OBSCURE SPHINX - Emovere
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Niekdajšie írske hviezdy THERAPY? oslávili nedávno neuveriteľných dvadsať rokov existencie, poznačenej niekdajšou slávou a následným strmým pádom, vskutku štýlovo. Po nezáživnom pokuse o návrat k prístupným a chytľavým popevkom na „One Cure Fits All“ totiž nahrali nabrúsený a tvrdý album, plný trpkosti a irónie. Kapela sa ani pri nepriazni osudu v podobe v minulosti takmer neustálych personálnych zmien, striedania vydavateľov a čiastočného žitia z dávnej slávy nevzdala a napriek občasnému kolísaniu formy (nudný „Shameless“) netrpí nedostatkom nápadov. Pravda, čakať od THERAPY? niečo výrazné odlišné, než bolo u nich bolo v minulosti zvykom, je zbytočné, hoci ani po rokoch nestratil ich prejav svojské čaro a strhujúcu priamočiarosť .
Napriek tomu na novinke po hudobnej stránke došlo k určitým pomerne nečakaným zmenám, oproti minulosti dokonca narástla stopáž niektorých skladieb do nevídaných dĺžok. Zmena nastala aj v pomernom zastúpení nástrojov, kedy Cairnsova gitara ustúpila Cooperovým bicím (jeho hra na novinke snáď prekonáva aj svojský štýl Ewinga z „Troublegum“) a McKeeganovi, drhnúcemu struny svojej basy neobvykle v popredí. Z Cairnsovho hlasu opäť cítiť povestný ironický úškľabok, ale stále aj cit pre pekné harmónie. Kým úvod albumu obstaráva trojzáprah tvrdých kúskov, ktoré takmer úplne rezignovali na melódie v prospech besnej ale disciplinovanej rytmiky a Cairnsovho jedovatého odvrkávania cez zaťaté zuby, najpozoruhodnejšia časť albumu prichádza s dvojicou „Exiles“ a „Crooked Timber“. Obe spomenuté zachytávajú THERAPY? v nimi doposiaľ neprebádaných končinách, podobne ako to bolo v časoch nedoceneného a v niektorých ohľadoch stále neprekonaného „Suicide Pact – You First“. Rozsiahlejšej ploche, na ktorej sa obe odohrávajú, dominuje výrazná pulzujúca basa nesúca ústredný motív a Cairnsova gitara celkom atypicky len sprevádza výraznú rytmickú sekciu. Výsledkom je dvojica asi najkomplexnejšie znejúcich skladieb v tvorbe THERAPY? s takmer progresívnym vyznením. S „I Told You I Was Ill“ a „Blacken The Page“ príde na rad opäť tradičný rukopis THERAPY? s typickou ľahkosťou a zmyslom pre chytľavé melódie, avšak bez straty tvrdosti a údernosti, príznačnej pre celý album. Posledné prekvapenie prinesie takmer postrocková inštrumentálka „Magic Mountain“ spolu s miernym závanom optimizmu na inak pomerne temnej doske.
„Crooked Timber“ možno v diskografii kapely zaradiť niekde k ťažkému a temnému „Suicide Pact - You First“ a tvrdému „Never Apologise Never Explain“, teda k albumom bez výraznejších hitových ambícií, ale o to zaujímavejším obsahom. Energia a nasadenie, ktoré z „Crooked Timber“ cítiť hovorí niečo o tom, že THERAPY? sú aj po dvadsiatich rokoch v dobrej kondícii, spokojní tam, kde sú a s nejedným tromfom skrytým v rukáve.
THERAPY? po dvadsiatich rokoch stále v skvelej forme. Tvrdí, strhujúci a úprimní ako vždy.
8,5 / 10
Andy Cairns
- spev, gitara
Michael McKeegan
- basgitara
Neil Cooper
- bicie
1. The Head That Tried To Strangle Itself
2. Enjoy The Struggle
3. Clowns Galore
4. Exiles
5. Crooked Timber
6. I Told You I Was Ill
7. Somnabulist
8. Blacken The Page
9. Magic Mountain
10. Bad Excuse For Daylight
Hard Cold Fire (2023)
Cleave (2018)
A Brief Crack Of Light (2012)
Crooked Timber (2009)
One Cure Fits All (2006)
Never Apologise, Never Explain (2004)
Scopophobia DVD (2003)
High Anxiety (2003)
Shameless (2001)
So Much For The Ten Year Plan (2000)
Suicide Pact-You First (1999)
Semi-Detached (1998)
Infernal Love (1995)
Troublegum (1994)
Nurse (1992)
Pleasure Death (1992)
Babyteeth (1991)
Vydáno: 2009
Vydavatel: Demolition Records
Stopáž: 49:22
Produkce: Andy Gill
Studio: Blast Recording
Moji mazlíčci THERAPY? zase jednou pořádně zaexperimentovali. Aktuální zásek „Crooked Timber“ se nese v duchu ještě většího odklonu od jejich charakteristického, chytlavě skočného rockopisu, než svého času představovalo temné, psycho-depresivní a hlavně výborné album „Suicide Pact – You First“. Na novince nenajdete rychlé, jednoduše střihlé vypalovačky, na které jsme byli zvyklí z alb „Troublegum“ nebo z pozdější tvorby třeba na „High Anxiety“. Ostřílená trojka totiž momentálně zní neobvykle vážně a nehitově. Troufám si říci, že až komorně - vévodí střední tempa, a minimalisticky, což určitě není dobrá zpráva pro fanoušky, kteří čekali další variaci na dlouhodobě omleté téma. Tímto však rozhodně nechci říci, že se jedná o špatné album, právě naopak. Já zde neustalé cítím tvůrčí upřímnost a poctivost, kterou jsem u těchto Irů nikdy nepostrádal. Co více, THERAPY? na novém materiálu, sice pro ně netypicky, ale přináší zvlášní atmosféru, která se stěží dá postavit do řady s něčím podobným. Osobně jsem hodně zvědavý, zda-li se bude pouze jednat o momentální úkrok stranou nebo o dlouhodobější vytyčenou cestu (pravděpodobně trnitou). Kapele nepřestávám držet palce a věřím, že nové skladby zafungují stejně překvapivě na naživo tak, jako z desky.
-bez slovního hodnocení-
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Jedni z mála u nás (ne-li vůbec jediní) představitelé zatuchlého hnilobného death/doomu o sobě dávají vědět novým EP, jehož trojice chorobných songů také jasně demonstruje fakt, že tato obluda už dozrála na úroveň plnohodnotného alba. Čím dříve, tím lépe!
Pokračování, která neukončují děj, to mají těžké. Druhé Silo je pomalé, vláčné a nestane se v něm vlastně nic, co by se nevešlo do jednoho dvou dílů. Nečtenářům knih navíc nemusejí být zřejmé všechny pohnutky jednajících. Tak snad to třetí řada narovná.
Ruské skupiny většinou ignoruji, ale než jsem si všiml, že je tahle z Jekatěrinburgu, upoutal mě jejich starosvětský thrash. Nic převratného se sice neděje, spíš je to jako výlet zpět časem, ale pro pamětníka celkem dobrý.
Keith Buckley (ex-EVERY TIME I DIE) jako by se svými kumpány zkoušel štěstí v hodně melodickém metalcore, nebo možná spíše post-hardcore, ale na mě je to hodně plytké a podbízivé. BETTER LOVERS, kde působí další členové ETID, jsou úplně jiná liga.
Trochu Red Dead Redemption pro čtenářky Marianne. Pod krví a špínou se schovávají scenáristická klišé a dutá schémata revizionistických westernů. Má to sice patřičně gritty look, ale nekouše to. Spousta sentimentu a neschopnosti poradit si s postavami.
Veteráni stonerrockového stylu toho mají za sebou už hodně, ale stále jim to hodně sluší a tak i album roku 2024 v sobě nese odkaz na klasické devadesátky a tedy dobu, kdy tahle skupina tvořila po boku KYUSS historii.