OBSCURE SPHINX - Emovere
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Čestní vlajkonoši black-doomového žánru z hentecjazyčného území si dali na čas. Šest let od posledního alba „Gaia“ jsou tu s pokračováním. I na současném materiálu se drží toho, co bylo na jejich tvorbě vždy zajímavé a přitažlivé. Tím je střídání nálad, motivů a temp na prostoru celého alba. Dalo by se říci, že krom black metalu a doomu zde najdete i mnoho z celkem vkusného poprocku, prvky gotiky, španělského temperamentu a mnoho, opravdu mnoho dalšího. Vše je v koloritu žánru bohatě proaranžované, některé zvukové studiové domalby nepostrádají grácii a vkus, což ovšem nelze říci o celkovém zvuku. Ten nemá pevnou formu, některá místa tlumí podivným tupozvukým přehozem, kytary by si rozhodně zasloužily více tlaku, bicí více prostoru – hlavně pak kopák, ze kterého zbývá jen nevýrazný mlaskot v pozadí. Ale to bych mohl psát asi ke každé první české nahrávce.
Hlavní atrakcí v této kapele je samozřejmě opět dračice Dasha, její screaming sice ustrnul pouze v jedné poloze, ale vše to vynahrazuje pocit, že něco takového dělá… krásná žena. Obrovskou oporou alba „Waves“ je čistý vokál Dorky z TARA FUKI, která svým projevem podbarvuje téměř každou skladbu a dodává některé typicky gotické prvky. Naprosto samozřejmý, profesionální, lehce a přirozeně působící projev, parádní intonace a pěkná barva hlasu, jsou až odzbrojující. Je jen velmi málo tuzemských metalovách kapel, které se mohou pochlubit podobným klenotem ve své studiové tvorbě. Na „Waves“ dostávají její vokály více prostoru – k nalezení jsou skladby, které se koupají hlavně v jejím vokálu, jednoduché rytmické hladině a klávesové pěně.
„Waves“ není žánrově sice ničím objevné, v podstatě pokračuje tam, kde „Gaia“ skončila, nicméně střídání výtečně jedoucích blackových hoblovaček a melancholických éterických ploch, akustických meziher a přelévajících se klávesových dun způsobují, že se při poslechu nenudíte. Melodická přívětivost dodává skladbám punc přitažlivosti, časté změny potřebnou dynamiku, blacková rytmika a kytary potřebný tah na branku a vrstvené ženské vokály dokonalou něhu. I přes zjevnou košatost tohoto alba je zapotřebí podotknout, že většina skladeb působí ve střídání ostrých a hebkých fragmentů lehce šablonovitě, to však nic němění na tom, že TISÍC LET OD RÁJE touto deskou potvrzují roli významného nestárnoucího mustanga naší black metalové scény, který na dostihové dráze v současné době nemá příliš konkurentů.
Black doomové album, které sice nedisponuje kříšťálově vybroušeným zvukem, zato obsahuje četné žánrové přesahy, přesně dle unikátní receptury, na kterou jsme od těchto moravanů uvyknuti.
7,5 / 10
Dasha
- vokály
Hellča
- klávesy a vokály
Křeček
- vokály
Honza
- el. kytara
Pašík
- el. kytra, akustická kytara
Bacil
- basa, syntezátory, el. kytara, akustická kytara
Moňas
- bicí
Waves (2008)
Gaia (2002)
Tisíc let od ráje (1999)
TLOR live in Gratz (1996)
Trees (demo) (1996)
Vydáno: 2008
Vydavatel: Elysion
Stopáž: 50:21
Produkce: Tudy a Honza
Studio: MyStudio, sTudio
-bez slovního hodnocení-
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Jedni z mála u nás (ne-li vůbec jediní) představitelé zatuchlého hnilobného death/doomu o sobě dávají vědět novým EP, jehož trojice chorobných songů také jasně demonstruje fakt, že tato obluda už dozrála na úroveň plnohodnotného alba. Čím dříve, tím lépe!
Pokračování, která neukončují děj, to mají těžké. Druhé Silo je pomalé, vláčné a nestane se v něm vlastně nic, co by se nevešlo do jednoho dvou dílů. Nečtenářům knih navíc nemusejí být zřejmé všechny pohnutky jednajících. Tak snad to třetí řada narovná.
Ruské skupiny většinou ignoruji, ale než jsem si všiml, že je tahle z Jekatěrinburgu, upoutal mě jejich starosvětský thrash. Nic převratného se sice neděje, spíš je to jako výlet zpět časem, ale pro pamětníka celkem dobrý.
Keith Buckley (ex-EVERY TIME I DIE) jako by se svými kumpány zkoušel štěstí v hodně melodickém metalcore, nebo možná spíše post-hardcore, ale na mě je to hodně plytké a podbízivé. BETTER LOVERS, kde působí další členové ETID, jsou úplně jiná liga.
Trochu Red Dead Redemption pro čtenářky Marianne. Pod krví a špínou se schovávají scenáristická klišé a dutá schémata revizionistických westernů. Má to sice patřičně gritty look, ale nekouše to. Spousta sentimentu a neschopnosti poradit si s postavami.
Veteráni stonerrockového stylu toho mají za sebou už hodně, ale stále jim to hodně sluší a tak i album roku 2024 v sobě nese odkaz na klasické devadesátky a tedy dobu, kdy tahle skupina tvořila po boku KYUSS historii.