OBSCURE SPHINX - Emovere
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Hmm, tak o téhle kapelce jste se dočetli v rozhovoru, takže už víte, co máte očekávat. Ano, ačkoli jsou někteří členové Caress zainteresováni i jinde (řekněme v grindu), tak v téhle sebrance se všichni upsali technice. Naštěstí technice nikoli za hranicí běžné poslouchatelnosti. Nesnažte se to nijak definovat, Caress v sobě skrývají vše od artrocku po grind. A to všechno pěkně nahňácané a přežvýkané do podoby šesti songů podporuje brutální konipásek Jána Košče. Velmi zajímavá kombinace. Caress vykreslují svými nástroji celou škálu pocitů, a to někdy pěkně rychle a nečekaně za sebou, jindy se motáte v rozličných rytmických kličkách, mírný a uklidňující (či naopak deprimující) motiv bleskurychle střídá death/grindové tornádo, aby vzápětí přešlo do instrumentálních fines art rocku/jazzu. Není to jistě hudba, na kterou by se dalo pařit. Ale pěkně se při ní relaxuje. Pokud máte příliš nevyrovnanou psychiku na to, abyste si mohli na poslech téhle kazety sednout a soustředěně se zaposlouchat, pak Caress nedoporučuju. Mohli byste se totiž mohli dostat do cvokárny, jak naznačuje název dema. Tvorba Caress je totiž mimo jiné řádné psycho. I texty jsou mimořádně zajímavé, alepoň z toho, co vím, neboť v bookletu nejsou. Pozitivem je, že je to celé zvukově v pohodě, 24 stop studia Esprit se vyplatilo. Čili není to nějaká „prvotina“, ačkoli vlastně ve skutečnosti ano. Asi to nebude pro každého, ale kdo snese trochu brnkaček a komplikovanosti, ať si to pochystá. Rozhodně ovšem nečekejte něco technického, ale zároveň přímočarého a uhánějícího jako třeba Death. Caress kličkují, motají se v kruhu, hledají kde že to vlastně byli a prostě vás dostanou! Mě teda dostali! Těším se na nový matroš!!!
9 / 10
Promo 2004 (2004)
Around the Horizont (live 18. 03. 2000) (2000)
Psychiatric Hospital (1999)
Vydáno: 1999
Vydavatel: Vlastní náklad
Keď sa ku mne kedysi tento materiál dostal, poskakoval som po izbe a vrieskal nadšením, niečo tak uletené a pritom tak dokonalé moje uši vždy s radosťou vstrebávali.... Aj dnes to znie maximálne dobre, i keď s dnešnými štúdiovými možnosťami by to znelo istotne ešte lepšie...
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Jedni z mála u nás (ne-li vůbec jediní) představitelé zatuchlého hnilobného death/doomu o sobě dávají vědět novým EP, jehož trojice chorobných songů také jasně demonstruje fakt, že tato obluda už dozrála na úroveň plnohodnotného alba. Čím dříve, tím lépe!
Pokračování, která neukončují děj, to mají těžké. Druhé Silo je pomalé, vláčné a nestane se v něm vlastně nic, co by se nevešlo do jednoho dvou dílů. Nečtenářům knih navíc nemusejí být zřejmé všechny pohnutky jednajících. Tak snad to třetí řada narovná.
Ruské skupiny většinou ignoruji, ale než jsem si všiml, že je tahle z Jekatěrinburgu, upoutal mě jejich starosvětský thrash. Nic převratného se sice neděje, spíš je to jako výlet zpět časem, ale pro pamětníka celkem dobrý.
Keith Buckley (ex-EVERY TIME I DIE) jako by se svými kumpány zkoušel štěstí v hodně melodickém metalcore, nebo možná spíše post-hardcore, ale na mě je to hodně plytké a podbízivé. BETTER LOVERS, kde působí další členové ETID, jsou úplně jiná liga.
Trochu Red Dead Redemption pro čtenářky Marianne. Pod krví a špínou se schovávají scenáristická klišé a dutá schémata revizionistických westernů. Má to sice patřičně gritty look, ale nekouše to. Spousta sentimentu a neschopnosti poradit si s postavami.
Veteráni stonerrockového stylu toho mají za sebou už hodně, ale stále jim to hodně sluší a tak i album roku 2024 v sobě nese odkaz na klasické devadesátky a tedy dobu, kdy tahle skupina tvořila po boku KYUSS historii.