OBSCURE SPHINX - Emovere
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Dnes už na scéne veľmi populárna extrémistická dvojka ANAAL NATHRAKH nám albumy pľuje s priam železnou pravidelnosťou. Kapela sa zľahka presunula z kanálneho podsvetia do prijateľnejších vôd a (aj) „In The Constelation Of The Black Widow“ je v mojom pohľade znamením istého hľadania mediánu medzi dvoma hudobnými antipólmi, ktoré prestupuje aj nedávnymi počinmi kapely. Tak by sa možno dal charakterizovať jednoznačný ústup kapely z novátorskej pozície a presun skôr do polohy stáleho telesa produkujúceho zaručenú kvalitu.
Osobne som s tým plne zmierený a spokojný, no predsalen „In The Constelation Of The Black Widow“ prináša isté aditívum, ktoré sa nebojím nazvať akýmsi zlatým ekvilibriom kapely v snahe o synergiu úchylného extrému a našľapanej melodiky bez pocitu prílišnej divergencie na jednu alebo druhú stranu. V mojom pohľade našli ANAAL NATHRAKH svoj ideálny zvuk, oproti peklu sa preradilo na najvyššiu rýchlosť, melodického vokálu a príliš predvídateľných momentov je menej, naopak nápadov cítim viac.
Znie to ako jednoduchý recept, ale jeho realizácia je o to komplexnejšia. Svetelná rýchlosť automatu s utrhnutými vokálmi („Oil Upon The Sores...“), psychotickými sólami („In The Constelation...“) a typicky smrtiacimi pomalšími predelmi („Blood Eagles Carved...“) s optimálnym zakomponovaním spevov („More Of Fire Than Blood“) funguje v sladkom hnilobnom pachu tradičnej tvorby kapely aj tentokrát. Zaujímavým a novým artefaktom je, že preefektovaným ustreleným vokálom Davea Hunta sa dá miestami aj rozumieť. K veľkým zvoľneniam nedochádza a ANAAL NATHRAKH opäť úspešne sobášia (miestami tradičné – „So Be It“) blackové melódie s lavínou svojskej hudobnej (miestami grindovej) špiny. Majstrovstvo dvojice spočíva aj v ľahkosti a kompozičnej nenásilnosti prechodov medzi ideami a postupmi, vytvárajúc tak veľmi spojitý extrémny celok. Úrovňovo sa v svižnej stopáži nesie album v jednej hudobnej i koncepčnej rovine, aj keď by som vedel vypichnúť takú „Oil Upon The Sores...“ alebo „Blood Eagles Carved...“.
V súhrne sa z môjho pohľadu jedná o podarenú selekciu a redefiníciu toho najlepšieho z minulej tvorby uleteného britského dua v prepracovanej a silne blackovej podobe. Ja to ANAAL NATHRAKH opäť žeriem, ale dokážem si predstaviť, že sa na ich novinkový album dá pozrieť aj z úplne opačnej perspektívy.
ANAAL NATHRAKH nachádzajú na aktuálnom počine organickú synergiu medzi svojským schizofrenickým blackmetalom a kontrastnou melodickou časťou. Ľahko vybrúsená a rovnako ľahko stagnujúca forma, ktorá neprekvapí, na strane druhej sa opäť jedná o kvalitne deštruktívny materiál.
9 / 10
Dave Hunt
- vokály
Mick Kenney
- gitary, basgitara, bicie, programovanie
1. In The Constellation Of The Black Widow
2. Am the Wrath of Gods and the Desolation of the Earth Music
3. More of Fire Than Blood
4. The Unbearable Filth of the Soul
5. Terror in the Mind of God
6. So Be It
7. The Lucifer Effect
8. Oil Upon the Sores of Lepers
9. Satanarchrist
10. Blood Eagles Carved on the Backs of Innocents
Vanitas (2012)
Passion (2011)
In The Constellation Of The Black Widow (2009)
Hell Is Empty And All The Devils Are Here (2007)
Eschaton (2006)
Domine Non Es Dignus (2004)
When Fire Rains Down From The Sky, Mankind Will Reap As It Has Sown (EP) (2003)
Total Fucking Necro (2 dem + bonus na CD) (2002)
The Codex Necro (2001)
Total Fucking Necro (demo) (1999)
Annal Nathrakh (demo) (1999)
Datum vydání: Pondělí, 29. června 2009
Vydavatel: Candlelight Records
Stopáž: 34:31
Moje seznámení s Anaal Nathrakh. Hodně chytlavá záležitost, kterou ale neskutečně kurví ty melodické vokály. Ten člověk prostě melodicky zpívat neumí a snaží se to zakrýt dost divným, totálně jalovým stylem zpěvu, kterej spolehlivě pohřbívá každou jednotlivou dobře rozjetou skladbu. Nebýt tohohle, tak bych těm desítkám tady i rozuměl.
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Jedni z mála u nás (ne-li vůbec jediní) představitelé zatuchlého hnilobného death/doomu o sobě dávají vědět novým EP, jehož trojice chorobných songů také jasně demonstruje fakt, že tato obluda už dozrála na úroveň plnohodnotného alba. Čím dříve, tím lépe!
Pokračování, která neukončují děj, to mají těžké. Druhé Silo je pomalé, vláčné a nestane se v něm vlastně nic, co by se nevešlo do jednoho dvou dílů. Nečtenářům knih navíc nemusejí být zřejmé všechny pohnutky jednajících. Tak snad to třetí řada narovná.
Ruské skupiny většinou ignoruji, ale než jsem si všiml, že je tahle z Jekatěrinburgu, upoutal mě jejich starosvětský thrash. Nic převratného se sice neděje, spíš je to jako výlet zpět časem, ale pro pamětníka celkem dobrý.
Keith Buckley (ex-EVERY TIME I DIE) jako by se svými kumpány zkoušel štěstí v hodně melodickém metalcore, nebo možná spíše post-hardcore, ale na mě je to hodně plytké a podbízivé. BETTER LOVERS, kde působí další členové ETID, jsou úplně jiná liga.
Trochu Red Dead Redemption pro čtenářky Marianne. Pod krví a špínou se schovávají scenáristická klišé a dutá schémata revizionistických westernů. Má to sice patřičně gritty look, ale nekouše to. Spousta sentimentu a neschopnosti poradit si s postavami.
Veteráni stonerrockového stylu toho mají za sebou už hodně, ale stále jim to hodně sluší a tak i album roku 2024 v sobě nese odkaz na klasické devadesátky a tedy dobu, kdy tahle skupina tvořila po boku KYUSS historii.