OBSCURE SPHINX - Emovere
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Aféra Watergate představuje v americké historii bezprecedentní trauma, které zanechalo celý národ v bolestné agónii. Strážce hodnot, ideál spravedlnosti a symbol Ameriky selhal – prezident Richard Nixon neváhal v napjaté politické situaci překročit zákon a nasadit prostředky, za které by se nemusel stydět ani jeho dobrý přítel Nikita Chruščov. A co hůř – nikdy nepřiznal svou vinu, neprojevil lítost. Vyhnul se impeachmentu včasnou rezignací a jeho následovník Gerald Ford mu udělil generální pardon. Spojené státy se dostaly do stádia těžké kocoviny – převládlo vědomí, že selhal milovaný demokratický systém, že se viník nikdy nepřizná, že pravda nikdy nevyjde najevo... Jenže pak se na scéně objevil britský bavič a moderátor David Frost...
... a člověk, který nikdy nebyl volit, který nebyl k celé situaci nijak osobně zaujatý, se rozhodl vyzvat ex-prezidenta k sérii 4 dvouhodinových interview. Playboy, hrdopýšek a protřelá mediální štika se Nixonovi nemohla rovnat vůbec v ničem s výjimkou jediné věcí – znalosti moci televizní obrazovky, její manipulativní schopnosti, která překoná jakýkoli soudní tribunál. A tak došlo ke strhujícímu čtyřkolovému utkání, v němž byl outsider strašlivě bit, aby v posledním kole zasadil nečekaný KO úder a připravil Americe vytouženou katarzi.
Nemusíme se bavit o tom, že Ron Howard celý příběh pěkně „zaoblil“ a osekal, aby se dal napasovat do sexy rockyovské šablony o loserovi, který vyzval šampióna na férovku a nehodil do ringu ručník až do posledního gongu. Ačkoli je děj snímku prolínaný jakýmsi dokumentárním materiálem, který tvoří rozhovory s hlavními aktéry, dojem autenticity je pouze částečný – před kamerou nestojí skuteční účastníci, ale pouze herci. Howardův svět se uzavírá a vytváří vlastní verzi reality – vizi přesvědčivou, elektrizující, perfektně zrytmizovanou. Do popředí se nedostává boj o „pravdu“ Watergate, celá aféra se příliš nerozebírá, slouží spíše jako kulisa pro duel dvou ambiciózních mužů. Právě střet zlomeného, ale stále odhodlaného Nixona a až přehnaně sebevědomého Frosta stojí v prvním plánu filmu. Úžasné na celé věci je, že Frost jako mstitel nemá jiných pohnutek než ochránit si svoje ego a investici (celý pořad financoval z velké části sám), zatímco Nixon bojuje o všechno. Přesto se v jisté chvíli vytvoří cosi jako osudové pouto – a souboj pěšáka s králem přeroste na plátně v nelítostnou mlatu.
Můžeme se tak bavit o tom, že spíše než doslovným záznamem skutečné události je „Duel Frost/Nixon“ variací na Rockyho, nicméně faktem zůstává, že pod famózním dramatickým pozlátkem nezívá prázdno siláckých gest. Souboj obou mužů, jak jsem zmínil výše, přeroste z pouhé štípanice v souboj principů, Frost přijme roli žalobce a postaví Nixona do role, kdy musí vysvětlit svůj pohled na roli prezidenta – a co se ozve, z toho zamrazí. Scénárista Peter Morgan udržel v precizním souladu rovinu osobní a nadosobní, takže v závěru nelítají facky, ale skutečně zásadní myšlenky o podstatě amerického systému vládnutí. Howard k tomuto myšlenkovému potenciálu svým vizuálním ztvárněním přidává i praktickou ukázku toho, jakou moc mají média, jak dokáží redukovat a přitom vyjevovat v domnělé úplnosti. Nakonec není triumfem Nixonovo přiznání, ale jeho zmučená tvář ve výřezu blikající televizní obrazovky. Jí svět i pravda končí a začíná.
Herecké výkony jsou u filmu typu „Duel Frost/Nixon“ alfou i omegou. Ano, kamera je výtečná, režie profesorská, hudba Hanse Zimmera plíživě zesilující emoce, ale hlavní zásluha patří ústředním rváčům. Frank Langella přečetl Nixonovu mimiku i intonaci, ale přidal mnohem více – obraz politika vnitřně rozervaného ambicemi i pocitem strašlivého selhání. Ačkoli je ex-prezident v rámci Howardova filmu padouch, je to padouch, který budí soustrast, padouch, který má dvě strany. Naprosti tomu „hrdina“ Frost pod uhlazeným a bohorovným zevnějškem jakoby neskrýval nic problematického, Michael Sheen ho vede jako sebevědomého playboye, ale v pravou chvíli ho zlidští a postaví do kontrapunktu k Nixonovi momentem obav, pochyb i vzepětí člověka, který drtivě prohrává.
Z letošních kandidátů na Oscara jsem shlédl větší část a s klidným svědomím prohlašuju, že „Duel Frost/Nixon“ přináší vše, co od politického dramatu lze očekávat – ba co víc, vše, co lze očekávat od výtečného filmu. Závažné myšlenky, výborné řemeslo, skvělé herce... v tomto ohledu zatím můj jasný favorit v bitvě o plešouna.
Dva muži – zkušený politik a protřelý moderátor v ringu, kde vítězství se rovná přiznání viny toho prvního. Nerovný souboj dvou protikladných osobností přeroste od akademické štípanice v jednu z nejlítejších televizních debat. A v tomto provedení v jeden z nejlepších filmů loňského roku.
9 / 10
Vydáno: 2008
Vydavatel: Universal Pictures
Stopáž: 122 min.
FROST/NIXON
[USA / Velká Británie / Francie 2008]
Režie: Ron Howard
Scénář: Peter Morgan
Kamera: Salvatore Totino
Hudba: Hans Zimmer
Hrají: Frank Langella, Michael Sheen, Kevin Bacon, Sam Rockwell, Matthew MacFadyen, Oliver Platt, Toby Jones, Jim Meskimen, Ned Vaughn, Patricia Prata, Rebecca Hall, Andy Milder, Kate Jennings Grant a další.
Premiéra ČR / SR: 19. 2. 2009 / 9. 4. 2009
-bez slovního hodnocení-
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Jedni z mála u nás (ne-li vůbec jediní) představitelé zatuchlého hnilobného death/doomu o sobě dávají vědět novým EP, jehož trojice chorobných songů také jasně demonstruje fakt, že tato obluda už dozrála na úroveň plnohodnotného alba. Čím dříve, tím lépe!
Pokračování, která neukončují děj, to mají těžké. Druhé Silo je pomalé, vláčné a nestane se v něm vlastně nic, co by se nevešlo do jednoho dvou dílů. Nečtenářům knih navíc nemusejí být zřejmé všechny pohnutky jednajících. Tak snad to třetí řada narovná.
Ruské skupiny většinou ignoruji, ale než jsem si všiml, že je tahle z Jekatěrinburgu, upoutal mě jejich starosvětský thrash. Nic převratného se sice neděje, spíš je to jako výlet zpět časem, ale pro pamětníka celkem dobrý.
Keith Buckley (ex-EVERY TIME I DIE) jako by se svými kumpány zkoušel štěstí v hodně melodickém metalcore, nebo možná spíše post-hardcore, ale na mě je to hodně plytké a podbízivé. BETTER LOVERS, kde působí další členové ETID, jsou úplně jiná liga.
Trochu Red Dead Redemption pro čtenářky Marianne. Pod krví a špínou se schovávají scenáristická klišé a dutá schémata revizionistických westernů. Má to sice patřičně gritty look, ale nekouše to. Spousta sentimentu a neschopnosti poradit si s postavami.
Veteráni stonerrockového stylu toho mají za sebou už hodně, ale stále jim to hodně sluší a tak i album roku 2024 v sobě nese odkaz na klasické devadesátky a tedy dobu, kdy tahle skupina tvořila po boku KYUSS historii.