PRVNÍ HOŘE - Achtung, Sultan!
MInule jsem zase kecal. Tohle je totiž další dokonalá deska tohoto úžasného tělesa. Radost tohle poslouchat. Už zas.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Ďalší pokus vdýchnuť kreativitu modernej podobe doom metalu si pripísali GIANT SQUID. Rovnako ako debut „Metridium Fields“ aj dvojka „The Ichthyologist“ je plná hudobných déjà vu, sympaticky ne(s)krotenej mladíckej energie (tu reprezentovanej vrstvami prelínajúcich, prekrikujúcich sa motívov), našťastie podporených dostatočným talentom pre zapamätateľné linky a melódie.
Ani personálne zmeny, ktorými si kapela prešla, teda neznamenali odklon v hudobnom vyznení. „The Ichthyologist“ nie je menej ambicióznou doskou, i keď GIANT SQUID sa rozlúčili s v rámci metalového undergroundu prominentným labelom The End Records. Hlavnou devízou GIANT SQUID ostáva schopnosť kombinovať. Neohurujú zvukom (ten je, opäť, sotva ľahko nadpriemerný), ani sa nesnažia šokovať, v podstate neprinášajú v rámci žánru viac, než akýsi „pop“. Albumy GIANT SQUID sú oddychom od hlukových stien či surových riffov´(i keď vyrastajú z tej istej zeme); kontrast medzi úvodnými dvoma skladbami, ktorým dominuje „serjtankianovský“ spev šéfa skupiny Aarona Gregoryho a treťou piesňou s krehkým spevom Jackie Perez Gratz je jednoducho... pekný. Rovnako, ako prechod do ľahúčkej, vzdušnej „Sutterville“, kde prelínajúce sa linky viac či menej exotických nástrojov ustúpia basovej linke a violončelu, len zľahka podkresleným gitarou.
Pestrosť je druhým tromfom GIANT SQUID. Okrem bendža či elektrického čela, ktoré zvládnu obslúžiť kmeňoví členovia ansámblu, na „The Ichthyologist“ začuť živé trúbky (skvelý, euforický začiatok „Throwing A Donner Party At Sea“!), hoboj, flautu či husle. Výsledný dojem je sympaticky „kvetinový“, inšpirácie 70’s sú viac, než len načrtnuté, rovnako ako v prípade ešte menej známych LIKE A KIND OF MATADOR. Zoznamu hostí, ktorý obsahuje o.i. spolupracovníkov NEUROSIS či Karyn z CRISIS však dominuje Anneke van Giersbergen, ktorá ťažiskovú skladbu „Sevengill“ katapultuje medzi najsilnejšie kusy, ktoré rok 2009 zrodil. Tisíckrát prevarený model piesne, ktorá polovicu stopáže uspáva, aby v náhlom vzopätí pod velením Anneke doslova explodovala, v tomto prípade aj po desiatkach vypočutí prináša zimomriavky. A bolo by lacné pripisovať holandskej legende všetky zásluhy – vo svojich vlastných projektoch v ostatnej dobe neoslňuje ani polovične.
I napriek zopár „lajdáckym“ kusom či tomu, že koncept obalu s latinsko-anglickými názvami trackov evokuje (napríklad) ostatný počin THE OCEAN, GIANT SQUID potvrdili nádeje, naznačené na „Metridium Fields“. Ešte stále ojedinelý model, s ktorým na „Somewhere Along The Highway“ príjemne prekvapili CULT OF LUNA (a s trochu otáznejšim úspechom aj ISIS s „In The Absence Of Truth“), funguje aj tu. Ubratie tlaku a hlasitosti, práca s kontrastmi, výrazmi a farbami sú príjemným spestrením medzi nezriedka zameniteľnými predstaviteľmi tohto podžánru.
Pre mňa aj mesiace po vydaní jedna najpočúvanejších nahrávok tohto roku.
Príjemná, pestrá a sympatická nahrávka, vyčnievajúca z priemeru "nového" doom metalu.
8 / 10
Aaron Gregory
- gitara, spev, klávesy, bendžo
Bryan Beeson
- basgitara
Chris Melville Lyman
- bicie
Jackie Perez Gratz
- elektrické violončelo, spev
+
Anneke van Giersbergen
- spev
Cat Gratz
- hoboj
Karyn Crysis
- spev
Kris Force
- husle
Lorraine Rath
- flauta
Nate Perkins
- trúbka
1. Panthalassa (Lampetra Tridentata)
2. La Brea Tar Pits (Pseudomonas Putida)
3. Sutterville (Vibrio Cholerae)
4. Dead Man Slough (Pacifastacus Leniusculus)
5. Throwing a Donner Party At Sea (Physeter Catodon)
6. Sevengill (Notorynchus Cepedianus)
7. Mormon Island (Alluvial Au)
8. Blue Linckia (Linckia Laevigata)
9. Emerald Bay (Prionace Glauca)
10. Rubicon Wall (Acipenser Transmontanus)
The Ichthyologist (2009)
Giant Squid / Grayceon (split) (2007)
Metridium Fields (2006)
Monster In The Creek (EP) (2005)
Metridium Field (2004)
Datum vydání: Úterý, 3. února 2009
Vydavatel: vlastným nákladom
Stopáž: 63:48
Produkce: Matt Bayles
-bez slovního hodnocení-
MInule jsem zase kecal. Tohle je totiž další dokonalá deska tohoto úžasného tělesa. Radost tohle poslouchat. Už zas.
Trochu prog rock/metalová exhibice. Toho tydlikání a hračičkování je místy opravdu hodně. Ale tito Švédové umí i příjemné melodie a přirozeně plynoucí pasáže, takže jim to předvádění odpustím. Ostatně, když na to mají, tak proč se trochu nepředvést, že?
Žijeme ve zlatých časech českého thrash metalu! Takové období hojnosti prostě nepamatujeme. Kapely na nás chrlí v horším případě dobré, v tom lepším (i v tomto) desky výborné a my si čvachtáme jako ten pověstný manža. Více v recenzi, teď si třepu palicí.
Švédské duo se na svém dalším albu ještě více vzdálilo postrockovým kořenům a dá se tedy tvrdit, že jejich hudba odplavala do specifické formy indie rocku, který se opírá o robustní kostru shoegaze. Opět slušné album.
Další švédský power metal, kterému vlastně nelze nic vytknout. Dobří zkušení muzikanti, kvalitní produkce a chytlavé melodie. Komponování dle osvědčeného mustru, přesto to dokáže zabavit. Dám tomu ještě pár poslechů a poté zapomenu, že to kdy existovalo.
Nepřístupná a temná blackmetalová deska, která spolu s disonantní nervozitou nabízí i death/doomové nálady. Dostat se tomu pod kůži není snadné, ale odměnou je lavina emocí. Střídmá stopáž navíc ukončí ta "muka" dříve, než by to člověku urvalo hlavu.
Sofistikovaně maluje, točí vtipné filmy, v MORTAL CABINET zanechal výraznou stopu, ze Slavíka ho vyhodili, páč jeho světem je hardcore rap. A je z Rumburku, což leccos vysvětluje! Když šel pro talent, Marty si nabral hrstě. Zase ho ukázal, zpíčenec jeden.