OBSCURE SPHINX - Emovere
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Asi žiadnej inej kapele sa nepodarilo až po okraj naplniť význam svojho mena tak, ako nórskym MAYHEM, ktorých názov má aj dnes, po mnohých rokoch od smutne známych historických udalostí, tak hrôzostrašnú auru. Extrémne témy šli ruka v ruke s extrémnou hudbou od nepamäti, avšak táto partia (vtedy) mladíkov prekročila dovtedy jestvujúce aspoň formálne hranice smerom k absolútnym a dodnes ťažko pochopiteľným extrémom. Objavením sa MAYHEM na scéne došlo, okrem neskôr medializovaných skutkov, aj k posunutiu extrémnej hudby do predtým nevídanej krajnosti.
Vydanie „Deathcrush“ sa považuje za jeden z prvopočiatkov dodnes azda najkontroverznejšieho štýlu. Áno, v tom čase tu boli VENOM s už čistejšou produkciou na „Calm Before The Storm“, Quorthon chystajúci kľúčový počin „Blood Fire Death“, či CELTIC FROST, vtedy experimentujúci s jemnejšími polohami na legendárnom „Into The Pandemonium“, ktorí sa v podzemí tešili patričnej a zaslúženej popularite. Avšak až MAYHEM svojou kratučkou, sotva dvadsaťminútovou nahrávkou nanovo definovali extrémny metal.
„Demonic laughter your cremation
Your lungs gasp for air but are filled with blood
A sudden crack as I crushed your skull...“
Presne túto násilnícku poéziu smrti produkuje do absolútneho chaosu nástrojov Maniacovo hrdlo po nevinnom intre „Silvester Anfang“ z dielne Conrada Schnitzlera. A prvý nádych je aj dnes možný až po približne dvoch minútach, kedy sa ozve notoricky známy chorobný riff. Dobová žánrová estetika gore lyriky už možno pôsobí po rokoch trochu úsmevne, no v spojení s tak primitívnou agresívnou hudbou funguje stále dokonale. Dokazuje to aj fakt, že „Deathcrush“, „Chainsaw Gutsfuck“ alebo „Pure Fucking Armageddon“ predstavujú dodnes koncertné stálice, ktorých pódiová interpretácia extrémnosťou v ničom nezaostáva za vyspelejšími kompozíciami z novšej tvorby. Koľko starých skupín sa takým niečim môže po dvadsiatich rokoch pochváliť? Aj texty ostatných skladieb predstavujú nádherný dokument svojej doby, ktorý by sa dnes už len ťažko dal napodobniť, hoci kľúčové obdobie nasledovalo až príchodom Deada a Hellhammera. „Deathcrush“ je skutočným masakrom aj po zvukovej stránke, na svoju dobu mimoriadne zbesilú a rýchlu muziku so štekanými heslovitými textami nejde odlúčiť od špecifickej lo-fi produkcie, ktorej čaro dnes uctievaním pamiatky starých thrashových kapiel úspešne znovu objavujú a reprodukujú DARKTHRONE.
MAYHEM to vtedy v hlbokej puberte len ťažko mohli chápať, ale vydaním „Deathcrush“ otvorili celkom nový žáner, ktorý zásadným spôsobom ovplyvnil dianie na scéne počas celého nasledujúceho desaťročia a vyrástol do nespočetných podôb. A hoci odvtedy uplynulo mnoho rokov a black metal sa v mnohých ohľadoch stal karikatúrou seba samého, „Deathcrush“ spolu s hŕstkou vyvolených dobových diel nestráca nič zo svojej brutálnej krutosti a neopakovateľnej chorobnej atmosféry.
„Violent torture,
Death has arrived,
Armageddon,
Terror and fright,
Bleeding corpses,
Rotting decay
Anarchy,
Violent torture,
Antichrist,
Lucifer,
Son of satan
Pure Fucking Armageddon
Pure Fucking Armageddon!“
Nahrávka, ktorá je extrémom aj vyše dvadsať rokov po svojom vydaní. Des a mrazivá hrôza. Pure fucking armageddon.
Maniac
- spev
Euronymous
- gitara
Necrobutcher
- basgitara
Manheim
- bicie
Messiah
- doprovodný spev
1. Silvester Anfang
2. Deathcrush
3. Chainsaw Gutsfuck
4. Witching Hour
5. Necrolust
6. (Weird) Manheim
7. Pure Fucking Armageddon
8. Outro
Atavistic Black Disorder / Kommando (EP) (2021)
Daemon (2019)
Esoteric Warfare (2014)
Ordo Ad Chao (2007)
Chimera (2004)
U.S. Legions (2001)
European Legions (2001)
Grand Declaration of War (2000)
Mediolanum Capta Est (1999)
Wolf´s Lair Abyss (1997)
De Mysteriis Dom Sathanas (1993)
Live In Lepzig (1993)
Deathcrush (1987)
Pure Fucking Armageddon (1986)
Vydáno: 1987
Vydavatel: Posercorpse / Deathlike Silence
Stopáž: 18:33
Produkce: Erik Avnskog
Studio: Creative Studios
Staré a veliké hovno, které je ovšem veprostřed ještě nadějně čerstvé. Pokud máte rádi černá hovna, na tohle album se rozhodně nevyserte. Dobrou chut.
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Jedni z mála u nás (ne-li vůbec jediní) představitelé zatuchlého hnilobného death/doomu o sobě dávají vědět novým EP, jehož trojice chorobných songů také jasně demonstruje fakt, že tato obluda už dozrála na úroveň plnohodnotného alba. Čím dříve, tím lépe!
Pokračování, která neukončují děj, to mají těžké. Druhé Silo je pomalé, vláčné a nestane se v něm vlastně nic, co by se nevešlo do jednoho dvou dílů. Nečtenářům knih navíc nemusejí být zřejmé všechny pohnutky jednajících. Tak snad to třetí řada narovná.
Ruské skupiny většinou ignoruji, ale než jsem si všiml, že je tahle z Jekatěrinburgu, upoutal mě jejich starosvětský thrash. Nic převratného se sice neděje, spíš je to jako výlet zpět časem, ale pro pamětníka celkem dobrý.
Keith Buckley (ex-EVERY TIME I DIE) jako by se svými kumpány zkoušel štěstí v hodně melodickém metalcore, nebo možná spíše post-hardcore, ale na mě je to hodně plytké a podbízivé. BETTER LOVERS, kde působí další členové ETID, jsou úplně jiná liga.
Trochu Red Dead Redemption pro čtenářky Marianne. Pod krví a špínou se schovávají scenáristická klišé a dutá schémata revizionistických westernů. Má to sice patřičně gritty look, ale nekouše to. Spousta sentimentu a neschopnosti poradit si s postavami.
Veteráni stonerrockového stylu toho mají za sebou už hodně, ale stále jim to hodně sluší a tak i album roku 2024 v sobě nese odkaz na klasické devadesátky a tedy dobu, kdy tahle skupina tvořila po boku KYUSS historii.