OBSCURE SPHINX - Emovere
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Izraelské smíšené hudební duo CARUSELLA působí ze studiové produkce jako štavnatý indie-rockový pulz s pěknými nenásilnými melodiemi, na živo však představují sludge-noise rockové tornádo, které vás rychle vtáhne do děje a nepřestane s vámi cvičit ani po skončení produkce. Předkapelou hudebnímu páru z Tel Avivu jsou domácí odkojenci borských hudebních mravů – SYNERGY. Zatímco bicí souprava a kytarový aparát prvních hrajících jsou poslušně přichystány na pódiu, na pravé straně klubu se u zdi válí fidlátka Izraelců, což může znamenat jediné. Stejně jako kapely typu DŸSE, bude i CARUSELLA hrát mimo pódium, tedy přímo mezi lidmi.
Ale to už se chystají první hrající. Pod scénou se srocuje houf teenage slečen, které se již nemohou dočkat svého prvního utajeného orgasmu ve chvíli, kdy si bubeník Pavel Ryska svlékne po druhé písničce tričko. Povím vám, je to zvláštní fenomén tihle SYNERGY. To co působí u jiných skupin dráždivě a neprofesionálně (například šeptané rozhovory protagonistů mezi skladbami o tom, co budou hrát dále), budí u nich pobavený úsměv na tváři. Vy se na to vlastně i těšíte a nepřijde vám divné, že kapela za set prohodí víc slov mezi sebou než do publika. Jejich osobitý hudební styl lze označit za ryze instrumentální math-rock silně líznutý post hardcorovými vlivy. Celek se může pochlubit polyrytmickými pasážemi i chytlavými tapovanými melodiemi, kde se v souhře obou nástrojů velmi úzce tiskne technická složka na silně emotivní náboj. Počátek večera byl příjemný, slibný a já pevně doufám, že studiová impotence, která se některých výjimečných plzeňských kapel drží jako klíště, nebude trýznit i fanoušky těchto sympaťáků.
CARUSELLA si ihned po skončení prvních hrajících začíná stavět bicí uprostřed sálu, kde ještě před chvílí postávalo nejvíce lidí. Mikrofony na zpěv jsou tři, postavené do trojúhelníku. Jeden obsazuje bubeník Guy Shechter, druhé dva jsou pro kytaristku Tamaru. Lidé obklopují dvojici ze všech stran, krátké nazvučení a může se začít. A mohu vám říci, že toto jsem tedy nečekal. Živá produkce je mnohem syrovější a (možná díky zvuku) i značně noise rocková, ale k produkci to sedne více než dobře. Tamara běhá před bicí soupravou, používá oba mikrofony, hází sebou i s kytarou a pohledem jen málokdy opouští svého bubeníka – jako by je vzájemný pohled svazoval. Z albové produkce mě trochu otravuje nedotažený, uhoukaně vyrážený vokál Tamary, ale v živé produkci, kde není zdaleka dominantním prvkem, je výsledný vjem více než překvapivý. Živelný set si velmi rychle získává lid na svoji stranu a na závěr publikum nepropouští hudebníky bez přídavku. Tím je dle mého nejchytlavější skladba „Star Quality“, refrén pak zpívá již celý klub, byť k mikrofonu se i po hecování kapelou samotnou odváží jen několik jedinců. A popravdě, tu poslední skladbu si broukám ještě teď…
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Jedni z mála u nás (ne-li vůbec jediní) představitelé zatuchlého hnilobného death/doomu o sobě dávají vědět novým EP, jehož trojice chorobných songů také jasně demonstruje fakt, že tato obluda už dozrála na úroveň plnohodnotného alba. Čím dříve, tím lépe!
Pokračování, která neukončují děj, to mají těžké. Druhé Silo je pomalé, vláčné a nestane se v něm vlastně nic, co by se nevešlo do jednoho dvou dílů. Nečtenářům knih navíc nemusejí být zřejmé všechny pohnutky jednajících. Tak snad to třetí řada narovná.
Ruské skupiny většinou ignoruji, ale než jsem si všiml, že je tahle z Jekatěrinburgu, upoutal mě jejich starosvětský thrash. Nic převratného se sice neděje, spíš je to jako výlet zpět časem, ale pro pamětníka celkem dobrý.
Keith Buckley (ex-EVERY TIME I DIE) jako by se svými kumpány zkoušel štěstí v hodně melodickém metalcore, nebo možná spíše post-hardcore, ale na mě je to hodně plytké a podbízivé. BETTER LOVERS, kde působí další členové ETID, jsou úplně jiná liga.
Trochu Red Dead Redemption pro čtenářky Marianne. Pod krví a špínou se schovávají scenáristická klišé a dutá schémata revizionistických westernů. Má to sice patřičně gritty look, ale nekouše to. Spousta sentimentu a neschopnosti poradit si s postavami.
Veteráni stonerrockového stylu toho mají za sebou už hodně, ale stále jim to hodně sluší a tak i album roku 2024 v sobě nese odkaz na klasické devadesátky a tedy dobu, kdy tahle skupina tvořila po boku KYUSS historii.