OBSCURE SPHINX - Emovere
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Tuzemský příznivec karlstadské stálice VOMITORY má letos hned tři důvody ke spokojenosti. Prvním jsou krásné dvacetiny jeho oblíbené kapely, druhým pak dlouho očekávaný sedmý albový přírůstek a tím třetím potvrzená účast seveřanů na srpnovém klání pod zdmi josefovské pevnosti. Pro dnešek se zaměříme na položku číslo dvě a pod lupu opatrně položíme disk s tradičně výstižným a sympatickým názvem - „Carnage Euphoria“. Ještě před tím, než prohodíme pár slov k obsahu nahrávky, poprosím všechny osoby, pro které jest výraz „old school“ důvodem k otrávené grimase, aby se přesunuli do zákulisí, a to i se svými zasvěcenými komentáři o zbytečných deskách a nulových posunech. Děkuji.
Jestliže se minulé album „Terrorize Brutalize Sodomize“ přeci jen neslo ve znamení alespoň decentních změn (narážím zejména na přesun ze studií Berno do Leon Music za Rikardem Löfgrenem), novinka se opět ponořila do vod maximální zatvrzelosti. Kdysi jsem na adresu zavilých Švédů četl něco v tom smyslu, že pokud jste slyšeli alespoň jednu řadovku VOMITORY, rázem jste získali zcela kompletní přehled o celé jejich diskografii. To je samozřejmě nadnesené, nicméně v pevném sevření old schoolového chomoutu, a v tak přesně definovaných žánrových mantinelech nelze očekávat žádného zázraku ni revoluce. Tady platí pouze a jen staré známé a již notně otřepané pravidlo o „dobře odvedené práci“. Starého psa novým kouskům nenaučíš a Skandinávci jsou věrni svému řemeslu již dlouhých dvacet let. Snad jen člověk, který pozoruje krásy světa zkrze zamřížovaná okna ústavu pro choromyslné může v roce 2009 od VOMITORY očekávat jiné album než právě „Carnage Euphoria“.
Takže ano, VOMITORY neuhnuli ani o milimetr a znovu servírují old school death metal made in Stockholm opentlený odbočkami směr SLAYER, BOLT THROWER nebo CARNAGE. Zvláštní kapitolou je (ostatně jako vždy) atmosféra desky, jasně odkazující na prosinec léta Páně 1989, kdy se v jedné zapadlé kobce jménem Sunlight a pod dozorem jistého pana Skogsberga zrodil jeden ze základních pilířů severské školy. Samozřejmě, řeč je o ENTOMBED a jejich kultovním debutovém záznamu „Left Hand Path“. V tracklistu „Carnage Euphoria“ těžko hledat něco neočekávaného, či netypického, snad jen pod pohrůžkou násilí bych zmínil sedmou výsypku „Deadlock“ a upozornil na lehce blackový odstín kytar. Ovšem to rovněž není bůhvíjaká novinka, neb i na „Terrorize Brutalize Sodomize“ lze vystopovat pár podobných odboček, a to zejména ke stockholmské black/death metalové ikoně NECROPHOBIC. Podezřele může na první pohled působit stopáž závěrečné skladby „Great Deceiver“, přeci jen pět a půl minuty je na poměry VOMITORY až dost, nicméně po plíživé melodické předehře znovu nastoupí ofenzivní Gustafssonův drumming a veškeré dění se opět vrací zpět do dvacet let starých kolejí. Díky Bohu za to.
Ti, kteří si svojskou produkci VOMITORY oblíbili, budou spokojeni i tentokrát. Ostatním bude zase vadit stereotypní growl, zvuk ze šestnáctého století, jednoduché old schoolové houpačky z death metalové učebnice pro první třídu, kolovrátkové bicí a já nevím co všechno ještě. A hodnocení? V případě do morku kostí konzervativních kapel bych si tuto číslici nejraději odpustil, beztak má nulovou vypovídací hodnotu. Leč jest třeba učinit povinnostem za dost, pro dnešek tedy z palety možností vybírám za:
VOMITORY (tak jak je máme rádi).
8 / 10
Erik Rundqvist
- zpěv, baskytara
Urban Gustafsson
- kytara
Peter Östlund
- kytara
Tobias Gustafsson
- bicí
1. The Carnage Rages On
2. Serpents
3. A Lesson In Virulence
4. Ripe Cadavers
5. Rage Of Honour
6. The Ravenous Dead
7. Deadlock
8. Rebirth Of The Grotesque
9. Possessed
10. Great Deceiver
All Heads Are Gonna Roll (2023)
Opus Mortis VIII (2011)
Carnage Euphoria (2009)
Terrorize Brutalize Sodomize (2007)
Primal Massacre (2004)
Blood Rapture (2002)
Revelation Nausea (2000)
Redemption (1999)
Raped In Their Own Blood (1996)
Through Sepulchral Shadows (demo) (1994)
Moribund (single) (1993)
Promo 93 (demo) (1993)
Vomitory (demo) (1992)
Datum vydání: Pátek, 8. května 2009
Vydavatel: Metal Blade Records
Stopáž: 38:58
Produkce: Rikard Löfgren
Studio: Leon Music Studios (Karlstad, Sweden)
-bez slovního hodnocení-
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Jedni z mála u nás (ne-li vůbec jediní) představitelé zatuchlého hnilobného death/doomu o sobě dávají vědět novým EP, jehož trojice chorobných songů také jasně demonstruje fakt, že tato obluda už dozrála na úroveň plnohodnotného alba. Čím dříve, tím lépe!
Pokračování, která neukončují děj, to mají těžké. Druhé Silo je pomalé, vláčné a nestane se v něm vlastně nic, co by se nevešlo do jednoho dvou dílů. Nečtenářům knih navíc nemusejí být zřejmé všechny pohnutky jednajících. Tak snad to třetí řada narovná.
Ruské skupiny většinou ignoruji, ale než jsem si všiml, že je tahle z Jekatěrinburgu, upoutal mě jejich starosvětský thrash. Nic převratného se sice neděje, spíš je to jako výlet zpět časem, ale pro pamětníka celkem dobrý.
Keith Buckley (ex-EVERY TIME I DIE) jako by se svými kumpány zkoušel štěstí v hodně melodickém metalcore, nebo možná spíše post-hardcore, ale na mě je to hodně plytké a podbízivé. BETTER LOVERS, kde působí další členové ETID, jsou úplně jiná liga.
Trochu Red Dead Redemption pro čtenářky Marianne. Pod krví a špínou se schovávají scenáristická klišé a dutá schémata revizionistických westernů. Má to sice patřičně gritty look, ale nekouše to. Spousta sentimentu a neschopnosti poradit si s postavami.
Veteráni stonerrockového stylu toho mají za sebou už hodně, ale stále jim to hodně sluší a tak i album roku 2024 v sobě nese odkaz na klasické devadesátky a tedy dobu, kdy tahle skupina tvořila po boku KYUSS historii.