PRVNÍ HOŘE - Achtung, Sultan!
MInule jsem zase kecal. Tohle je totiž další dokonalá deska tohoto úžasného tělesa. Radost tohle poslouchat. Už zas.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Bola to veru silná káva aj pre nadšeného fanúšika vyrastajúceho na experimentálnej časti diskografie KREATOR v deväťdesiatych rokoch. V ten večer som čumel ako puk na kultový program Metalla nemeckej televíznej stanice Viva, v ktorom mali premiéru hneď dva nové videoklipy s napätím očakávaného albumu „Endorama“. Striptízový bar, ktorý poslúžil ako prostredie pre obrazové stvárnenie skladby „Chosen Few“ a hlavne Milleho melodický spev vyrážali dych. Možno o trochu menej klip k titulnej skladbe, hoci Tilo Wolff, líder gothic-rockovej formácie LACRIMOSA naozaj nepatril k hosťom, ktorí by sa na návšteve u KREATOR dali očakávať.
„Endorama“ je pretavením dlhoročnej záľuby Milleho Petrozzu v tvorbe FIELDS OF THE NEPHILIM a SISTERS OF MERCY za viac ako aktívnej spoluúčasti vynikajúceho gitaristu a spoluautora väčšiny skladieb Thomasa Vetterliho. Úspešne sa tu okresávajú hrany, ktoré ešte v prípade predchádzajúceho štúdiového počinu „Outcast“ na viacerých miestach nebezpečne vytŕčali a evokovali v tej chvíli zabudnuté osemdesiate roky. Zvuk je mäkkučký, nadýchaný, ešte aj zdanlivo tvrdé a nekompromisné kompozície ako „Soul Eraser“ či „Pandemonium“ vôbec netlačia, nerežú, skôr naopak – upokojujú, hladia uši prekvapeného poslucháča. Keď som vtedy pustil jednému známemu moju najobľúbenejšiu skladbu z tohto albumu – fantastický kúsok „Willing Spirit“, nič netušiaci dobrák, odchovaný na KREATORE z dôb „Coma Of Souls“ mi nechcel veriť, že sa bavíme o tej istej kapele.
Mille Petrozza intenzívne navštevoval hodiny u hlasovej pedagogičky Gudrun Laos, ktorá mu pomáhala aj pri produkcii melodických vokálov na albume. Tommy Vetterli sa vyžíval v prekrásnych gitarových sólach, melodických vyhrávkach, elektronických kudrlinkách, sláčikových aranžmánoch. „Endorama“ je v podstate výborným gothic-metalovým albumom, logickým pokračovaním toho, čo sa zrodilo na doske „Outcast“. Kto vie, kam by to celé smerovalo, keby sa tento prístup stretol s komerčným úspechom. Opak bol však pravdou. Keď si na turné s MOONSPELL Mille s hrôzou uvedomil, že oveľa väčšie ovácie u divákov majú a viac tričiek predávajú nejakí portugalskí „spratkovia“, bolo jasné, že nastal čas znovudobytia trónu. Na brány klopala násilná revolúcia, ktorej dôsledky prežívame v prípade tejto kapely aj v súčasnosti. Zvláštny pocit smútku za starými, „experimentálnymi“ časmi sa snúbi s radosťou z dobrého koncertu a vedomím, že v drsných thrashmetalových koľajach sa tejto starej nemeckej lokomotíve predsa len fujazdí najlepšie.
Vyvrcholenie experimentálneho obdobia v podobe výborného gothic-metalového albumu. Konečná. Vystupovať.
Mille Petrozza
- gitara, spev
Jürgen Reil
- bicie
Christian Giesler
- basgitara
Thomas Vetterli
- gitara, gitarový syntetizátor
1. Golden Age
2. Endorama
[video]
3. Shadowland
4. Chosen Few
5. Everlasting Flame
6. Passage To Babylon
7. Future King
8. Entry
9. Soul Eraser
10. Willing Spirit
11. Pandemonium
12. Tyranny
13. Children Of A Lesser God (japonský bonus)
Hate Über Alles (2022)
Gods Of Violence (2017)
Dying Alive (Live) (2013)
Phantom Antichrist (2012)
Hordes Of Chaos (2009)
At The Pulse Of Kapitulation - Live In East Berlin 1990 (DVD) (2008)
Enemy Of God (2005)
Live Kreation: Revisioned Glory (Live, CD+DVD) (2003)
Violent Revolution (2001)
Past Life Trauma (Best Of) (2000)
Voices Of Transgression (Best Of) (1999)
Endorama (1999)
Chosen Few (EP) (1999)
Outcast (1997)
Scenarios Of Violence (Best Of) (1996)
Cause For Conflict (1995)
Renewal (1992)
Coma Of Souls (1990)
Extreme Aggression (1989)
Out Of The Dark... Into The Light (EP) (1988)
Terrible Certainty (1987)
Flag Of Hate (EP) (1986)
Pleasure To Kill (1986)
Endless Pain (1985)
Datum vydání: Úterý, 20. dubna 1999
Vydavatel: Drakkar Records
Stopáž: 50:05
Produkce: Mille Petrozza, Thomas Vetterli
Studio: Powerplay and Hithead Studios, Švajčiarsko & Principal Studios, Nemecko
-bez slovního hodnocení-
MInule jsem zase kecal. Tohle je totiž další dokonalá deska tohoto úžasného tělesa. Radost tohle poslouchat. Už zas.
Trochu prog rock/metalová exhibice. Toho tydlikání a hračičkování je místy opravdu hodně. Ale tito Švédové umí i příjemné melodie a přirozeně plynoucí pasáže, takže jim to předvádění odpustím. Ostatně, když na to mají, tak proč se trochu nepředvést, že?
Žijeme ve zlatých časech českého thrash metalu! Takové období hojnosti prostě nepamatujeme. Kapely na nás chrlí v horším případě dobré, v tom lepším (i v tomto) desky výborné a my si čvachtáme jako ten pověstný manža. Více v recenzi, teď si třepu palicí.
Švédské duo se na svém dalším albu ještě více vzdálilo postrockovým kořenům a dá se tedy tvrdit, že jejich hudba odplavala do specifické formy indie rocku, který se opírá o robustní kostru shoegaze. Opět slušné album.
Další švédský power metal, kterému vlastně nelze nic vytknout. Dobří zkušení muzikanti, kvalitní produkce a chytlavé melodie. Komponování dle osvědčeného mustru, přesto to dokáže zabavit. Dám tomu ještě pár poslechů a poté zapomenu, že to kdy existovalo.
Nepřístupná a temná blackmetalová deska, která spolu s disonantní nervozitou nabízí i death/doomové nálady. Dostat se tomu pod kůži není snadné, ale odměnou je lavina emocí. Střídmá stopáž navíc ukončí ta "muka" dříve, než by to člověku urvalo hlavu.
Sofistikovaně maluje, točí vtipné filmy, v MORTAL CABINET zanechal výraznou stopu, ze Slavíka ho vyhodili, páč jeho světem je hardcore rap. A je z Rumburku, což leccos vysvětluje! Když šel pro talent, Marty si nabral hrstě. Zase ho ukázal, zpíčenec jeden.