OBSCURE SPHINX - Emovere
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
MANES. Synonymum vyšinutej hudobnej schizofrénie. Krátka rekapitulácia: deväťdesiate roky – plazivý blackmetal v tempe toku hustej krvi cez pomaly pulzujúce, temer hibernujúce srdce. Nové tisícročie – „Vilosophe“, krutozof, pár remixov a skvelá správa o tom, ako svet ku koncu prišiel, „How The World Come To An End“. Cesta zatarasená pred samým vyvrcholením, miesto „Be All End All“ koniec spolupráce s Candelight, rozpad kapely a ticho.
Ticho znenazdania prerušené zmŕtvyvstaním, očakávaným ešte menej, než to veľkonočné spred takmer dvoch tisícok rokov. Kruh sa uzavrel. „Solve Et Coagula“ sa oblúkom vracia do roku 1994. Ešte predtým, ako sa poslucháč pentagramom ozdobeného disku (z produkcie na reedície blackmetalových raritiek zameraného gréckeho labelu Kyrck) dostane k záhrobnému remixu dema „Ned I Stillheten“, čaká ho novinka, rovnako prekvapivá ako vydarená.
Titulná skladba je fascinujúcou trianguláciou absolútneho čierneho retra škandinávskej školy a jeho moderných variácií. V akoby dekou zastretom zvuku dominuje monotónny tep bicích, no opraty skladby držia dvaja ctení hostia: Kvarforth zo SHINING reprezentuje fúziu tématicky totálne obskúrneho metalu a jeho progresívnej interpretácie – jeho text v nórčine je ozdobený hlasovými variáciami a úletmi, ktorým sekundujú rozostrená gitara a výrazné klávesy – ich organové registre neznejú gýčovo, priam naopak. Napriek zdanlivej jednoduchosti sa vo finále prelína viacero rovín, končiacich galopom bicích. Ten otvára pole Maleficovi, persóne skrývajúcej sa za entitou XASTHUR. V „americkej“ časti skladby spev ustupuje do pozície ďalšieho z nástrojov, o to viac vyniknú (viac efektívne než efektné) kudrlinky, ktorými skladbu ozdobili samotní MANES, v (šokujúco) tej istej zostave, ktorá nahrala eklektický počin „How The World Came To An End“.
Na ploche štvrťhodiny MANES napĺňajú latinsko-chemický titul „Solve Et Coagula“. Rozpustené ingrediencie koagulujú do celku, ktorý je príjemne staromilský a zároveň absolútne dnešný. Tých pätnásť minút znie lepšie, než ostatné počiny SHINING a XASTHUR, čo nie je najhoršie vysvedčenie.
Hlava MANES, dnes opäť počúvajúca na meno Cernunnus, k „Solve Et Coagula“ pribalila dnešný pohľad na pätnásť rokov staré, už spomínané demo „Ned I Stillheten“. To, čo vyzerá ako nepočúvateľný úlet, je prechádzkou po chodbách zabudnutého ústavu pre duševne chorých. Spomalené tempo a lo-fi „kazetový“ zvuk skladby pretavili do amorfných ambientných textúr, plynúcich odnikiaľ nikam, respektíve z tmy do temna, z ničoty do prázdna. Tým, čo poznajú rekapitulujúcu nahrávku „Under Ein Blodraud Maane“, sem-tam naskočí déjà vu (obzvášť v silným motívom disponujúcej „Dansen Gjennom Skuggeheimen“), ostatní zrejme budú tápať dlhšie – no bez ohľadu na verdikt ide o pokus o iný náhľad na už beztak voľne poňatý základný žáner.
Skrátka MANES sa vrátili s presne tým istým prístupom, ktorý im bol vlastný odjakživa. A zrejme nikto nevie, za ako dlho odletia preč – na svete je už dnes projekt KKOAGULAA, hudobne opäť svetelné roky inde.
MANES sú späť!
8,5 / 10
Cernunnus
- gitary, klávesy
Eivind Fjøseide
- gitary
Tor Arne Helgesen
- bicie
Torstein Parelius
- basgitara
+
Niklas Kvarforth
- spev
Malefic
- spev
1. Solve Et Coagula
2. Intro
3. Dansen Gjennom Skuggeheimen
4. Uten Liv Ligger Landet Ode
5. Ned I Stillheten (Outro)
Re-Invention (MP3 EP) (2008)
Solve Et Coagula (2008)
How The World Come To An End (2007)
[view] (EP) (2006)
Vilosophe (2003)
Under Ein Blodraud Maane (1999)
Til Kongens Grav De Døde Vandrer (demo) (1995)
Ned I Stillheten (demo) (1994)
Maanens Natt (demo) (1993)
Vydáno: 2009
Vydavatel: Kyrck Productions
Stopáž: 44:52
teď už vynikající, ale dost těžko se mi do toho dostávalo/nepřicházela asi ta správná nálada
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Jedni z mála u nás (ne-li vůbec jediní) představitelé zatuchlého hnilobného death/doomu o sobě dávají vědět novým EP, jehož trojice chorobných songů také jasně demonstruje fakt, že tato obluda už dozrála na úroveň plnohodnotného alba. Čím dříve, tím lépe!
Pokračování, která neukončují děj, to mají těžké. Druhé Silo je pomalé, vláčné a nestane se v něm vlastně nic, co by se nevešlo do jednoho dvou dílů. Nečtenářům knih navíc nemusejí být zřejmé všechny pohnutky jednajících. Tak snad to třetí řada narovná.
Ruské skupiny většinou ignoruji, ale než jsem si všiml, že je tahle z Jekatěrinburgu, upoutal mě jejich starosvětský thrash. Nic převratného se sice neděje, spíš je to jako výlet zpět časem, ale pro pamětníka celkem dobrý.
Keith Buckley (ex-EVERY TIME I DIE) jako by se svými kumpány zkoušel štěstí v hodně melodickém metalcore, nebo možná spíše post-hardcore, ale na mě je to hodně plytké a podbízivé. BETTER LOVERS, kde působí další členové ETID, jsou úplně jiná liga.
Trochu Red Dead Redemption pro čtenářky Marianne. Pod krví a špínou se schovávají scenáristická klišé a dutá schémata revizionistických westernů. Má to sice patřičně gritty look, ale nekouše to. Spousta sentimentu a neschopnosti poradit si s postavami.
Veteráni stonerrockového stylu toho mají za sebou už hodně, ale stále jim to hodně sluší a tak i album roku 2024 v sobě nese odkaz na klasické devadesátky a tedy dobu, kdy tahle skupina tvořila po boku KYUSS historii.