OBSCURE SPHINX - Emovere
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Najlepšie albumy sú odjakživa tie, čo vás nevtiahnu do svojho deja hneď a zaraz a naplno. Nie, najzaujímavejšie hudobné diela vás iba tak ťuknú, štrajchnú vašu pozornosť, postupne nahlodávajú vaše receptory, krok za krokom zaplavujú a pohlcujú vaše telo. Niečo ako dokonalá infekcia. Presne ako „The Infection“ od jednej z najzaujímavejších moderných metalových kapiel súčasnosti.
CHIMAIRA dokázali urobiť riadny krok vpred, hoci sa na prvý pohľad po vynikajúcej predchádzajúcej doske „Ressurection“ zdalo, že ani veľmi niet kam ísť. Bolo na nej zdanlivo všetko a vo veľmi príťažlivej forme. Muzikanti, ktorí po prvýkrát pracovali spoločne bez zmien v zostave na dvoch albumoch za sebou, tak vsadili na prehlbovanie svojich najzaujímavejších poznávacích znamení. „The Infection“ v prvom rade šokuje stredným tempom, ktoré diktuje dianie v podstate v priebehu celého albumu. CHIMAIRA brutálne spomalili, nahrali svoj „South Of Heaven“ a všetkým v plnej kráse ukázali, akí sú z nich v roku 2009 vynikajúci skladatelia a inštrumentalisti. „The Infection“ je neuveriteľne pesničková doska, hitovka strieda hitovku, no napriek tomu je to album, ktorý v prvom rade škriabe a dusí ako jednoliata temná hmota. Ak som v recenzii na „Resurrection“ spomínal hnusný industriálny puch a temnú atmosféru vyplývajúcu z priemyselného prostredia, z ktorého táto kapela pochádza, išlo zrejme o Cleveland počas krásneho jarného rána plného kvietkov a spevu vtáčkov. „The Infection“ je niečo úplne iné. Sychravý zimný večer bez nádeje na dobrú náladu a optimizmus. Ak nahrali TOMBS z New Yorku prvý tohtoročný soundtrack k svetovej kríze, CHIMAIRA s nimi s prehľadom držia krok. Desivo temná, chladná a zdrvujúca muzika.
Toto je metalcore s vlastným ksichtom! Kopec tradičného thrash metalu, deathmetalová brutalita, hardcorový ťah na bránku, no predovšetkým originálny prístup, vlastný moderný zvuk a nezameniteľné hudobné postupy. Originálny prístup k nahrávaniu dodal tomuto albumu svojský punc – CHIMAIRA sa vraj snažili každú jednu skladbu poňať ako zvukový podmaz ku konkrétnemu filmu. Vystihnúť jeho atmosféru, zachytiť pocity, ktoré vychádzajú z toho-ktorého filmového kúsku. Ak ovládate hudobné nástroje na takej úrovni ako títo páni, môžete kľudne vymýšľať aj takéto efektné parádičky. Plné priehrštia parádnych gitarových riffov, dokonalé sóla, neskutočný groove v podaní vynikajúco zohratej rytmickej sekcie a k tomu všetkému Mark Hunter, ktorý nikdy nespieval, nereval, nesyčal, nesipel lepšie ako na tomto albume. Tomu pocitu, keď sa postupne zo všetkej tej zahmlenej, zdanlivo jednoliatej hudobnej masy začnú vynárať čisté obrysy dokonalých skladieb, sa z poslucháčskeho hľadiska naozaj máločo vyrovná. V prípade „The Infection“ máte o dlhotrvajúci zážitok jednoznačne postarané. Ak som spomínal, že CHIMAIRA nahrali svoj „South Of Heaven“, tak v prípade záverečnej čisto inštrumentálnej nádhery „The Heart Of It All treba dodať, že ide o novodobý „Orion“ v plnej paráde. A než začnem s ďalšími prirovnaniami, radšej skončím konštatovaním, že v tomto roku nahrali podobne dobrý album snáď len LAMB OF GOD a že v septembri určite nebudem chýbať na jednej zo zastávok európskej časti turné dvojice CHIMAIRA a THROWDOWN!
CHIMAIRA brutálne spomalili, nahrali svoj „South Of Heaven“ a všetkým v plnej kráse ukázali, akí sú z nich v roku 2009 vynikajúci skladatelia a inštrumentalisti.
9,5 / 10
Rob Arnold
- gitara
Matt Devries
- gitara
Andols Herrick
- bicie
Mark Hunter
- spev
Jim Lamarca
- basgitara
Chris Spicuzza
- klávesy, elektronika
1. The Venom Inside
2. Frozen In Time
3. Coming Alive
4. Secrets Of The Dead
5. The Disappearing Sun
6. Inpending Doom
7. On Broken Glass
8. Destroy And Dominate
9. Try To Survive
10. The Heart Of It All
11. Revenge (bonus)
The Age Of Hell (2011)
The Infection (2009)
Resurrection (2007)
Chimaira (2005)
The Impossibility Of Reason (2cd bonus reedice) (2004)
The Impossibility Of Reason (2002)
Pass Out Of Existence (2001)
This Present Darkness (2000)
Datum vydání: Úterý, 21. dubna 2009
Vydavatel: Ferret Music/Nuclear Blast Records
Stopáž: 54:08
Produkce: Ben Schigel
Studio: Anteup Studios, Cleveland & Oh And Spider Studios, Strongsville
Perfektní album, kterému jsem přišel na chuť až nečekaně pozdě. Není to v žádném případě deska na první poslech, ani snad na pátý. Nápadů tam je požehnaně, avšak člověk si jich nevšimne hned. Zvuk krásně drtivý, nejlepší ze všech desek kapely. Chválím Marka, že zkouši i jiné polohy hlasu než bývalo kdysi zvykem. Oblíbené songy: Venom Inside, Coming Alive, skvělá Frozen in time či těžkotonážní Secrets of the Dead. .
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Jedni z mála u nás (ne-li vůbec jediní) představitelé zatuchlého hnilobného death/doomu o sobě dávají vědět novým EP, jehož trojice chorobných songů také jasně demonstruje fakt, že tato obluda už dozrála na úroveň plnohodnotného alba. Čím dříve, tím lépe!
Pokračování, která neukončují děj, to mají těžké. Druhé Silo je pomalé, vláčné a nestane se v něm vlastně nic, co by se nevešlo do jednoho dvou dílů. Nečtenářům knih navíc nemusejí být zřejmé všechny pohnutky jednajících. Tak snad to třetí řada narovná.
Ruské skupiny většinou ignoruji, ale než jsem si všiml, že je tahle z Jekatěrinburgu, upoutal mě jejich starosvětský thrash. Nic převratného se sice neděje, spíš je to jako výlet zpět časem, ale pro pamětníka celkem dobrý.
Keith Buckley (ex-EVERY TIME I DIE) jako by se svými kumpány zkoušel štěstí v hodně melodickém metalcore, nebo možná spíše post-hardcore, ale na mě je to hodně plytké a podbízivé. BETTER LOVERS, kde působí další členové ETID, jsou úplně jiná liga.
Trochu Red Dead Redemption pro čtenářky Marianne. Pod krví a špínou se schovávají scenáristická klišé a dutá schémata revizionistických westernů. Má to sice patřičně gritty look, ale nekouše to. Spousta sentimentu a neschopnosti poradit si s postavami.
Veteráni stonerrockového stylu toho mají za sebou už hodně, ale stále jim to hodně sluší a tak i album roku 2024 v sobě nese odkaz na klasické devadesátky a tedy dobu, kdy tahle skupina tvořila po boku KYUSS historii.