu a neschopnosti poradit si s postavami.
Veteráni stonerrockového stylu toho mají za sebou už hodně, ale stále jim to hodně sluší a tak i album roku 2024 v sobě nese odkaz na klasické devadesátky a tedy dobu, kdy tahle skupina tvořila po boku KYUSS historii.