THE CURE - Songs Of A Lost World
Návrat po šestnácti letech. Navíc víceméně autorská deska Roberta Smitha. Navazují na nejlepší kousky své diskografie a současně se zbytečně neopakují. Poslouchám to poslední dva týdny a moje dojmy stále rostou.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Tak ještě jednoho Lukjaněnka nám v letošním roce společnými silami nadělila nakladatelství Argo a Trifid/Triton. A tentokráte jde dokonce o jednu z jeho posledních prací. Zápletka není moc originální, natož převratná. Šestadvacetiletý obchodní zástupce Kirill Maximov nám začne mizet ze světa. Tedy ne přímo on, jen jeho identita. Jednoho krásného odpoledne se vrátí domů a v jeho bytě žije už tři roky naprosto cizí a nepříjemná ženská. Sousedé zatím stojí na jeho straně, policie spíš také, ovšem jak ubíhají minuty a hodiny, i oni ho „ztrácí“. Za nějako dobu už ho v hlavách udrží pouze nejbližší a když konečně i vlastní rodiče zapomenou, je vymalováno. Jak asi tušíte, teprve pak zazvoní telefon a nic není, jak se původně zdálo. Sami uznáte, že tohle už tu bylo mnohokrát, v různých podobách a zpracováních. To Lukjaněnkovo je ovšem samozřejmě typicky jeho, k příběhu o „paralelních světech“ a pokusech na nich přimíchává svoje tradiční postřehy k ruskému způsobu života, svým krajanům, a tak i když zápletka je očekávaná a rozuzlení vlastně také, člověk románem proletí jako blesk. Tohle Lukjaněnko prostě umí a žádná jeho kniha zatím nebyla výjimkou, která by snad klesla pod hodně slušný nadprůměr. A vlastně, málem bych zapomněl, už dlouho se mi nestalo, že bych konec nějaké knihy četl třikrát za sebou a říkal si, myslel to tak, jak jsem to já pochopil?
7,5 / 10
Vydáno: 2008
Vydavatel: Triton/Argo
Sergej Vasiljevič Lukjaněnko: Nanečisto (Černovik)
Překlad: Libor Dvořák
Obálka: Milan Fibiger
Triton(Trifid)/Argo, 2008
369 stran.
Cena: 298,-Kč.
ISBN: 978-80-257-0045-7 (Argo)
ISBN: 978-80-7387-154-3 (Triton)
Návrat po šestnácti letech. Navíc víceméně autorská deska Roberta Smitha. Navazují na nejlepší kousky své diskografie a současně se zbytečně neopakují. Poslouchám to poslední dva týdny a moje dojmy stále rostou.
Bilanční a v rámci možností i moderní album zároveň. Typičtí BODY COUNT místy výrazně oživení působením hostů. Album sotva překvapí něčím neotřelým, ale dá se mu odolávat jen do prvního výkřiku "madafaká". Pak už je to zase všechno zpátky v 90's.
Faust a spol. tentokrát více přitlačili na pilu a natočili o poznání méně přátelskou desku. Více black metalu a méně zjemňujících prvků. I tak je materiál pěkně diversifikovaný, jen je méně přístupný a chybí mu ona zpěvnost, vzletnost a naléhavost.
Čistý death/doom. Špinavý, jeskynním marastem až po krk nasáklý. Ale také spíše jednoduchý, držící se jako klíště žánrových standardů bez nejmenší ochoty alespoň základně experimentovat. Co mu však nechybí, je tolik potřebná neotesanost a hrubozrnnost.
Nejvíce přístupná deska GAEREA. Portugalci sice stále preferují rychlá tempa, ale materiál zároveň různě zahlazují, kudrnatí a zjemňují. A vesele do něj integrují jeden post-metalový prvek za druhým. Black metal pro masy, nicméně velmi pěkně složený.
(Raw) blackmetalový projekt z pokojíčku se vším všudy. Tentokrát za materiálem stojí osoba pohlaví něžného. Slyším za tím trochu SATANIC WARMASTER, SARGEIST, ORDER OF NOSFERAT a nebo také WINTER LANTERN. Jednoduchá, leč dobře poslouchatelná deska.
Debutové album hardcore kapely, která je složena ze členů ve svém žánru vyhlášených švédských skupin OUTLAST a VICTIMS. Dvacet minut nekompromisního nátěru brousícího až do oblasti crustu.