OBSCURE SPHINX - Emovere
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
GODSPEED YOU! BLACK EMPEROR dlouhou dobu platili za kapelu obestřenou tajemstvím. Poskrovnu fotek a bližší informace o členech abyste hledali s baterkou – zato vedlejší projekty přibývaly a přibývaly. Před rokem 2000 se vyrojilo pár rozhovorů, kde Roger prozrazoval, že veškerá jejich, ne příliš častá, vystoupení bývají noční můrou, protože se pokáždé obměňují hráči, kteří se sehrávají maximálně týden před akcí. Vše tak závisí hlavně na improvizaci a na lidech samotných. Věci se zamozřejmě od počátků změnily a GODSPEED YOU! BLACK EMPEROR patří, také díky podařenému albu „Yanqui U.X.O.“, k vyhledávaným představitelům nejen zavilých fanoušků post-rocku. Hudba, kterou prezentují je, řekněme, trochu zmatená. Ve velmi pozitivním slova smyslu. Pokaždé ve vás vyvolá novou emoci nebo spíše umocní tu, která se stejně dere na povrch. GODSPEED YOU! BLACK EMPEROR mají zvláštní moc – jejich muzika emoce nevytváří, ale burcuje je. Zdánlivá abstraktnost, která vás při matném obeznámení s těmito Američany obestře, se po pár okamžicích vytratí a hudba se tak plynule přetransformuje do jakéhosi zběsilého soundtracku vlastní obrazové mysli.
Zpočátku začínáme sotva znatelnými houslemi, kytarou a následně přidávajícími se bubny. Uplatnění nástrojů a hlasitost hudby se pohybuje jako vlna a navozuje tak zajímavou atmosféru. Skladba působí vzdušně. Lehké vybrnkávání kytary, samply a housle dojem jen umocňují. Po celou dobu se pracuje s hlasitostí, chytře zvolenými pomlkami a obměňováním v podstatě toho samého, ale stále jinak, a co je hlavní, takovým způsobem, abyste se nenudili.
Druhá část skladby „09-15-00“ navazuje velice poklidným, téměř až mírumilovným mostem. Právě při něm, ne sice poprvé, o to však znatelněji, začíná jakási „sebeprojekce“. Tak trochu uvnitř nitra, v okolním světě a daleko ve vesmíru – popravdě jste ale polapeni někde mezi tím vším. A nemáte potřebu to zkoumat, srovnávat a hodnotit, protože v dané chvíli je toto uvažování až směšně podřadné. Vše je nádherně oblé, něžné a bez zádrhelu plyne jak písek v přesýpacích hodinách.
„Rockets Fall On Rocket Falls“ je jako počasí – stejně tak proměnlivá, nevypočitatelná a, samozřejmě nejen díky tomu, zajímavá. Evokuje chladné ráno, déšť i studený vítr na konci podzimu. Přechází od částečně „uchopitelných částí“ do hluku. Jsou zde místa až soundtrackového rázu a vše se ve dvaceti minutách prolíná, překrývá, ale co je hlavní, skvěle doplňuje.
Další dvojskladbou je „Motherfucker – Redeemer“. První část nás nechá chvíli vyčkávat pouze s vysokými tóny a cinkavými souzvuky. Následně se však přimísí bicí s houslemi, které překvapí svým „tanečním“ rytmem a melodií. V pozadí stále znějí různé hluky a sem tam přijde na řadu „nepatřičné“ narušení. Housle vytváří dramatickou atmosféru, následně ustupují, uklidňuje známá melodie a vše se točí v podivných spirálách. Skladba vtáhne, baví. Melodie je postupně svěřena opět houslím, kytaře i zvlášť baskytaře, která vyznívá doztracena. Druhá polovina „Motherfucker – Redeemer (Part One)“ se přenáší do mystičtější roviny. Táhlé tóny, nízká poloha a hluky připomínající povzdechy a šepot. Skladba postupně umlká a zanechává jen jakýsi pomíjivý pocit nevinnosti. Druhá část patří přesně do onoho zmiňovaného „prohloubení stávajících emocí“ – pokaždé na mě působí jinak. Stále se mění, transformuje do bizarnějších poloh. A na konci? Na konci zůstávájí viset jen nezodpovězené otazníky.
GODSPEED YOU! BLACK EMPEROR připravili albem „Yanqui U.X.O.“ doslova emotivní balík. Ať už ho rozbalujete pomalu, nebo se jím necháte pohltit, čeká vás, věřím v to, skvělý zážitek. Rozhodně doporučuji!
Nádherná emotivní deska.
9 / 10
Efrim Menuck
- kytara
Thierry Amar
- baskytara
Mauro Pezzente
- baskytara
Aidan Girt
- perkuse
Bruce Cawdron
- perkuse
David Bryant
- kytara
Roger Tellier-Craig
- kytara
Norsola Johnson
- čelo
Sophie Trudeau
- housle
Josh Abrams
- kontrabas
Matana Roberts
- klarinet
Geof Bradfield
- basklarinet
Rob Mazurek
- trumpeta
1. 09-15-00 (Part One)
2. 09-15-00 (Part Two)
3. Rockets Fall On Rocket Falls
4. Motherfucker=Redeemer (Part One)
5. Motherfucker=Redeemer (Part Two)
G_d’s Pee AT STATE’S END! (2021)
Luciferian Towers (2017)
Asunder, Sweet And Other Distress (2015)
Allelujah! Dont Bend! Ascend! (2012)
Yanqui U.X.O. (2002)
Lift Your Skinny Fists Like Antennas To Heaven (2000)
F♯A♯ (Infinity) (1997)
All Lights Fucked On The Hairy Amp Drooling (only 33 copies) (1994)
Vydáno: 2002
Vydavatel: Constellation Records
Stopáž: 74:58
Produkce: Steve Albini
Velmi dobre.
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Jedni z mála u nás (ne-li vůbec jediní) představitelé zatuchlého hnilobného death/doomu o sobě dávají vědět novým EP, jehož trojice chorobných songů také jasně demonstruje fakt, že tato obluda už dozrála na úroveň plnohodnotného alba. Čím dříve, tím lépe!
Pokračování, která neukončují děj, to mají těžké. Druhé Silo je pomalé, vláčné a nestane se v něm vlastně nic, co by se nevešlo do jednoho dvou dílů. Nečtenářům knih navíc nemusejí být zřejmé všechny pohnutky jednajících. Tak snad to třetí řada narovná.
Ruské skupiny většinou ignoruji, ale než jsem si všiml, že je tahle z Jekatěrinburgu, upoutal mě jejich starosvětský thrash. Nic převratného se sice neděje, spíš je to jako výlet zpět časem, ale pro pamětníka celkem dobrý.
Keith Buckley (ex-EVERY TIME I DIE) jako by se svými kumpány zkoušel štěstí v hodně melodickém metalcore, nebo možná spíše post-hardcore, ale na mě je to hodně plytké a podbízivé. BETTER LOVERS, kde působí další členové ETID, jsou úplně jiná liga.
Trochu Red Dead Redemption pro čtenářky Marianne. Pod krví a špínou se schovávají scenáristická klišé a dutá schémata revizionistických westernů. Má to sice patřičně gritty look, ale nekouše to. Spousta sentimentu a neschopnosti poradit si s postavami.
Veteráni stonerrockového stylu toho mají za sebou už hodně, ale stále jim to hodně sluší a tak i album roku 2024 v sobě nese odkaz na klasické devadesátky a tedy dobu, kdy tahle skupina tvořila po boku KYUSS historii.