OBSCURE SPHINX - Emovere
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Jeff Waters je nezmar. Aby toho nebylo málo, navíc také vynikající kytarista a poměrně schopný pěvec. Přes spoustu více či méně lukrativních nabídek z řad slavnějších kolegů z branže zůstává věrný svému ANNIHILATORU a po úspěšném navázání přetržené nitě s vlastní minulostí na loňském kotoučku "Carnival Diablos" chvátá s pokračováním. Navíc se zdá, že v osobě ex-kytaristy Overkill Joea Comeau našel kvalitního (byť neříkám že pohledného, drahé dámy) zpěváka, za bicí soupravou sedí opět starý známý Randy Black, čili očekávání od deváté řadovky „Zmizíků“ nemalá.
Když vyšlo nejkontroverznější dílko, tehdy úplně osamoceného Waterse, bicím automatem a samply ozdobené "Remains", drtivá většina nad hudebním osudem šikovného Kanaďana zlomila hůl. S odstupem času nutno říci, že ne vše bylo černobílé, že celá deska není zase tak úplně špatná, ovšem zjevné vykrádání sebe sama, započaté nejpozději na "Refresh The Demon", zde kulminovalo. Jeff se posléze na nějaký čas odmlčel, aby překvapil v devětadevadesátém návratem „staré gardy“ kolem "Alice v pekle". Připravili desku "Criteria For A Black Widow" a reakce na ni se hodně různili. Osobně se kloním spíše k negativnímu postoji a to především zásluhou hodně špatného výkonu „zpěváka“ Randyho Rampage. Kdo ho následně slyšel a viděl naživo v pražské Akropoli před OVERKILL, musel si připadat jako ta Alenka v říši divů. Blonďatá vyfetlá mánička, která totálně falešně kvičí. Zvukař tehdy naštěstí pochopil komu zvoní hrana a milosrdně jeho hlas překryl kytarovou hradbou. A právě na tomhle turné získali ANNIHILATOR nového pěvce a s ním i novou sílu do žil. "Carnival Diablos" je totiž milník. Ne tak zásadní jako svého času "Alice In Hell", "Never Neverland" nebo "Set The World On Fire", ale po dlouhé době konečně krok správným směrem, konečně vyvážení ingrediencí všech Watersových snah.
Tak tedy pánové Waters a Comeau spolu ve dvojici podruhé. A hned na první poslech je jasné, že se vůbec nepovedl zvuk kytar. Takový studiový mazák jako Waters by si měl podobné úlety ohlídat, úvodní sypačka "Ultra-Motion" je toho smutným důkazem. Bohužel, tentokrát chybí i dostatek opravdu silného materiálu. Což o to, taková riffovka "Torn", v podobném duchu vedený "Ritual" nebo skřípavě industriální "Prime Time Killing" jsou jistě hodně kvalitní věci, jenže druhá strana mince se jmenuje třeba "My Precious Lunatic Asylum", "The Blackest Day" či "Cold Blooded", kde obsažené motivy kopírují modely z minula více než by bylo zdrávo. Někde na půli cesty pak zůstávají svižná "Strike" nebo zasekávačka "Fire Power" - tady již vyzkoušený starý recept funguje bez problémů. Jeffova láska k AC/DC je dostatečná známá, čili zařazení "Nothing To Me" (dokonce ve dvou verzích, když radio edit je přidán jako bonus společně s živou verzí "Shallow Grave") v australském skok-na-jedné-noze stylu překvapí asi málokoho. O jednotlivých hráčích se nezmiňuji záměrně, neboť je to zcela zbytečné, kdo umí ten umí a Watersova sóla jsou samozřejmě úžasná jako vždy.
Resumé tedy nevyznívá příliš pozitivně, ale nešť. Největší síla ANNIHILATOR spočívá stejnak v živých vystoupeních a jsou-li mezi vámi například pamětníci legendární první zastávky skupiny v naší republice v pražském Edenu (k tehdy aktuálnímu počinu "Kill Of The King"), jistě jen spokojeně kývete hlavou na souhlas. Tolik energie do svých show nedává snad nikdo jiný než Jeff Waters a parta jeho nájemných hráčů…
Ne tak povedená jako "Carnival Diablos", už vůbec ne srovnatelná s klasikou prvních čtyř desek, ale každopádně pořád ještě slušná záležitost. A nebýt zanedbaného zvuku kytar, mohlo výsledné skóre zářit o zlomek radostněji.
7 / 10
Jeff Waters
- kytary
Joe Comeau
- zpěv
Russ Bergquist
- basa
Randy Black
- bicí
Curran Murphy
- kytara
1. Ultra-Motion
2. Torn
3. My Precious Lunatic Asylum
4. Striker
5. Ritual
6. Prime Time Killing
7. The Blackest Day
8. Nothing To Me
9. Fire Power
10. Cold Blooded
11. Shadow Grave (live) - bonustrack
12. Nothing To Me (radio edit) - bonustrack
Metal II. (2022)
Ballistic, Sadistic (2020)
For The Demented (2017)
Suicide Society (2015)
Feast (2013)
Annihilator (2010)
Metal (2007)
Schizo Deluxe (2005)
The One (EP) (2004)
All For You (2004)
Double Live Annihilation (2003)
Waking The Fury (2002)
Carnival Diablos (2001)
Criteria For A Black Widow (1999)
Remains (1997)
In Command (1996)
Refresh The Demon (1996)
King Of The Kill (1994)
Bag Of Tricks (1994)
Set The World On Fire (1993)
Never Neverland (1990)
Alice In Hell (1989)
Vydáno: 2002
Vydavatel: SPV/Steamhammer
Stopáž: 58:01
Produkce: Jeff Waters
Studio: Watersound Studios, Studio 55
Mňa zase toto album vrátilo k Annihilatoru.Mne sa páči a zase som začal Watersa brať vážne!
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Jedni z mála u nás (ne-li vůbec jediní) představitelé zatuchlého hnilobného death/doomu o sobě dávají vědět novým EP, jehož trojice chorobných songů také jasně demonstruje fakt, že tato obluda už dozrála na úroveň plnohodnotného alba. Čím dříve, tím lépe!
Pokračování, která neukončují děj, to mají těžké. Druhé Silo je pomalé, vláčné a nestane se v něm vlastně nic, co by se nevešlo do jednoho dvou dílů. Nečtenářům knih navíc nemusejí být zřejmé všechny pohnutky jednajících. Tak snad to třetí řada narovná.
Ruské skupiny většinou ignoruji, ale než jsem si všiml, že je tahle z Jekatěrinburgu, upoutal mě jejich starosvětský thrash. Nic převratného se sice neděje, spíš je to jako výlet zpět časem, ale pro pamětníka celkem dobrý.
Keith Buckley (ex-EVERY TIME I DIE) jako by se svými kumpány zkoušel štěstí v hodně melodickém metalcore, nebo možná spíše post-hardcore, ale na mě je to hodně plytké a podbízivé. BETTER LOVERS, kde působí další členové ETID, jsou úplně jiná liga.
Trochu Red Dead Redemption pro čtenářky Marianne. Pod krví a špínou se schovávají scenáristická klišé a dutá schémata revizionistických westernů. Má to sice patřičně gritty look, ale nekouše to. Spousta sentimentu a neschopnosti poradit si s postavami.
Veteráni stonerrockového stylu toho mají za sebou už hodně, ale stále jim to hodně sluší a tak i album roku 2024 v sobě nese odkaz na klasické devadesátky a tedy dobu, kdy tahle skupina tvořila po boku KYUSS historii.