OBSCURE SPHINX - Emovere
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Takže zde po krátké době máme tyto švédské rock´n´rollové guys, kteří nás již od roku 2001 zásobí nevyčerpatelnou hromádkou skutečně příjemných a svěžích rockových alb. MANDO DIAO přicházejí s plně naloženým muničním skladem písní z ulic, mladického entuziasmu, romantiky, jiskření a samozřejmě s pověstným tahem na branku, který je u podobné muziky, hodící se zejména na potemnělá klubová pódia, prostě nutný. Ostatně, stejně jako jsme od nich byli ve valné většině minulých případů zvyklí na nadstandardní kvalitu (zejména alba „Hurricane Bar“ a „Ode To Ochrasy“), dostáváme jí i nyní. A proč v souvislosti s těmito Švédy mluvím o valné většině případů? Protože tím jediným méně zdárným dítkem byl zrovna minulý počin „Never Seen The Light Of Day“, na němž se skupina představila v poněkud jiném světle (nebo spíše tmě). Místo songů plných života nám naservírovala sbírku ponurých a utahaných písní, obsahujících jakési dylanovsko/reedovské brebentění. Album navíc kvalitativně zaostávalo za vším, co MANDO DIAO do té doby vytvořili - bylo sice „zajímavé“, ale po chvíli se v něm tak nějak logicky začaly objevovat díry, takže všechna rock´n´rollová srdce počala rychle volat po nové svěží dávce energie nebo, chcete-li, ohně. A ta od nich přichází právě nyní s novinkou „Give Me Fire“.
MANDO DIAO jsou především bouřlivá živá kapela ze severu Evropy, předávající s lehkostí sobě vlastní odkaz staré newyorské školy, která ve Velkém jablku fungovala ještě mnoho let před otevřením legendárního klubu CBGB. Je fakt, že sedmdesátá léta minulého století mají MANDO DIAO v malíčku. Navíc obdivují rockovou historii, samozřejmě včetně dávných ikon let šedesátých. Počínaje Bobem Dylanem a konče všemi těmi Johanseny, Thundersy, Richardsy a Jaggery. Jejich hudba je však na rozdíl od valné většiny retrařských spolků naprosto čerstvá, podávaná v moderním provedení, přizpůsobeném současné mládeži, toužící po zábavě na nekonečných tazích. Absence jakékoliv zatuchlosti, tak se tomu dá asi nejpřesněji říkat. MANDO DIAO, aniž by opustili sféry staré rockové tradice, kterou tolik obdivují, mají neobvyklý smysl pro to, co je v dnešní době dobré a zdárně se vyhýbající všemu zaprděnému a buranskému. Toto ponechávají kapelám, které se k rock´n´rollu dostávají z početných metalových řad. Nové album nejlépe charakterizují silné hymnické songy jako „Dance With Somebody“ a „Gloria“, kde skupina ke zvýraznění již tak přesvědčivých nápěvů využívá různých doplňků a naprogramovaných aranží se smyčcovými nástroji. Ty zde znamenitě umocňují výsledný dojem velkoleposti. První jmenovaná je nezpochybnitelná hitovka s fantastickým refrénem a přímým disko rytmem a druhá vykřičená street rocková šleha, znějící do dáli z hrudí těch nejnespokojenějších předměstských rozervanců. To samé lze říci i o „Maybe Just Sad“ a rovněž o titulní písni „Give Me Fire“. Celé album je doslova přeplněno nespoutanými postoji a touhou po životě. „Mean Street“ je rozjařený dandy kabaretní glam rock jak z časů Ziggyho Stardusta nebo legendárních T-REX. Zkrátka a dobře, tahle deska nemá slabších míst, takže každému, kdo má rád melodické rock´n´rollové songy s atmosférou dávných časů a současnou zvukovou perfekcí, ji vřele doporučuji.Śvédská, podstatně dravější (a dá se říct i lepší) odpověď na to, s čím vešli ve známost THE STROKES.
9 / 10
Gustaf Norén
- kytara, zpěv
Björn Dixgard
- kytara, zpěv
Carl-Johan Fogelklou
- baskytara
Samuel Giers
- bicí
1. Blue Lining White Trenchcoat
2. Dance With Somebody
3. Gloria
4. High Heels
5. Mean Street
6. Maybe Just Sad
7. A Decent Life
8. Give Me Fire
9. Crystal
10. Come On Come On
11. Go Out Tonight
12. You Got Nothing On Me
13. The Shining
Give Me Fire (2009)
Never Seen The Light Of Day (2007)
Ode To Ochrasy (2006)
Hurricane Bar (2004)
Bring ´Em In (2001)
Vydáno: 2009
Vydavatel: Universal Music
Stopáž: 72:04
Produkce: Salla Salazar
-bez slovního hodnocení-
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Jedni z mála u nás (ne-li vůbec jediní) představitelé zatuchlého hnilobného death/doomu o sobě dávají vědět novým EP, jehož trojice chorobných songů také jasně demonstruje fakt, že tato obluda už dozrála na úroveň plnohodnotného alba. Čím dříve, tím lépe!
Pokračování, která neukončují děj, to mají těžké. Druhé Silo je pomalé, vláčné a nestane se v něm vlastně nic, co by se nevešlo do jednoho dvou dílů. Nečtenářům knih navíc nemusejí být zřejmé všechny pohnutky jednajících. Tak snad to třetí řada narovná.
Ruské skupiny většinou ignoruji, ale než jsem si všiml, že je tahle z Jekatěrinburgu, upoutal mě jejich starosvětský thrash. Nic převratného se sice neděje, spíš je to jako výlet zpět časem, ale pro pamětníka celkem dobrý.
Keith Buckley (ex-EVERY TIME I DIE) jako by se svými kumpány zkoušel štěstí v hodně melodickém metalcore, nebo možná spíše post-hardcore, ale na mě je to hodně plytké a podbízivé. BETTER LOVERS, kde působí další členové ETID, jsou úplně jiná liga.
Trochu Red Dead Redemption pro čtenářky Marianne. Pod krví a špínou se schovávají scenáristická klišé a dutá schémata revizionistických westernů. Má to sice patřičně gritty look, ale nekouše to. Spousta sentimentu a neschopnosti poradit si s postavami.
Veteráni stonerrockového stylu toho mají za sebou už hodně, ale stále jim to hodně sluší a tak i album roku 2024 v sobě nese odkaz na klasické devadesátky a tedy dobu, kdy tahle skupina tvořila po boku KYUSS historii.