OBSCURE SPHINX - Emovere
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Nedá se říct, že by pojmenování kapely podle některého z pojmů z Tolkienova díla bylo doménou hudebních spolků oddávajících se grindovému šílenství. Švýcarští MUMAKIL jsou právě jednou z mála skupin náležících do tohoto žánru, které se nechaly inspirovat bohatým názvoslovím světa Středozemě. Ohromný Mumakil - monstrum podobné slonovi, který hledí z obálky jejich nové desky, jakoby rázně varoval nepřipravené před neuváženým střetem s jejím obsahem. Ono se už stačí podívat jen na seznam a především počet skladeb, které skrývá ve svých útrobách a většině je hned jasno.
Když zakládajícího člena hardcoreových experimentátorů KNUT Jeremyho popadla chuť tvořit jednodušší, rychlejší a ještě extrémnější muziku, nemusel na další kumpány čekat příliš dlouho. Je to už 5 let, co MUMAKIL platí svůj desátek do bohaté grindcoreové pokladnice. Letošní přírůstek v podobě „Behold The Failure“ je jejich druhým albem, přičemž to první „Customized Warfare“ z roku 2006 celkem úspěšně odprezentovali i před třemi lety na festivalu Obscene Extreme (taky kde jinde, že?).
S podobnými deskami to zpravidla bývá vcelku jednoduché. Jedno souvětí o tom, že to šlape jak švýcarské hodinky, že se tam střídají rychlé i pomalé pasáže a že to tak díky tomu není příliš jednotvárné, druhé o tom, že zvuk je výborný, což je u tohoto žánru důležité a pak třetí že to sice není nic nového pod sluncem, ale že je to velmi dobře odvedený standard. Sedm bodů z deseti a tím to můžeme celé ukončit. Tak dobře. Abych to neměl tak úplně jednoduché, je potřeba se vyjádřit ještě z několika dalším pocitům, které z ještě stále čerstvé nahrávky těchto Švýcarů převládají. Ty jsou v zásadě pozitivní, nicméně jejich chirurgicky čisté provedení grindcore nekope zadnici s takovou razancí, jak by bylo potřeba. Téměř třicítka skladeb profičí bez nějakých výrazně světlejších momentů, takříkajíc v jedné, kvalitativně o něco lepší než mírně nadprůměrné, rovině. Intenzita projevu je více než solidní, bicí sypou na odpovídající úrovni a neomezují se pouze na přímočarou rychlost, vokální rejstřík na poměry žánru patřičně pestrý – vše od growlingu, přes ječení až po zběsilý jekot a v neposlední řadě i sekyrnická práce rovněž v pořádku. Výsledný produkt však nezapře určitou dávku sterility a snad až příliš mnoho mazáckého přístupu, jaký pozoruji například u švédských COLDWORKER. Z formálního hlediska totiž nahrávce stěží cokoliv vytknout. Problém nastává v momentě, když si posluchač uvědomí, že MUMAKILL sice grindují výborně, ale že ho to kupodivu nebere tolik, jako obdobná tvorba žánrových špiček typu ROTTEN SOUND anebo například THE ARSON PROJECT. Možná tomu chybí víc energie, entusiasmu anebo možná bude problém v mém přístupu k tomuto dílku. Na každý pád však MUMAKIL kopou když už ne první ligu, tak rozhodně bojují v baráži o účast v ní. Nemám pochyb o tom, že v tom boji budou úspěšní, ale z mého pohledu to nebudou mít úplně jednoduché.
Solidní grindová nahrávka, která z mého pohledu postrádá větší fluidum a řekněme, že i tah na branku.
7 / 10
1. Brothers In Slavery
2. Barbecue In Bhopal
3. Get Wasted Or Die
4. Black Sheep
5. Whip Reward
6. The Eye Of Wrath
7. Control
8. State Of War
9. The Order Is Fucked Up
10. I-Bomb
11. Useless Fucks
12. Without Grief
13. Pigs On Fire
14. Worms Of Chaos
15. Daily Punishment
16. Pisskeeper
17. Behold The Failure
18. Regression
19. Wish You The Worst
20. Let There Be Meat
21. Parasites
22. In Cold Blood
23. Face Reality
24. Apathy
25. Crawler
26. Mass Murder Institution
27. Doomed
Flies Will Starve (2013)
Behold The Failure (2009)
Split s BLOCKHEADS (2007)
Split s INHUME (2007)
Split s MISERY INDEX (2007)
Stop Whining (EP) (2006)
Customized Warfare (2006)
-bez slovního hodnocení-
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Jedni z mála u nás (ne-li vůbec jediní) představitelé zatuchlého hnilobného death/doomu o sobě dávají vědět novým EP, jehož trojice chorobných songů také jasně demonstruje fakt, že tato obluda už dozrála na úroveň plnohodnotného alba. Čím dříve, tím lépe!
Pokračování, která neukončují děj, to mají těžké. Druhé Silo je pomalé, vláčné a nestane se v něm vlastně nic, co by se nevešlo do jednoho dvou dílů. Nečtenářům knih navíc nemusejí být zřejmé všechny pohnutky jednajících. Tak snad to třetí řada narovná.
Ruské skupiny většinou ignoruji, ale než jsem si všiml, že je tahle z Jekatěrinburgu, upoutal mě jejich starosvětský thrash. Nic převratného se sice neděje, spíš je to jako výlet zpět časem, ale pro pamětníka celkem dobrý.
Keith Buckley (ex-EVERY TIME I DIE) jako by se svými kumpány zkoušel štěstí v hodně melodickém metalcore, nebo možná spíše post-hardcore, ale na mě je to hodně plytké a podbízivé. BETTER LOVERS, kde působí další členové ETID, jsou úplně jiná liga.
Trochu Red Dead Redemption pro čtenářky Marianne. Pod krví a špínou se schovávají scenáristická klišé a dutá schémata revizionistických westernů. Má to sice patřičně gritty look, ale nekouše to. Spousta sentimentu a neschopnosti poradit si s postavami.
Veteráni stonerrockového stylu toho mají za sebou už hodně, ale stále jim to hodně sluší a tak i album roku 2024 v sobě nese odkaz na klasické devadesátky a tedy dobu, kdy tahle skupina tvořila po boku KYUSS historii.