OBSCURE SPHINX - Emovere
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Sebranka, která svým prvním počinem převrátila doposud známý svět extrémního technického metalu má třetí zářez na pažbě. A i na něm rochesterské komando pod taktovkou geniálního kytaristy Christophera Arpa rozšiřuje hranice technické brutality. Album se dá rozdělit na tři menší části. První jsou klasičtí PSYOPUS, obrovská spousta ultra-technického extrémního bombardování, které je zase o kousek hustější než na minulé fošně, druhou je alternativní téměř desetiminutová houslokytarová instrumentálka, která je vkusným a dobře jedoucím nákladním vláčkem, jehož vagónky jsou naplněny jazzem, klasickou hudbou a art rockem. Mnohokrát jsem si při poslechu vzpomněl na rakousko-turecko-český kvartet METAMORPHOSIS. Poslední část je poněkud rozporuplným dvacetiminutovým experimentem, bazírujícím na pomezí garážového neumětelství a geniality, která již překročila rámec pochopení. Vše budí dojem sklepního jamu ujetých individuí s Christopherem Arpem v čele. Díky posledním dlouhým částem se album pro mnohé stává opravdu nezkousnutelným a ztrácí mnoho dobrých hodnocení. Já osobně poslední písničku po určité době téměř vždy přeskakuji. Nemá mi co dát. Podobnou nelibost cítím ke skladbám „Boogeyman“ a „Choker Chai“, kde nedokáži přenést přes srdce nasamplované fráze vložené do pečlivě vysekaných otvorů ve skladbě. Ty album zbytečně a příliš často provzdušňují něčím, co mi tak docela nechutná. Kdyby se jednalo o jeden výstřelek v jedné skladbě, bylo by to zajímavé zpestření, takto se tento prvek stává otravným přešlapem v jinak brilantní práci.
Vše ostatní je jedním slovem dokonalé a geniální. Brutální technická onanie, která je založena na přímé srážce grindcoru a jazzu nebere konce. Jen málokdy vám kapela dá šanci relaxovat a nabírat síly na další poslech, povětšinu času „Odd Senses“ mám uši přišpendlené u reproduktoru a hltám každé sousto těchto bláznů. PSYOPUS se zkrátka pohybují na absolutní hranici extrému a nebudu daleko od pravdy, pokud budu tvrdit, že příliš techničtějších kapel v daném žánru již nenajdete. A že „Odd Senses“ působí trochu samoúčelně a onanisticky? No a? Pokud na to mají, proč by se měli při hraní omezovat a nudit sami sebe? Jen pro to, že několik lidí má svoji hranici pro kombinovanější hudbu příliš nízko? To snad ne.
Z výsledného hodnocení odkrajuji poslední dvacetiminutovou skladbu.
Imperátoři technického extrému potřetí posunuli hranice své říše. Nikdo jiný to za ně od minulého alba opět neudělal...
9 / 10
Brian Woodruff
- vokál
Christopher 'Arpmandude' Arp
- kytary
Michael Horn
- baskytara
Jason Bauers
- bicí
1. .44
2. Medusa
3. The Burning Halo
4. Duct Tape Smile
5. X and Y
6. Boogeyman
7. Imogen's Puzzle Pt 3
8. Choker Chain
9. Ms Shyflower
10. A Murder to Child
11. Untitled Track
Odd Senses (2009)
Our Puzzling Encounters Considered (2007)
Ideas Of Reference (2004)
3003 (demo) (2003)
Datum vydání: Úterý, 17. února 2009
Vydavatel: Metal Blade
Produkce: Doug White
Studio: Watchmen Studios
Výborně! PSYOPUS opět překonávají sami sebe, alespoň co se týká instrumentální nabušenosti. Hrají rychle, zběsile a bez jakéhokoliv slitování s posluchačem. Skladbám by však rozhodně neuškodila větší strukturovanost - takto se bohužel občas dostaví pocit, že některé nápady nebyly využity příliš smysluplně... Ale i tak - velice dobré album.
solidní matroš
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Jedni z mála u nás (ne-li vůbec jediní) představitelé zatuchlého hnilobného death/doomu o sobě dávají vědět novým EP, jehož trojice chorobných songů také jasně demonstruje fakt, že tato obluda už dozrála na úroveň plnohodnotného alba. Čím dříve, tím lépe!
Pokračování, která neukončují děj, to mají těžké. Druhé Silo je pomalé, vláčné a nestane se v něm vlastně nic, co by se nevešlo do jednoho dvou dílů. Nečtenářům knih navíc nemusejí být zřejmé všechny pohnutky jednajících. Tak snad to třetí řada narovná.
Ruské skupiny většinou ignoruji, ale než jsem si všiml, že je tahle z Jekatěrinburgu, upoutal mě jejich starosvětský thrash. Nic převratného se sice neděje, spíš je to jako výlet zpět časem, ale pro pamětníka celkem dobrý.
Keith Buckley (ex-EVERY TIME I DIE) jako by se svými kumpány zkoušel štěstí v hodně melodickém metalcore, nebo možná spíše post-hardcore, ale na mě je to hodně plytké a podbízivé. BETTER LOVERS, kde působí další členové ETID, jsou úplně jiná liga.
Trochu Red Dead Redemption pro čtenářky Marianne. Pod krví a špínou se schovávají scenáristická klišé a dutá schémata revizionistických westernů. Má to sice patřičně gritty look, ale nekouše to. Spousta sentimentu a neschopnosti poradit si s postavami.
Veteráni stonerrockového stylu toho mají za sebou už hodně, ale stále jim to hodně sluší a tak i album roku 2024 v sobě nese odkaz na klasické devadesátky a tedy dobu, kdy tahle skupina tvořila po boku KYUSS historii.