OBSCURE SPHINX - Emovere
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Ďalší pokus vdýchnuť kreativitu modernej podobe doom metalu si pripísali GIANT SQUID. Rovnako ako debut „Metridium Fields“ aj dvojka „The Ichthyologist“ je plná hudobných déjà vu, sympaticky ne(s)krotenej mladíckej energie (tu reprezentovanej vrstvami prelínajúcich, prekrikujúcich sa motívov), našťastie podporených dostatočným talentom pre zapamätateľné linky a melódie.
Ani personálne zmeny, ktorými si kapela prešla, teda neznamenali odklon v hudobnom vyznení. „The Ichthyologist“ nie je menej ambicióznou doskou, i keď GIANT SQUID sa rozlúčili s v rámci metalového undergroundu prominentným labelom The End Records. Hlavnou devízou GIANT SQUID ostáva schopnosť kombinovať. Neohurujú zvukom (ten je, opäť, sotva ľahko nadpriemerný), ani sa nesnažia šokovať, v podstate neprinášajú v rámci žánru viac, než akýsi „pop“. Albumy GIANT SQUID sú oddychom od hlukových stien či surových riffov´(i keď vyrastajú z tej istej zeme); kontrast medzi úvodnými dvoma skladbami, ktorým dominuje „serjtankianovský“ spev šéfa skupiny Aarona Gregoryho a treťou piesňou s krehkým spevom Jackie Perez Gratz je jednoducho... pekný. Rovnako, ako prechod do ľahúčkej, vzdušnej „Sutterville“, kde prelínajúce sa linky viac či menej exotických nástrojov ustúpia basovej linke a violončelu, len zľahka podkresleným gitarou.
Pestrosť je druhým tromfom GIANT SQUID. Okrem bendža či elektrického čela, ktoré zvládnu obslúžiť kmeňoví členovia ansámblu, na „The Ichthyologist“ začuť živé trúbky (skvelý, euforický začiatok „Throwing A Donner Party At Sea“!), hoboj, flautu či husle. Výsledný dojem je sympaticky „kvetinový“, inšpirácie 70’s sú viac, než len načrtnuté, rovnako ako v prípade ešte menej známych LIKE A KIND OF MATADOR. Zoznamu hostí, ktorý obsahuje o.i. spolupracovníkov NEUROSIS či Karyn z CRISIS však dominuje Anneke van Giersbergen, ktorá ťažiskovú skladbu „Sevengill“ katapultuje medzi najsilnejšie kusy, ktoré rok 2009 zrodil. Tisíckrát prevarený model piesne, ktorá polovicu stopáže uspáva, aby v náhlom vzopätí pod velením Anneke doslova explodovala, v tomto prípade aj po desiatkach vypočutí prináša zimomriavky. A bolo by lacné pripisovať holandskej legende všetky zásluhy – vo svojich vlastných projektoch v ostatnej dobe neoslňuje ani polovične.
I napriek zopár „lajdáckym“ kusom či tomu, že koncept obalu s latinsko-anglickými názvami trackov evokuje (napríklad) ostatný počin THE OCEAN, GIANT SQUID potvrdili nádeje, naznačené na „Metridium Fields“. Ešte stále ojedinelý model, s ktorým na „Somewhere Along The Highway“ príjemne prekvapili CULT OF LUNA (a s trochu otáznejšim úspechom aj ISIS s „In The Absence Of Truth“), funguje aj tu. Ubratie tlaku a hlasitosti, práca s kontrastmi, výrazmi a farbami sú príjemným spestrením medzi nezriedka zameniteľnými predstaviteľmi tohto podžánru.
Pre mňa aj mesiace po vydaní jedna najpočúvanejších nahrávok tohto roku.
Príjemná, pestrá a sympatická nahrávka, vyčnievajúca z priemeru "nového" doom metalu.
8 / 10
Aaron Gregory
- gitara, spev, klávesy, bendžo
Bryan Beeson
- basgitara
Chris Melville Lyman
- bicie
Jackie Perez Gratz
- elektrické violončelo, spev
+
Anneke van Giersbergen
- spev
Cat Gratz
- hoboj
Karyn Crysis
- spev
Kris Force
- husle
Lorraine Rath
- flauta
Nate Perkins
- trúbka
1. Panthalassa (Lampetra Tridentata)
2. La Brea Tar Pits (Pseudomonas Putida)
3. Sutterville (Vibrio Cholerae)
4. Dead Man Slough (Pacifastacus Leniusculus)
5. Throwing a Donner Party At Sea (Physeter Catodon)
6. Sevengill (Notorynchus Cepedianus)
7. Mormon Island (Alluvial Au)
8. Blue Linckia (Linckia Laevigata)
9. Emerald Bay (Prionace Glauca)
10. Rubicon Wall (Acipenser Transmontanus)
The Ichthyologist (2009)
Giant Squid / Grayceon (split) (2007)
Metridium Fields (2006)
Monster In The Creek (EP) (2005)
Metridium Field (2004)
Datum vydání: Úterý, 3. února 2009
Vydavatel: vlastným nákladom
Stopáž: 63:48
Produkce: Matt Bayles
-bez slovního hodnocení-
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Jedni z mála u nás (ne-li vůbec jediní) představitelé zatuchlého hnilobného death/doomu o sobě dávají vědět novým EP, jehož trojice chorobných songů také jasně demonstruje fakt, že tato obluda už dozrála na úroveň plnohodnotného alba. Čím dříve, tím lépe!
Pokračování, která neukončují děj, to mají těžké. Druhé Silo je pomalé, vláčné a nestane se v něm vlastně nic, co by se nevešlo do jednoho dvou dílů. Nečtenářům knih navíc nemusejí být zřejmé všechny pohnutky jednajících. Tak snad to třetí řada narovná.
Ruské skupiny většinou ignoruji, ale než jsem si všiml, že je tahle z Jekatěrinburgu, upoutal mě jejich starosvětský thrash. Nic převratného se sice neděje, spíš je to jako výlet zpět časem, ale pro pamětníka celkem dobrý.
Keith Buckley (ex-EVERY TIME I DIE) jako by se svými kumpány zkoušel štěstí v hodně melodickém metalcore, nebo možná spíše post-hardcore, ale na mě je to hodně plytké a podbízivé. BETTER LOVERS, kde působí další členové ETID, jsou úplně jiná liga.
Trochu Red Dead Redemption pro čtenářky Marianne. Pod krví a špínou se schovávají scenáristická klišé a dutá schémata revizionistických westernů. Má to sice patřičně gritty look, ale nekouše to. Spousta sentimentu a neschopnosti poradit si s postavami.
Veteráni stonerrockového stylu toho mají za sebou už hodně, ale stále jim to hodně sluší a tak i album roku 2024 v sobě nese odkaz na klasické devadesátky a tedy dobu, kdy tahle skupina tvořila po boku KYUSS historii.