PRVNÍ HOŘE - Achtung, Sultan!
MInule jsem zase kecal. Tohle je totiž další dokonalá deska tohoto úžasného tělesa. Radost tohle poslouchat. Už zas.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
PESTILENCE je jedna z kapiel, ktorej návrat som si želal, nie síce kvôli novým albumom, ale kvôli tomu, že som ich chcel aspoň raz vidieť naživo. Vidieť som ich zatiaľ nestihol, no nový album sa mi do rúk dostal, tak prečo si ho nevypočuť? Ak sa dá Mameliho projekt C-187 považovať za pokračovanie toho, kde PESTILENCE skončili s albumom „Spheres“, tak tento aktuálny, už plnohodnotný album skupiny PESTILENCE sa pomyselne vrátil viac do minulosti, predovšetkým ku kultovej nahrávke „Testimony Of The Ancients“.
Na „Resurrection Macabre“ mi vadia dve skutočnosti. Aké? Nuž, po prvé, Peter Wildoer je síce výborný technický bubeník, no v tomto prípade mu chýba schopnosť urobiť svoju hru variabilnejšou a zaujímavejšou, myslené v porovnaní s tým, čo nám na predchádzajúcich (hlavne posledných dvoch) nahrávkach PESTILENCE predviedol Marco Foddis. A po druhé? Vokál Patricka Mameliho nemá tú pravú „pestilencovskú“ tvár, je konzervatívne deathmetalový a pôsobí na mňa dojmom, akoby bol do hudby len umelo prilepený. Jasný rozdiel je počuť na recenzovanom albume, ak si porovnáte jedenásť nových skladieb s bonusmi, ktorými sú tri znovunahraté staré songy. Keď by som aj ako-tak prekonal „sklamanie“ z málo pestrých bicích, vokál sa mi asi nikdy nepodarí celkom predýchať. Naopak, ten ostatok, čo možno na albume nájsť, sa mi páči nadmieru. Či už ide o samostatné gitarové riffy a sóla, basgitarové party, alebo o aranže a skladby samotné, neostáva mi nič iné ako chváliť. Výborné inštrumentálne schopnosti jednotlivých muzikantov sú neodškriepiteľné a jasne počuteľné, pričom túto pochvalu paradoxne smerujem aj k Wildoerovi, veď jeho príspevok k dielu je aj napriek mojej výhrade na vysokej úrovni. Partia okolo Patricka Mameliho nezaspala v minulom tisícročí a okrem zrejmého a zámerného čerpania inšpirácie vo svojej vlastnej minulosti sa dokázali pozrieť aj dopredu a aspoň sčasti prispôsobiť aj súčasným trendom.
Akokoľvek perfektne zahratý technický death metal s moderným zvukom by ale nebol tým, čím je, nebyť schopnosti skladať silné songy, ktoré majú potenciál stať sa podobnými „hitmi“, akými sú „Chemo Therapy“, „Twisted Truth“ a „Mind Reflections“ zo starších zásekov kapely. Medzi také môžem smelo zaradiť úvodnú „Devouring Frenzy“, údernú „Hate Suicide“ a titulnú „Resurrection Macabre“. Je ťažké (samozrejme nie nemožné) v dnešnej dobe prísť s niečím novým a prevratným, predpokladám, že PESTILENCE sa o to ani nepokúšali. Ich snahou bolo osloviť starých konzervatívnejších poslucháčov, čo sa im aj podarilo. Tejto ich snahe rozumiem, no zároveň dvíham varovný prst, pretože pri všetkej úcte k PESTILENCE, takýto stav veci do budúcnosti nebudem akceptovať. PESTILENCE boli vždy, aspoň pre mňa, zárukou napredovania a experimentov a dúfam, že na tom nemienia nič meniť.
Aj napriek vyššie zmieneným výhradám musím priznať, že PESTILENCE sú späť v plnej sile a vrátili sa snáď aj v pravú dobu, kedy si budú môcť naplno vychutnať svoje postavenie kultovej skupiny. Albumom „Resurrection Macabre“ začali novú etapu svojej existencie a mne neostáva nič iné ako veriť, že bude úspešná a dlhá. Držím palce, aby sa im v spoločnosti ich znovunavrátených kolegov SADIST, ATHEIST, CARCASS a CYNIC darilo čo najlepšie.
Návrat vo veľkom štýle a s veľkými očakávaniami.
7 / 10
Patrick Mameli
- gitara, vokál
Tony Choy
- basgitara
Peter Wildoer
- bicie
Patrick Uterwijk
- gitara
1. Devouring Frenzy
2. Horror Detox
3. Fiend
4. Hate Suicide
5. Synthetic Grotesque
6. Neuro Dissonance
7. Dehydrated II
8. Resurrection Macabre
9. Hangman
10. Y2H
11. In Sickness & Death
12. Chemo Therapy (bonus)
13. Out Of The Body (bonus)
14. Lost Souls (bonus)
Hadeon (2018)
Obsideo (2013)
Doctrine (2011)
Resurrection Macabre (2009)
Mind Reflections (1994)
Spheres (1993)
Testimony Of The Ancients (1991)
Consuming Impulse (1989)
Malleus Maleficarum (1988)
Penance (demo) (1988)
Dysentery (demo) (1987)
Vydáno: 2009
Vydavatel: Mascot Records
Stopáž: 40:31
Produkce: Jacob Hansen
Studio: Hansen Studios
Chytře nám to pan kapelník namíchal. Deska je sice šitá na míru především pro vyznavače starého kultu "Testimony Of The Ancients", nicméně nechybí jí ani "současnější" receptury - tím mám na mysli zejména odkazy na Mameliho projekt C-187. Palcem nahoru hodnotím znatelné přitvrzení projevu i přítomnost tradičně výtečného Petera Wildoera za hradbou blan a rantlů. I přes jistou sázku na jistotu se jedná o velmi vydařený comeback.
Děsivé zmrtvýchvstání, toť vskutku trefný titulek pro návrat kapely, která si říká MOR. A když „zmrtvýchvstání“, tak s tváří, která jí zdobila v dobách, kdy stála na tom nejvýslunnějším výsluní cechu smrtelného - jak se dalo i s úspěchem předpokládat. Tedy (fanoušci progresivně najazzlých experimentů prominou) někde mezi alby „Consuming Impulse“ a „Testimony Of The Ancients“. V tomto duchu je také „Resurrection Macabre“ notně nakopnutou sbírkou morových ran, odsýpající s neuvěřitelnou rychlostí a vervou od začátku až do konce, a především přímo hýřící zdravě zemitými riffy, chemicky zcela přesně reagujícími na zvučný ryk Patricka Mameliho (jak by tady asi zněl Martin van Drunen?). Kdyby se vývojová větev „Spheres“ dala v historii PESTILENCE škrtnout (a nedošlo k rozpadu), věřím, že kapela by na některé ze svých následujících nahrávek zněla právě takhle svěže, samozřejmě za asistence jí patentovaného zvuku a postupů. Old schoolová rukavice ve tváři tápajícího dneška, na mou duši!
-bez slovního hodnocení-
MInule jsem zase kecal. Tohle je totiž další dokonalá deska tohoto úžasného tělesa. Radost tohle poslouchat. Už zas.
Trochu prog rock/metalová exhibice. Toho tydlikání a hračičkování je místy opravdu hodně. Ale tito Švédové umí i příjemné melodie a přirozeně plynoucí pasáže, takže jim to předvádění odpustím. Ostatně, když na to mají, tak proč se trochu nepředvést, že?
Žijeme ve zlatých časech českého thrash metalu! Takové období hojnosti prostě nepamatujeme. Kapely na nás chrlí v horším případě dobré, v tom lepším (i v tomto) desky výborné a my si čvachtáme jako ten pověstný manža. Více v recenzi, teď si třepu palicí.
Švédské duo se na svém dalším albu ještě více vzdálilo postrockovým kořenům a dá se tedy tvrdit, že jejich hudba odplavala do specifické formy indie rocku, který se opírá o robustní kostru shoegaze. Opět slušné album.
Další švédský power metal, kterému vlastně nelze nic vytknout. Dobří zkušení muzikanti, kvalitní produkce a chytlavé melodie. Komponování dle osvědčeného mustru, přesto to dokáže zabavit. Dám tomu ještě pár poslechů a poté zapomenu, že to kdy existovalo.
Nepřístupná a temná blackmetalová deska, která spolu s disonantní nervozitou nabízí i death/doomové nálady. Dostat se tomu pod kůži není snadné, ale odměnou je lavina emocí. Střídmá stopáž navíc ukončí ta "muka" dříve, než by to člověku urvalo hlavu.
Sofistikovaně maluje, točí vtipné filmy, v MORTAL CABINET zanechal výraznou stopu, ze Slavíka ho vyhodili, páč jeho světem je hardcore rap. A je z Rumburku, což leccos vysvětluje! Když šel pro talent, Marty si nabral hrstě. Zase ho ukázal, zpíčenec jeden.