OBSCURE SPHINX - Emovere
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Pokud má být jedním z účelů koncertů snaha kapely upozornit na svoji tvorbu a zaujmout nové posluchače, pak v případě anglických FALL OF EFRAFA se to alespoň v mém případě podařilo na výbornou. S více než povedeným vystoupením na letošním Fluff festu jde ruku v ruce i studiová tvorba tohoto, alespoň co se týče přístupu, neotřelého tělesa, které svým letošním a zároveň třetím albem ohlásilo i konec své existence. Skupina totiž svoje fungování postavila na inspiraci známým dílem Richarda Adamse „Watership Down“. Kniha, která má tři části, z nichž každá zároveň i tvoří jedno album FALL OF EFRAFA. Tři alba, každé v jiné hudební rovině a každé svým jedinečným způsobem zajímavé a kvalitní.
To poslední, pojmenované „Inlé“, je oproti předchůdcům oděno do poněkud temnějšího hávu. Z hudebního hlediska nejsou tito Angličané příliš originální těleso. Koneckonců, podobně laděných žánrových propletenců se v poslední době už urodilo (a stále rodí) více než dost, přesto však jejich pojetí pomalého sludge/hardcore nepostrádá charisma ani schopnost vtáhnout do děje. Skrze sedmero dlouhých kompozic promlouvá poslední část knižního příběhu a s největším pravděpodobnosti i existence této kapely. Posluchačsky náročnější pojetí vyžaduje přeci jen o poznání více pozornosti, než je věnováno jiným žánrovým nahrávkám. Z kompozičního hlediska nikterak složitě strukturovaná hudba stojí především na bezútěšné atmosféře a zničujícím pomalém tempu.
Zavalité kytarové riffy vytvářejí neprostupnou tvrz, z níž se jako popínavé rostliny tlačí ven tklivé a podmanivé melodie. Poměrně provařené výrazové prostředky slouží jako dobrý odrazový můstek pro eskapády ve vlastní režii. Kapela velmi dobře pracuje s motivy nelítostně pochmurných nálad a trpělivě na nich staví své hudební sdělení. FALL OF EFRAFA se velmi dobře daří spájet až doom metalovou zasmušilost, tklivé melodie a sludge kytarový lomoz, který ještě patřičně doplňuje „hardcoreově“ položený vokál. Jednotlivé skladby plynou v pomalých tempech a jejich povětšinou rozsáhlejší stopáž dává prostor k velmi pozvolné gradaci a vrstvení jednotlivých melodických motivů. Vyvážená nahrávka nedisponuje nějakými vysloveně vrcholnými momenty, za ten se však i přesto dá označit čtvrtá v pořadí - „The Burial“ - začínající nenápadným zvukem piána, aby její zakončení v podobě stupňující se jednoduché melodie proběhlo ve velkolepém stylu.
„Three more shows and we are done“. Hlásí jednoznačně Myspace stránka kapely, která se rozhodla pevně ohraničit dobu svého fungování. Tři alba a dost. Tři alba, z nichž každé přináší zhudebnění jedné ze tří kapitol literárního díla a jiný hudební žánr. Vyvrcholení tříletého snažení těchto Britů je povedeným dílem, které však na druhou stranu zarmoutí nekompromisním přístupem kapely ukončit svoji činnost. Nicméně její zajímavý filozofický koncept zasluhuje uznání i pozornost.
Pomalé, bezútěšné a nekompromisní.
8 / 10
1. Simulacrum
2. Fu Inle
3. Republic Of Heaven
4. The Burial
5. Woundwort
6. The Sky Suspended
7. Warren Of Snares
Inlé (2009)
Tharn (EP) (2008)
Elil (2007)
Split with DOWN TO AGONY (2006)
Owsla (2006)
Datum vydání: Čtvrtek, 20. srpna 2009
Vydavatel: DIY
Stopáž: 79:00
Produkce: Peter Miles
Studio: Holne Bridge Studios, Devon (Anglie)
-bez slovního hodnocení-
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Jedni z mála u nás (ne-li vůbec jediní) představitelé zatuchlého hnilobného death/doomu o sobě dávají vědět novým EP, jehož trojice chorobných songů také jasně demonstruje fakt, že tato obluda už dozrála na úroveň plnohodnotného alba. Čím dříve, tím lépe!
Pokračování, která neukončují děj, to mají těžké. Druhé Silo je pomalé, vláčné a nestane se v něm vlastně nic, co by se nevešlo do jednoho dvou dílů. Nečtenářům knih navíc nemusejí být zřejmé všechny pohnutky jednajících. Tak snad to třetí řada narovná.
Ruské skupiny většinou ignoruji, ale než jsem si všiml, že je tahle z Jekatěrinburgu, upoutal mě jejich starosvětský thrash. Nic převratného se sice neděje, spíš je to jako výlet zpět časem, ale pro pamětníka celkem dobrý.
Keith Buckley (ex-EVERY TIME I DIE) jako by se svými kumpány zkoušel štěstí v hodně melodickém metalcore, nebo možná spíše post-hardcore, ale na mě je to hodně plytké a podbízivé. BETTER LOVERS, kde působí další členové ETID, jsou úplně jiná liga.
Trochu Red Dead Redemption pro čtenářky Marianne. Pod krví a špínou se schovávají scenáristická klišé a dutá schémata revizionistických westernů. Má to sice patřičně gritty look, ale nekouše to. Spousta sentimentu a neschopnosti poradit si s postavami.
Veteráni stonerrockového stylu toho mají za sebou už hodně, ale stále jim to hodně sluší a tak i album roku 2024 v sobě nese odkaz na klasické devadesátky a tedy dobu, kdy tahle skupina tvořila po boku KYUSS historii.