Louis
Marná sláva, když klišé, tak prvotřídní. A když prvotřídní, jak ho předvedla čtveřice heavy metalových válečníků zpoza oceánu ten večer, tak se zkusme bavit o umění jako takovém a zapomeňme na to ošklivé slovo. Jak jinak si totiž můžu vysvětlit ty tisíce metalu chtivých nadšenců, jež se v neděli 2. června 2002 ještě v 18.00 hod. mačkaly za ohradou, oddělující je od areálu plzeňského Výstaviště (ačkoliv začátek koncertu byl stanoven už na 17.00 hod.) a byly ochotny nevnímat absolutní selhání pořadatelské služby, která tenhle nadržený dav, zmučený vedrem, nedostatkem čehokoliv k pití a neuvěřitelně nastavovanými minutami čekání, dovnitř pustila jedinou a ještě velmi úzkou průrvou, šířky zhruba dvou metrů, a pak mohla být ráda, že z téhle soutěsky smrti (snad) vyvázli všichni bez úhony na zdraví, navíc nehledě k tomu, že by nebylo nic divného na tom, kdyby nějaký filuta prošel bez lístku. Řešení je prosté a všeříkající – zkrátka přijeli MANOWAR, králové metalu, a oslavy mohly propuknout naplno. Rázem nikomu nevadily potoky krve nepřátel, jiskřící ocel a spousta frází o svobodě a bratrství, ačkoliv jinak by to asi bylo oním pověstným jablkem sváru, ba naopak, s úderem úvodní „Manowar“ (zhruba ve 21.45 hod., protože se samozřejmě čekalo na tmu), se zvedl opravdový les hrozících pravic a levic a poprvé a rozhodně ne naposledy se ozval tisícihlasý sbor, o kterém si mnohé kapely asi mohou nechat jen zdát.
A tak začala show, chudá, co se světlených efektů týče, ale nadočekávání bohatá co se týče všeho ostatního. Urostlí a svalnatí američtí barbaři (tedy krom kytaristy Karla Logana, jenž nejspíše neměl posilovnu ve smlouvě), navlečeni do stoprocentně kožených a tradičních poloobleků, ctící tak samozřejmě svoji pověst, bez skrupulí a poměrně hlasitě udeřili do strun, rozjelo se opravdové pódiové peklo, a už tak velmi pěkně rozpumpovaný dav mohl začít vstřebávat jeden metalový hymnus za druhým. Po krátkém vydechnutí a ´bratrském´ pozdravu následovaly heroické „Blood of my Enemies“ a „Kill with Power“ a první (z pohříchu pouhých dvou) zástupce novinkové desky, totiž téměř titulní „Warriors of the World United“, která i v živém provedení bezpečně a jednoznačně deklarovala velikost MANOWAR, jenž jsou i po desítkách let v jednom a tomtéž ´oboru´ schopni složit a otextovat skladbu, která, přestože postup k jejímu získání je už tisíckrát omletý, se znovu stává klasickou metalovou hymnou. Inu, komu je shůry dáno, nemusí už nikde nakupovat.
Neodmyslitelný prostor pak dostalo sólové preludování Loganovy kytary, které přes skvostný baladicko-epický moment „Heart of Steel“ vyvrcholilo, jak poznamenal zpěvák Eric Adams, tím, že nám Joey DeMaio ukázal, jak se hraje na baskytaru, a samozřejmě se to neobešlo bez citací klasického „Letu čmeláka“, při němž asistoval, aby byl výčet protagonistů úplný, i bicmistr Scott Columbus. To už bylo publikum v jednom ohni, ale nebyl čas na vydechnutí, vždyť set tří klasických titulních kousků „Fighting the World“, „Kings of Metal“ (wooowww, „… other bands play, Manowar kill!“) a „Sign of the Hammer“ by to ani nedovolil, tím spíš, že vzápětí se přiřítila ultra rychlá „Power“, kteroužto pánové rozjeli tak, že na jejím konci ani nezastavovali a plynule přešli do (stejně rychlé) druhé novinky „House of Death“. A šílenství vrcholilo, zvláště když Eric v atmosféře nastolené procítěným protahováním jednoduchého refrénu „Die!“ v minulé písni začal skandovaně zpívat další refrén „Hail and Kill“ z hádejte které písně.
Pak se kapela rozloučila a v nastalé temnotě a nezvyklém tichu se velmi hlasitě čekalo na přídavek. Nejprve se v záři bodového reflektoru objevil Joey DeMaio, vyznal se (překvapivě) z lásky k českému pivu, fanouškům a hlavně fanynkám, a kompletní čtveřice nato ještě vystřihla „Black Wind, Fire and Steel“. V obrovském výbuchu hudby, rámujícím vyvrcholení skladby a i celého koncertního setu nakonec obrovitý baskytarista provedl totální destrukci všech svých strun, Scott Columbus rozhodil paličky a najednou tu nebyl nikdo z té magické čtveřice, i když tomu drtivá většina upoceného davu pod pódiem ještě hodně dlouho nechtěla věřit, což posléze bohužel někteří doložili i mnoha umělohmotnými lahvemi, přistávajícími na pódiu, dosud plném americké nástrojovky. Tak už to zkrátka někdy dopadá, když naházíte perly sviním. Ale nešť. Byl to krásný večer, který nemohl zkazit ani vysloveně nelidsky utopený a zpackaný zvuk stále více se tužících tuzemských Science Fiction, jež v rozletu zřejmě trochu přibržďuje absence podmanivých kláves, ani na pravé a poctivé umění povyšovaný bigbít rovněž tuzemské Dogy, a tím spíš pak chování těch několika, co, jakseříká, ´nepochopili´. Byl to večer, na který se nezapomíná, večer hrdinů a večer bojovníků. Bojovníků z celého světa. A smějte se, vy, kdož jste neuvěřili. Oni nezahynou.