OBSCURE SPHINX - Emovere
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
CALLISTO vždy poněkud stáli ve stínu známějších jmen, ačkoliv předchozí deska představila působivý materiál, který rovněž naznačoval cosi o hudebním potenciálu a bezpochyby vybočoval z dlouhé řady nahrávek čerpajících z dnes už značně přesyceného sludgeového a posthardcoreového, resp. post-rockovového žánru. Finové naštěstí neustrnuli na mrtvém bodě a nezabředli do kolovrátkového opakování stejných postupů, ale v některých ohledech naopak svou tvorbu přehodnotili od základů a dále rozvinuli drobné hudební úponky, které je už na desce „Noir“ činily specifickými.
První a poměrně zásadní změnou je především nový vokalista, jehož všudypřítomný projev je do jisté míry určujícím prvkem současného výrazu kapely a nahrávce vtiskuje patinu přímočaré nekomplikovanosti. To je však pouze úvodní dojem, který se záhy ukazuje jako mylný. CALLISTO naopak zůstávají i nadále příjemně sofistikovaní – pod mimochodem výtečnými a líbivými vokálními linkami se přelévá bohatý hudební výraz, který se neomezuje na repetitivní brnkání a uchu lahodící produkci. Právě naopak – Finové si pohrávají s náladami, příjemnými mezižánrovými odbočkami (např. závěr „Covenant Colours“ či „New Canaan“) a neustále se měnící strukturou skladeb, která však již netěží z kontrastní oscilace mezi jemným brnkáním a hutnými kytarami. Vše se spíše odehrává ve sledu melodicky přímočarějších motivů, které by velmi často měly takřka až rockově-popový nádech, nebyt hutněji znějící produkce. Skladby plynou harmonicky a jaksi přirozeněji – hudba CALLISTO je i však nadále obestřena onou zvláštní pochmurností a kapela stále umí zahrát na agresivnější a tvrdší strunu, doprovázenou nádechem nebývalé pompy, ačkoliv někdejší sludgeové polohy desky „True Nature Unfolds“ jsou již ozvěnou minulosti.
Na „Providence“ se Finové zcela našli podobně jako svého času CULT OF LUNA na nahrávce „Somewhere Along The Highway“. Především se však nenechali vtáhnout do schematických tenat někdejší žánrové příslušnosti. Jediné, co lze nahrávce vytknout, je paradoxně stopáž, díky níž působí některé ze skladeb až poněkud monotematicky a zbytečně rozmělněně. Tento fakt však naštěstí stále převažují výborné hudební nápady, osobitý přístup a nepřehlédnutelný vokalista, jehož angažmá se ukázalo jako velmi dobrý tah.
Stále stejně pochmurní, hudebně však mnohem vyzrálejší a volnější - Finové přestali s konečnou platností vzhlížet ke dříve známějším jménům v daném žánru - s trochou nadsázky lze totiž říci, že se jím stali sami.
8,5 / 10
Ariel Björklund
- bicí
Johannes Nygård
- kytara
Juho Niemelä
- baskytara
Markus Myllykangas
- zpěv, kytara
Arto Karvonen
- klávesy
Jani Ala-Hukkala
- zpěv
1. In Season
2. Rule The Blood
3. Covenant Colours
4. Eastern Era
5. New Canaan
6. Stasis
7. Where The Spirits Tread
8. Dead Weight
9. Drying Mouths (in a Gasping Land)
10. Providence
Providence (2009)
Noir (2006)
True Nature Unfolds (2004)
Jemima / Klimenko (12'' vinyl) (2004)
Ordeal Of The Century (MCD) (2003)
Dying Desire (singl) (2001)
Datum vydání: Středa, 18. února 2009
Vydavatel: Fullsteam Records
Stopáž: 68:24
Produkce: Jonas Olsson
Pro mě docela šokující nahrávka. CALLISTO byli doposud pouze mírný žánrový nadprůměr, aby se ve své aktuální hudební poloze úplně odpoutali od veškerých okovů, které je držely v jejich dosavadní škatulce. Výsledkem je skvělá deska, která dýchá náladami a nutí k pozornému poslechu, který si já osobně pokaždé vždy náramně vychutnám. Nemám problém ani s Pavlem uvedenou stopáží a alespoň prozatím na "Providence" nenacházím jediného hluchého místa.
Parádní album.
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Jedni z mála u nás (ne-li vůbec jediní) představitelé zatuchlého hnilobného death/doomu o sobě dávají vědět novým EP, jehož trojice chorobných songů také jasně demonstruje fakt, že tato obluda už dozrála na úroveň plnohodnotného alba. Čím dříve, tím lépe!
Pokračování, která neukončují děj, to mají těžké. Druhé Silo je pomalé, vláčné a nestane se v něm vlastně nic, co by se nevešlo do jednoho dvou dílů. Nečtenářům knih navíc nemusejí být zřejmé všechny pohnutky jednajících. Tak snad to třetí řada narovná.
Ruské skupiny většinou ignoruji, ale než jsem si všiml, že je tahle z Jekatěrinburgu, upoutal mě jejich starosvětský thrash. Nic převratného se sice neděje, spíš je to jako výlet zpět časem, ale pro pamětníka celkem dobrý.
Keith Buckley (ex-EVERY TIME I DIE) jako by se svými kumpány zkoušel štěstí v hodně melodickém metalcore, nebo možná spíše post-hardcore, ale na mě je to hodně plytké a podbízivé. BETTER LOVERS, kde působí další členové ETID, jsou úplně jiná liga.
Trochu Red Dead Redemption pro čtenářky Marianne. Pod krví a špínou se schovávají scenáristická klišé a dutá schémata revizionistických westernů. Má to sice patřičně gritty look, ale nekouše to. Spousta sentimentu a neschopnosti poradit si s postavami.
Veteráni stonerrockového stylu toho mají za sebou už hodně, ale stále jim to hodně sluší a tak i album roku 2024 v sobě nese odkaz na klasické devadesátky a tedy dobu, kdy tahle skupina tvořila po boku KYUSS historii.