OBSCURE SPHINX - Emovere
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Album šikovne vybraných a ešte lepšie zahraných prevzatých skladieb je to najlepšie, čo sa mohlo tejto kapele prihodiť v situácii po albume „Supremacy“ a pred chystanou novinkou „Hatebreed“. Zabudnúť na číhajúce kŕče tvorivosti, s chuťou si zahrať obľúbené hitovky, uvoľniť sa. Je to počuť a počúva sa to veru veľmi dobre.
Je sympatické, že si nevyberali zaručené trháky a dobre známy songy, ale vo väčšine prípadov skôr menej nápadné fajnšmekerské chuťovky. Veľmi umne sa tu miešajú všetky možné vplyvy, ktoré členovia HATEBREED vnímali a brali za svoje dávno pred oficiálnym vznikom ich kapely v roku 1994 a tiež v ďalšom priebehu hudobne takých pestrých zlatých deväťdesiatych rokov. Všetko to, čo robí hudbu HATEBREED takou zaujímavou a pútavou, je tu zobrazené v plnej nahote v tých najparádnejších výkladných skriniach. Metal, hardcore a punk v riadne priamočiarej a násilnej podobe.
Viac ako solídne zvládnutá verzia slayerovky „Ghosts Of War“, v ktorej Matt Byrne dokonalým lombardovským spôsobom prevetral svoje kotly, je vskutku skvostným úvodom do celej kolekcie. V rámci nej snáď najviac vyčnieva metallikovská „Escape“, v ktorej hviezdi Jamey Jasta parádnym melodickým vokálom. Singlovka a na koncertoch po vydaní „For The Lions“ najčastejšie hraná delovka „Thirsty And Miserable“ od BLACK FLAG a tiež výborná „Hatebreeders“ od MISFITS – to sú dve tučné punkové šťuky, ktoré robia na tomto albume riadny prievan. Metalové podhubie HATEBREED a tiež ďalších súčasných hécéčkových veličín je neodškriepiteľné; radosť počúvať, s akou chuťou Jasta a spol. hrajú skladby ako „Refuse/Resist“ od SEPULTURY či „I´m In Pain“ od OBITUARY. Skladby od oteckov žánru AGNOSTIC FRONT, MADBALL, SICK OF IT ALL a CRO-MAGS sú tu zvládnuté s bravúrou a s príchuťou takmer povinných cvikov. Moju maličkosť viac potešila pocta nadčasovým a dnes neprávom tak trochu zabudnutým MERAUDER, ktorí hrali to, čo HATEBREED dnes, už v roku 1995 na úžasnom albume „Master Killer“. Je známe, že Jasta je veľkým milovníkom južanských sludge majstrov CROWBAR, ale to, ako sa dokázal vcítiť do spevu zlomeného Kirka Windsteina v skladbe „All I Had I Gave“, skutočne vyráža dych.
Naozaj úprimne závidím mladým fanúšikom HATEBREED, ktorí zo všetkých týchto kúskov nepoznajú žiadny, prípadne iba málo z nich. Musí to byť vzrušujúce poslucháčske objavovanie. Pre starých vlkov je „For The Lions“ príjemný party album, ktorý síce pobaví, ale časom aj tak núti vrátiť sa napríklad k doske „Supremacy“, ktorá naopak každým počúvaním rástla do monštróznych rozmerov. V prípade „For The Lions“ rozhodne nečakajte nič historicky zásadné v štýle „Undisputed Attitude“ či „Garage Inc.“, je to „iba“ zábavný album plný kvalitných cover verzií.
Podarená zbierka prevzatých skladieb od kapiel, ktoré formovali hudobné názory mocných HATEBREED.
7 / 10
Jamey Jasta
- spev
Frank Novinec
- gitara
Chris Beattie
- basgitara
Wayne Lozinak
- gitara
Matt Byrne
- bicie
1. Ghosts Of War
2. Suicidal Maniac
3. Escape
4. Hatebreeders
5. Set It Off
6. Thirsty And Miserable
7. All I Had I Gave
8. Your Mistake
9. I´m In Pain
10. It´s The Limit
11. Refuse/Resist
12. Supertouch/Shitfit
13. Evil Minds
14. Shut Me Out
15. Sick Of Talk
16. Life Is Pain
17. Hear Me
18. Boxed In
The Concrete Confessional (2016)
The Divinity Of Purpose (2013)
Hatebreed (2009)
For The Lions (2009)
Live Dominance (DVD) (2009)
Supremacy (2006)
The Rise of Brutality (2003)
Perseverance (2002)
Satisfaction Is The Death Of Desire (1997)
Vydáno: 2009
Vydavatel: Koch Records
Stopáž: 48:02
Produkce: HATEBREED & Zeuss
Studio: Trod Nossel - Wallingford, CT & Planet Z Recordings - Hadley, MA
-bez slovního hodnocení-
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Jedni z mála u nás (ne-li vůbec jediní) představitelé zatuchlého hnilobného death/doomu o sobě dávají vědět novým EP, jehož trojice chorobných songů také jasně demonstruje fakt, že tato obluda už dozrála na úroveň plnohodnotného alba. Čím dříve, tím lépe!
Pokračování, která neukončují děj, to mají těžké. Druhé Silo je pomalé, vláčné a nestane se v něm vlastně nic, co by se nevešlo do jednoho dvou dílů. Nečtenářům knih navíc nemusejí být zřejmé všechny pohnutky jednajících. Tak snad to třetí řada narovná.
Ruské skupiny většinou ignoruji, ale než jsem si všiml, že je tahle z Jekatěrinburgu, upoutal mě jejich starosvětský thrash. Nic převratného se sice neděje, spíš je to jako výlet zpět časem, ale pro pamětníka celkem dobrý.
Keith Buckley (ex-EVERY TIME I DIE) jako by se svými kumpány zkoušel štěstí v hodně melodickém metalcore, nebo možná spíše post-hardcore, ale na mě je to hodně plytké a podbízivé. BETTER LOVERS, kde působí další členové ETID, jsou úplně jiná liga.
Trochu Red Dead Redemption pro čtenářky Marianne. Pod krví a špínou se schovávají scenáristická klišé a dutá schémata revizionistických westernů. Má to sice patřičně gritty look, ale nekouše to. Spousta sentimentu a neschopnosti poradit si s postavami.
Veteráni stonerrockového stylu toho mají za sebou už hodně, ale stále jim to hodně sluší a tak i album roku 2024 v sobě nese odkaz na klasické devadesátky a tedy dobu, kdy tahle skupina tvořila po boku KYUSS historii.