OBSCURE SPHINX - Emovere
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
V momentě, kdy se nějaký švédský chasník chopí kytary a rozhodne se produkovat některou z forem extrémního metalu, ho už automaticky začínám mít rád. Trio CROWPATH je známé tím, že do toho jde skutečně naplno a v jejich pojetí dostává pojem extrém další dimenzi. Novinková nahrávka, která vyšla na sklonku loňského roku, posouvá hudební výraz kapely o další krok dále a potvrzuje její status jako jedné z velice zajímavých metalových skupin současnosti.
Jejich, jednoduše velice těžko zařaditelný, styl si tyká hned s několika různými podobami tvrdších kovových žánrů. Největší sympatie projevují švédští asi ke grindcore, který si v jejich tvorbě stále drží majoritní balík akcií. Do hry však čím dál více vstupují i další hráči, kteří odmítají plnit role tichých a nenápadných společníků. Ba co víc, v mnoha případech na sebe přebírají zodpovědnost za vedení firmy. Zanechme však metafor a řekněme to srozumitelnou řečí: CROWPATH své posluchače velice rádi bombardují palbou vysokorychlostních a rytmicky naprosto proměnlivých sypaček, které ze svých škopků doluje neúnavný bicmen Erik Hall. Jejich zvuk je přesně tou kakofonickou masáží, ve které se nesoustředěný posluchač orientuje jen s největším úsilím. Samozřejmě, že na tom není nic extra výjimečného, koneckonců vlna chaoticky znějících brutálních partiček se hudebním světem už prohnala, ovšem tito Švédové jsou jedni z těch, kteří si dokázali a stále dokazují budovat svůj vlastní styl a zvuk.
Jak již bylo řečeno, nejedná se o žádný monotónní zvukový teror zahraný v co nejvyšších rychlostech. CROPWATH sice stále velice rádi závodí s větrem, ale uvědomují si, že spoléhat pouze na šikovné ruce bicmena by sotva vystačilo i na třicetiminutovou nahrávku. Čím dál raději svůj už tak dosti neprostupný sound zahušťují hutnými death metalovými riffy a valivými středními tempy. Nebojí se ani citlivých experimentů, jako například industriální náznaky v „I Gryningen“. Švédské trio se pak ve svém snažení může opřít o solidní instrumentaci i cit pro správné dávkování jednotlivých položek, ze kterých se jejich tvorba skládá, nebo chcete-li velmi dobré kompoziční schopnosti. Jejich skladby nejsou sice příliš přístupné, přesto však ve svých útrobách skrývají vcelku čitelný mix brutálních metalových žánrů, který rozhodně nenudí.
Právě díky této schopnosti nenásilně křížit různé formy extrémní muziky je mi švédské trio velmi sympatické a poslech jejich prozatím posledního alba mi tento pocit ještě znásobuje. Dnes večer by to na Sedmičce mělo rozhodně stát za to!
Švédská extrémní partička umí. Velmi povedený mix grindu, death metalu a dalších tvrděmetalových žánrů má hlavu a patu a jen tak rychle se neoposlouchá.
8 / 10
Henrik Ivarsson
- vokály, basa
Patrik Lundh
- kytara
Erik Hall
- bicí
1. One With Filth
2. Where Dolls Do Sin
3. Fondling The Grotesque
4. Plague Bearer
5. I Gryningen
6. Cleansed In Chlorine
7. The Deed
8. The Hunt
9. Septic Monarch
10. In Pitch Black Piss
11. Retarded Angel
One With Filth (2008)
Crowpath - Submerge (Split) (2007)
Crowpath - Swarrrm (Split) (2006)
Son Of Sulphur (2006)
Red On Chrome (2005)
Old Cuts And Blunt Knives (2004)
Crowpath (EP) (2001)
to sou jatka, už dlouho se mi takhle nic nelíbilo...
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Jedni z mála u nás (ne-li vůbec jediní) představitelé zatuchlého hnilobného death/doomu o sobě dávají vědět novým EP, jehož trojice chorobných songů také jasně demonstruje fakt, že tato obluda už dozrála na úroveň plnohodnotného alba. Čím dříve, tím lépe!
Pokračování, která neukončují děj, to mají těžké. Druhé Silo je pomalé, vláčné a nestane se v něm vlastně nic, co by se nevešlo do jednoho dvou dílů. Nečtenářům knih navíc nemusejí být zřejmé všechny pohnutky jednajících. Tak snad to třetí řada narovná.
Ruské skupiny většinou ignoruji, ale než jsem si všiml, že je tahle z Jekatěrinburgu, upoutal mě jejich starosvětský thrash. Nic převratného se sice neděje, spíš je to jako výlet zpět časem, ale pro pamětníka celkem dobrý.
Keith Buckley (ex-EVERY TIME I DIE) jako by se svými kumpány zkoušel štěstí v hodně melodickém metalcore, nebo možná spíše post-hardcore, ale na mě je to hodně plytké a podbízivé. BETTER LOVERS, kde působí další členové ETID, jsou úplně jiná liga.
Trochu Red Dead Redemption pro čtenářky Marianne. Pod krví a špínou se schovávají scenáristická klišé a dutá schémata revizionistických westernů. Má to sice patřičně gritty look, ale nekouše to. Spousta sentimentu a neschopnosti poradit si s postavami.
Veteráni stonerrockového stylu toho mají za sebou už hodně, ale stále jim to hodně sluší a tak i album roku 2024 v sobě nese odkaz na klasické devadesátky a tedy dobu, kdy tahle skupina tvořila po boku KYUSS historii.