OBSCURE SPHINX - Emovere
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
O aktivitách finských pohřebáků SKEPTICISM toho nebylo v posledních letech známo příliš mnoho a někteří již kapelu (zřejmě definitivně) pohřbívali. Skoro jako pověstný blesk z čistého nebe pak na posluchačskou obec zapůsobily informace o chystaném turné, které mělo zastávku i v našich zemích (viz report), a zejména pak zmínky o připravované desce. Nyní je již novinka venku, a to celých dlouhých pět let po spíše rozporuplněji přijatém „Farmakonu“.
Hned úvodem mohu prozradit, že se opět jedná o vysoce kvalitní produkt, představující SKEPTICISM ve standardní formě. Všechny typické atributy (tj. pomalé tempo, záhrobní vokál, depresivní melodie i časté užití varhan) zůstaly zachovány, přesto se kapela zase posunula o nějaký ten stupínek dále. Nejedná se sice o změny zásadní, ale je jich hned několik, pročež je nezbytně nutné je na těchto místech pojmenovat.
Pravděpodobně první skutečností, která posluchače udeří do uší, je značná melodičnost nahrávky. Setkáváme se s ní již v úvodní „The Arrival“, kdy je ústřední melodie – mimochodem definovaná mohutnými klávesovými linkami – skutečně hitová, a marně pátrám v paměti, zda kapela někdy s něčím podobným vyrukovala již dříve v minulosti. Obecně se dá říci, že na „Alloy“ SKEPTICISM rozvíjejí nejen svůj standardní funeraldoomový přednes, ale právě díky častějším užitím melodických stupnic (klávesových i kytarových) působí celek, jako by byl nasměrován někam do oblasti „normálního“ doomu (slyš např. „March October“, kde kapela v jistých pasážích působí tak trochu jako MY DYING BRIDE).
Nejedná se však jen o tyto proměny, celkově SKEPTICISM i mírně zrychlili (i když pochopitelně nejde o nic zásadního - kapela nadále nikam nespěchá, jen si protentokrát mezi jednotlivými údery paliček nestihnete skočit do lednice pro pivo) a ke slovu se více než kdy jindy dostávají typické varhany, jichž je užito opravdu do sytosti. Jsou jimi tvořeny jak masivní zvukové stěny, tak hluboké basové frekvence, stejně jako povedené melodie.
Nehodlám na tomto místě tvrdit, že jsem novinkou nějak bezprecedentně nadšen, ale album beze zbytku splňuje má (velká) očekávání. Vše, co jsem od SKEPTICISM požadoval, tady zkrátka je – smutek, melodično i povedené harmonie. Nahrávka sice tentokrát díky častějšímu užití několikrát zmíněných melodických linek nezní tolik depresivně a koneckonců ani příliš hypnoticky, ale je schopna vtáhnout posluchače do děje a působí nezvykle uklidňujícím dojmem. Tak nevím, dalo se vlastně čekat víc?
Arrived autumn
With a visit uninvited
And by chill slowly growing
With a lesson fully dreadful
And by message all displeasing
(„The Arrival“)
Nahrávka, jež beze zbytku splňuje očekávání, která posluchačská obec do návratu SKEPTICISM vkládala.
8,5 / 10
Matti
- vokály
Jani Kekarainen
- kytary
Eero Pöyry
- klávesy
Lasse Pelkonen
- bicí
1. The Arrival
2. March October
3. Antimony
4. The Curtain
5. Pendulum
6. Oars In The Dusk
Alloy (2008)
Farmakon (2003)
The Process Of Farmakon (EP) (2002)
Aes (EP) (1999)
Lead And Aether (1998)
Ethere (EP) (1997)
Stormcrowfleet (1995)
Aeothe Kaear (demo) (1994)
Towards My End (7") (1992)
Datum vydání: Pondělí, 20. října 2008
Vydavatel: Red Stream
Stopáž: 47:22
-bez slovního hodnocení-
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Jedni z mála u nás (ne-li vůbec jediní) představitelé zatuchlého hnilobného death/doomu o sobě dávají vědět novým EP, jehož trojice chorobných songů také jasně demonstruje fakt, že tato obluda už dozrála na úroveň plnohodnotného alba. Čím dříve, tím lépe!
Pokračování, která neukončují děj, to mají těžké. Druhé Silo je pomalé, vláčné a nestane se v něm vlastně nic, co by se nevešlo do jednoho dvou dílů. Nečtenářům knih navíc nemusejí být zřejmé všechny pohnutky jednajících. Tak snad to třetí řada narovná.
Ruské skupiny většinou ignoruji, ale než jsem si všiml, že je tahle z Jekatěrinburgu, upoutal mě jejich starosvětský thrash. Nic převratného se sice neděje, spíš je to jako výlet zpět časem, ale pro pamětníka celkem dobrý.
Keith Buckley (ex-EVERY TIME I DIE) jako by se svými kumpány zkoušel štěstí v hodně melodickém metalcore, nebo možná spíše post-hardcore, ale na mě je to hodně plytké a podbízivé. BETTER LOVERS, kde působí další členové ETID, jsou úplně jiná liga.
Trochu Red Dead Redemption pro čtenářky Marianne. Pod krví a špínou se schovávají scenáristická klišé a dutá schémata revizionistických westernů. Má to sice patřičně gritty look, ale nekouše to. Spousta sentimentu a neschopnosti poradit si s postavami.
Veteráni stonerrockového stylu toho mají za sebou už hodně, ale stále jim to hodně sluší a tak i album roku 2024 v sobě nese odkaz na klasické devadesátky a tedy dobu, kdy tahle skupina tvořila po boku KYUSS historii.