OBSCURE SPHINX - Emovere
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
V rámci našich retrospektivních úskoků tentokrát zamiřme přibližně o desetiletí nazpátek - do období, kdy vzniklo jedno z nejlepších blackmetalových děl, majících možnost spatřit světlo tohoto světa. Co na tom, že se jedná „jen“ o EP. Co na tom, že plocha nahrávky je pouhých šestnáct minut, počítaje v to intro i outro. „Satanic Art“ je jasným milníkem a zároveň deskou překlápějící staré DØDHEIMSGARD v nové. Deskou kombinující syrovou, agresivní minulost s propracovanou, bláznivou budoucností.
Jako obvykle se v případě seskupení podílela i na této nahrávce zcela specifická sestava, jíž lze tentokrát popsat jako skutečný all-star band. Kromě starých známých, jimž vévodí především Aldrahn a Vicotnik (zde pod přezdívkou Mr. Fixit), lze vyzdvihnout také působení kytaristy Galdera, jenž se později odrazil ke hvězdným výšinám s DIMMU BORGIR, či klávesáka Sveina Egila Hatlevika (aka Hologram / Magic Logic / Zweizz) z FLEURETY. Ale to jen tak na okraj… Po hudební stránce představuje „Satanic Art“ stále velice syrový a útočný black metal, vycházející z předešlé tvorby kapely, přičemž však ubylo thrashové hoblování známé z předešlého „Monumental Possession“. DØDHEIMSGARD tentokrát vsadili spíše na rychlost a především pak ve velkém množství začali zařazovat do své tvorby prvky zcela nové (klávesy, piáno, housle či elektroniku), jež koneckonců jen a jen předznamenaly věci budoucí.
Po klavírním intru „Oneiroscope“ se na posluchače vyvalí hyperrychlá, sonická kytarová smršť podpořená sypajícími bicími a šíleným vokálním výkonem pana Aldrahna, jenž svým typickým přiškrceným projevem okolo sebe rozsévá jed. Ano, jedná se o zásadní sedmiminutovou suitu „Traces Of Reality“, orámovanou nyní již kultovními slovy „touch the devilish one“. Po počáteční zběsilé klepačce se skladba průběžně proměňuje a přetváří, tu dojde ke zpomalení, tu k nádhernému zařazení houslového sóla, onde zase k pěkné klavírní vsuvce. Aby se však v závěru vrátilo vše do starých kolejí… Následující „Symptom“, disponující famózním závěrem, se pak nese v podobném duchu, zatímco předposlední „The Paramount Empire“, působí syrověji (vokál je skutečně chorobný) a více oldschoolově. Po oné krátké, avšak zato nesmírně intenzivní a vyčerpávající smršti přichází konečně vytoužené uklidnění v podobě jak jinak než klavírního outra „Wrapped In Plastic“ (inspirace seriálem „Městečko Twin Peaks“), jehož část uvedla následující počin „666 International“.
Celé album pak působí jako přímý úder do tváře a zároveň jako totální výsměch všem souputníkům, snažícím se vytvořit něco tak bezcitného, zběsilého a zároveň sofistikovaného. Nahrávka, která představuje optimální střet staré i nové školy black metalu, přičemž na ní ponejvíce dominuje onen skrytý industriální chlad – i to je „Satanic Art“.
Co dodat? Snad jen to, že pokud jste díky nějakým záhadným skutečnostem na nahrávku doposud nenarazili, koukejte si s ní okamžitě ustřelit palici. Stojí to opravdu za to.Kult.
Aldrahn
- vokály, kytara
Mr. Fixit
- kytary, vokály
Cerberus
- basa
Apollyon
- bicí
Hologram
- klávesy, piano
Galder
- kytary
+
Stine Lunde
- housle
1. Oneiroscope
2. Traces Of Reality
3. Symptom
4. The Paramount Empire
5. Wrapped In Plastic
666 International (1999)
Satanic Art (EP) (1998)
Monumental Possession (1996)
Kronet Til Konge (1995)
Vydáno: 1998
Vydavatel: Moonfog Productions
Stopáž: 15:59
Produkce: Dødheimsgard
Studio: BBM
Aj napriek tomu, že nahrávkam dĺžky EP až na výnimky veľmi nefandím, "Satanic Art" je so svojou intenzívnou až úchylnou dávkou psychotropie ideálnym intermezzom ku kultovej 666tke. Klasický blackový strih materiálu maximálne svedčí rovnako ako syntéza skresleného zvuku v kontraste s akustickými husľovými a klavírnymi elementmi. Svojím spôsobom kultová nahrávka, ktorú prekonal len jej nasledovník.
Zřejmě jejich nejmasivnější nahrávka...
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Jedni z mála u nás (ne-li vůbec jediní) představitelé zatuchlého hnilobného death/doomu o sobě dávají vědět novým EP, jehož trojice chorobných songů také jasně demonstruje fakt, že tato obluda už dozrála na úroveň plnohodnotného alba. Čím dříve, tím lépe!
Pokračování, která neukončují děj, to mají těžké. Druhé Silo je pomalé, vláčné a nestane se v něm vlastně nic, co by se nevešlo do jednoho dvou dílů. Nečtenářům knih navíc nemusejí být zřejmé všechny pohnutky jednajících. Tak snad to třetí řada narovná.
Ruské skupiny většinou ignoruji, ale než jsem si všiml, že je tahle z Jekatěrinburgu, upoutal mě jejich starosvětský thrash. Nic převratného se sice neděje, spíš je to jako výlet zpět časem, ale pro pamětníka celkem dobrý.
Keith Buckley (ex-EVERY TIME I DIE) jako by se svými kumpány zkoušel štěstí v hodně melodickém metalcore, nebo možná spíše post-hardcore, ale na mě je to hodně plytké a podbízivé. BETTER LOVERS, kde působí další členové ETID, jsou úplně jiná liga.
Trochu Red Dead Redemption pro čtenářky Marianne. Pod krví a špínou se schovávají scenáristická klišé a dutá schémata revizionistických westernů. Má to sice patřičně gritty look, ale nekouše to. Spousta sentimentu a neschopnosti poradit si s postavami.
Veteráni stonerrockového stylu toho mají za sebou už hodně, ale stále jim to hodně sluší a tak i album roku 2024 v sobě nese odkaz na klasické devadesátky a tedy dobu, kdy tahle skupina tvořila po boku KYUSS historii.