OBSCURE SPHINX - Emovere
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
No nazdar, veselí hoši z Jihoafrické republiky vyrukovali s novým albem. Žel neslyšel jsem jejich poslední desku Fink, která už nesla stopy nových postupů, takže mohu vycházet jen ze staršího Sixtimesnine. Groinchurn ani na Sixtimesnine už nebyli tou kdysi grindovou smečkou. V současnosti jsou agresivním, veselým a kopajícím hybridem mezi grindem, punkem, HC a trochu i deathem. Od všeho tu najdete něco, ale vokálně převažuje punkově uřvaná nasranost. Whoami je nápadité a je znát, že Groinchurn stále hledají něco jiného a nechtějí se opakovat. Hledají asi sami sebe, a proto album nazvali Whoami, neboli Who Am I (čili „kdo jsem?“). No já má spíš pocit, že to měli nazvat Whereami, čili „kde jsem?“, protože deska se jaksi ne a ne udržet na jednom místě. Groinchurn poskakují z rohu do rohu a přitom si ze všeho dělají prdel. Třeba pátá věc Rotaludom má nejen divný název, ale i úvodní motiv. Nejvíc se mi líbí rychlá grindovka Re-evolution. Nevím, na Sixtimesnine mne ten pocit nenapadl, ale nový Groinchurn mi připadá jako něco, co kdysi udělali udělali Faith No More v „metalu“. Akorát že Groichurn to udělali v grindcoru. Prostě serou na všechno a mastí všechno dohromady a po svém. A všechny ty nápady a brejky mají Groinchurn výborně a s nadhledem instrumentálně zmáknuté. Prostě dobře udělaná muzika, texty veselé, ale řádně nasrané, co dodat? Nemůžu říct, že by to nemělo něco do sebe, sem tam si tu desku poslechnu, ale celkově je taková divná. Sixtimesnine bylo lepší, tohle už je na mě moc ujeté. Ale živě to je bomba, to vřele doporučuju!
6 / 10
Vydáno: 2000
Vydavatel: Morbid Records
nahovno recenzia uplne trapna a hudba vyborna
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Jedni z mála u nás (ne-li vůbec jediní) představitelé zatuchlého hnilobného death/doomu o sobě dávají vědět novým EP, jehož trojice chorobných songů také jasně demonstruje fakt, že tato obluda už dozrála na úroveň plnohodnotného alba. Čím dříve, tím lépe!
Pokračování, která neukončují děj, to mají těžké. Druhé Silo je pomalé, vláčné a nestane se v něm vlastně nic, co by se nevešlo do jednoho dvou dílů. Nečtenářům knih navíc nemusejí být zřejmé všechny pohnutky jednajících. Tak snad to třetí řada narovná.
Ruské skupiny většinou ignoruji, ale než jsem si všiml, že je tahle z Jekatěrinburgu, upoutal mě jejich starosvětský thrash. Nic převratného se sice neděje, spíš je to jako výlet zpět časem, ale pro pamětníka celkem dobrý.
Keith Buckley (ex-EVERY TIME I DIE) jako by se svými kumpány zkoušel štěstí v hodně melodickém metalcore, nebo možná spíše post-hardcore, ale na mě je to hodně plytké a podbízivé. BETTER LOVERS, kde působí další členové ETID, jsou úplně jiná liga.
Trochu Red Dead Redemption pro čtenářky Marianne. Pod krví a špínou se schovávají scenáristická klišé a dutá schémata revizionistických westernů. Má to sice patřičně gritty look, ale nekouše to. Spousta sentimentu a neschopnosti poradit si s postavami.
Veteráni stonerrockového stylu toho mají za sebou už hodně, ale stále jim to hodně sluší a tak i album roku 2024 v sobě nese odkaz na klasické devadesátky a tedy dobu, kdy tahle skupina tvořila po boku KYUSS historii.