OBSCURE SPHINX - Emovere
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Na úvod je třeba připomenout, že PRONG si vavříny vybojovali již v první polovině devadesátých let, když byli jednou z novátorských kapel, které nakoply tehdy stagnující thrash metal novým směrem. Svůj status hvězd budoucnosti ovšem prohospodařili a namísto slávy a uznání nastalo na dlouhé roky ticho. Už jsem svoji oblíbenou kapelu odepisoval, když její hlavní mozek a leader, kytarista a zpěvák Tommy Victor zavelel v roce 2002 k návratu. Následovalo však rozpačité album „Scorpio Rising“, které nemělo sílu předchozích nahrávek a vypadalo to, že skupina na respektovanou minulost nenaváže. Teď tu však máme druhé comebackové album „Power Of The Damager“, které vyšlo u malé firmy Tommyho kámoše a spoluhráče z MINISTRY Ala Jourgensena. A hned na začátek musím konstatovat, že PRONG přitvrdili. Ba co víc, nový materiál je surový a neurvalý rachot. Ale vzhledem k přítomnosti „Aliena“ Jourgensena na producentské židli se asi není čemu divit.
Nahrávce dle očekávání dominují ostré kytary a Tommy Victor dokazuje, že na svůj nástroj hrát nezapomněl. Znovu tu máme jeho náročný styl - ostré, jedovaté riffy a charakteristické střídání hlubokých a vysokých tónů. Osobitý styl který dovedl k dokonalosti již na albech „Cleansing“ a „Rude Awakening“ z minulé dekády. Jeho hra je poznávací znamení, které dělalo z PRONG vždy originální záležitostí. Tommyho kytaru skvěle doplňovaly jednoduché, ale účelně a zajímavě hrané bicí, za kterými seděl Ted Parsons (ex-SWANS, KILLING JOKE, GODFLESH, nyní JESU) a je škoda veliká, že se tento zajímavý chlapík na obnově PRONG v novém miléniu už nepodílí. Jeho nástupce Aaron Rossi (ex-STRIFE, SHELTER) je totiž jiného ražení. Je to bubeník-řezník z hc školy, který dává do své hry spoustu energie, ale technicky, a to zejména v práci s činely, za Parsonsem hodně zaostává. Jeho agresivní hra má na svědomí ono zrychlení/přitvrzení a hodila hudbu PRONG víc do hardcoru. Otázka zůstává, jestli je to tak dobře. Nevím. Většinou ano, třeba titulní „Power Of The Damager“ dělá čest svému názvu a opravdu vládne ničivou silou, nebo breaky v „3rd Option“, to jsou momenty, kdy energie z hudby PRONG doslova tryská. Jindy si ovšem pamětník posteskne po dokonalé hře a parádičkách, které předváděl Parsons na starších albech, zejména když kapela spustí kvapík „Changing Ending Troubling Time“, cítíte, že to není ono. Naštěstí takových momentů moc není a většina skladeb snese přísnější měřítka. Nejlepší momenty nalezneme v pomalejších a technických kusech, když se bicí přiblíží Parsonsovu stylu a my najednou slyšíme klasické PRONG ve svých nejlepších momentech. Takovými skladbami jsou největší pecky alba - vynikající „The Banishment“ „ Can Stop The Bleeding“ nebo „Worst Of It“ - to jsou PRONG ve vrcholné formě.
Co se týká zpěvu, nebo spíše vokálního projevu, tak musíme přiznat, že Tommy Victor nikdy nebyl extra třída zpěvák, ale jeho nakřáplý hlas/řev skvěle doplňoval energickou hudbu. Na tomto albu vypracoval svůj hlas do podoby alá Lemmy Killmister, což ovšem není na škodu a k této surové hudbě to sedí.
PRONG tedy na albu „Power Of The Damager“ ostudu svému jménu neudělali, ale vysoko nastavenou laťku z minulosti taktéž přeskočit nedokázali. Jelikož mám pro tuto kapelu slabost, tak jim odpouštím i ne úplně stoprocentní zvuk a produkci a uznale pokyvuji hlavou nad porcí energie, kterou dokázali do drážek tohoto CD narvat.
Tommy Victor se pokouší se svými PRONG o návrat na výsluní a na druhý pokus mu to skoro vychází. PRONG na tomto albu sází na energii a agresivitu, ale chybí technická dokonalost starších desek.
8 / 10
Tommy Victor
- kytara, vokály
Monte Pittman
- basa, vedlejší vokály
Aaron Rossi
- bicí
1. Looking For Them
2. No Justice
3. 3rd Option
4. Pure Enter
5. Power Of The Damager
6. The Banishment
7. Worst Of It
8. Spirit Guide
9. Messages Inside Of Me
10. Can't Stop The Bleeding
11. Bad Fall
12. Changing Ending Troubling Times
State Of Emergency (2023)
Zero Days (2017)
X – No Absolutes (2016)
Songs From the Black Hole (cover album) (2015)
Ruining Lives (2014)
Carved Into Stone (2012)
Power Of The Damager (2007)
Scorpio Rising (2003)
Rude Awakening (1996)
Cleansing (1994)
Prove You Wrong (1991)
Beg To Differ (1990)
Force Fed (1989)
Primitive Origins (1987)
Vydáno: 2007
Vydavatel: 13th Planet
Stopáž: 45:06
Produkce: Al Jourgensen, Tommy Victor
Studio: Sonic Ranch, Tornillo, Texas (USA)
-bez slovního hodnocení-
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Jedni z mála u nás (ne-li vůbec jediní) představitelé zatuchlého hnilobného death/doomu o sobě dávají vědět novým EP, jehož trojice chorobných songů také jasně demonstruje fakt, že tato obluda už dozrála na úroveň plnohodnotného alba. Čím dříve, tím lépe!
Pokračování, která neukončují děj, to mají těžké. Druhé Silo je pomalé, vláčné a nestane se v něm vlastně nic, co by se nevešlo do jednoho dvou dílů. Nečtenářům knih navíc nemusejí být zřejmé všechny pohnutky jednajících. Tak snad to třetí řada narovná.
Ruské skupiny většinou ignoruji, ale než jsem si všiml, že je tahle z Jekatěrinburgu, upoutal mě jejich starosvětský thrash. Nic převratného se sice neděje, spíš je to jako výlet zpět časem, ale pro pamětníka celkem dobrý.
Keith Buckley (ex-EVERY TIME I DIE) jako by se svými kumpány zkoušel štěstí v hodně melodickém metalcore, nebo možná spíše post-hardcore, ale na mě je to hodně plytké a podbízivé. BETTER LOVERS, kde působí další členové ETID, jsou úplně jiná liga.
Trochu Red Dead Redemption pro čtenářky Marianne. Pod krví a špínou se schovávají scenáristická klišé a dutá schémata revizionistických westernů. Má to sice patřičně gritty look, ale nekouše to. Spousta sentimentu a neschopnosti poradit si s postavami.
Veteráni stonerrockového stylu toho mají za sebou už hodně, ale stále jim to hodně sluší a tak i album roku 2024 v sobě nese odkaz na klasické devadesátky a tedy dobu, kdy tahle skupina tvořila po boku KYUSS historii.