OBSCURE SPHINX - Emovere
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
S deskou „The Martyrdom Of A Catastrophist“ by se JUNIUS při troše štěstí mohli dost dobře stát novou „hvězdou“ nezávislé rockové scény. Čtveřice Američanů na sebe během posledních několika let upozornila řadou EP, na nichž zajímavě mísila prvky nové vlny 80. let a post-rockové nálady, s často výraznými reminiscencemi THE CURE. Tato kombinace není přirozeně nikterak překvapivá. Překvapivě však působí lehkost, s jakou jejich hudba proudí, aniž by narážela na často únavou vyčpělost, která se ve zmíněné oblasti nezřídka vyskytuje.
„The Martyrdom Of A Catastrophist“ je dlouho očekávaný debut, který, jak si dovolím tvrdit, dosti překračuje naděje nastolené dosavadní tvorbou kapely a ukazuje zanícenost hudebníků pro svou věc. Album je tematicky ohraničeno životem a myšlenkami Immanuela Velikovskeho, a tento koncept se významně podílí na působivosti desky. Aniž byste potřebovali znát slova či jim rozumět, přeci kdesi na pozadí cítíte se zaujetím vyprávěný příběh, který čtveřice přetavuje do podmanivých tonů a jehož autenticita je podtržena fragmenty nahrávek rozhovorů a přednášek Velikovskeho. Vše, co se vám na JUNIUS mohlo dříve líbit, je stále zde, tentokráte však v dotaženější a preciznější formě počínaje strukturou skladeb a produkcí konče. Ačkoliv ozvěny minulých dob jsou stále slyšet, hudebníci je interpretují po svém a dokáží vytvořit působivé atmosférické plochy s nádechem epičnosti, nad nimiž se rozléhá naléhavý hlas Josepha E. Martineze, často doplněný nenápadně zakomponovaným post-rockovým ševelením. JUNIUS hezky obměňují výrazový rejstřík a na ploše desíti skladeb vás provedou bombastickým začátkem ve skladbě „Birth Rites By Torchlight“, přes mezihru reprezentovanou „A Dramatist Plays Catastrophist“, až po katarzní a sladkobolný závěr v „Letters From Angelica“ a do ticha se vytrácející „Mourning Eulogy“.
JUNIUS si tentokráte vše velmi dobře spočítali a přišli s deskou, která jde s jasně vytyčeným cílem přímo k jádru věci a kde hudba je až na prvním místě. A možná, že po několika posleších vám bude zcela jedno, že hlas Josepha E. Martineze někdy tolik evokuje vokalistu THE CURE, a přestanete přemítat nad žánrovými otazníky či řadou dalších zbytečných otázek. Zůstane pouze mozaika tónů, která na okamžik zcela vyplní vaše vnímaní a odpojí vás od okolního světa. A to nezní tak špatně, co myslíte?
JUNIUS natočili silnou desku, která hravě překonává jejich minulou tvorbu a směle staví na odkazu nové vlny 80. let 20. století v kombinaci s řadou současných žánrů. Ale především se příjemně poslouchá.
8,5 / 10
Joseph E. Martinez
- kytara, vokály
Mike Repasch-Nieves
- kytara
Dana Filloon
- bicí
Joel Munguia Reynolds
- baskytara
1. Birth Rites By Torchlight
2. The Antediluvian Fire
3. (turning to the spirit of the hours...)
4. A Dramatist Plays Catastrophist
5. Ten Year Librarian
6. Stargazers And Gravediggers
7. (...and then he fell before her)
8. Elisheva, I Love You
9. Letters From Saint Angelica
10. The Mourning Eulogy
Eternal Rituals For The Accretion Of Light (2017)
Days Of The Fallen Sun (EP) (2014)
Reports From The Threshold Of Death (2011)
Split s ROSETTA (2011)
Split se JUAREZ (2010)
The Martyrdom Of A Catastrophist (2009)
The Fires Of Antediluvia (EP) (2007)
Junius (2007)
Blood Is Bright (EP) (2006)
Forcing Out The Silence (EP) (2004)
Hiding Knives (Mini-Single) (2004)
From The Isle Of The Blessed (Promo) (2004)
Datum vydání: Pátek, 4. září 2009
Vydavatel: MAKE MY DAY Records
Stopáž: 48:55
Je to přesně tak, jak jsem se domníval. JUNIUS se na své eponymní desce teprve zastřelovali, aby v roce 2009 pálili s plnou sílou. Vynikající album, kterému vévodí četné reminescence časů (ne)dávno minulých, jakými jsou ozvěny post-punkových nálad a příjemné osmdesátkové naivity ("The Antediluvian Fire"), stejně tak moderně znějící rocková dravost a post-rocková zasněnost.
-bez slovního hodnocení-
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Jedni z mála u nás (ne-li vůbec jediní) představitelé zatuchlého hnilobného death/doomu o sobě dávají vědět novým EP, jehož trojice chorobných songů také jasně demonstruje fakt, že tato obluda už dozrála na úroveň plnohodnotného alba. Čím dříve, tím lépe!
Pokračování, která neukončují děj, to mají těžké. Druhé Silo je pomalé, vláčné a nestane se v něm vlastně nic, co by se nevešlo do jednoho dvou dílů. Nečtenářům knih navíc nemusejí být zřejmé všechny pohnutky jednajících. Tak snad to třetí řada narovná.
Ruské skupiny většinou ignoruji, ale než jsem si všiml, že je tahle z Jekatěrinburgu, upoutal mě jejich starosvětský thrash. Nic převratného se sice neděje, spíš je to jako výlet zpět časem, ale pro pamětníka celkem dobrý.
Keith Buckley (ex-EVERY TIME I DIE) jako by se svými kumpány zkoušel štěstí v hodně melodickém metalcore, nebo možná spíše post-hardcore, ale na mě je to hodně plytké a podbízivé. BETTER LOVERS, kde působí další členové ETID, jsou úplně jiná liga.
Trochu Red Dead Redemption pro čtenářky Marianne. Pod krví a špínou se schovávají scenáristická klišé a dutá schémata revizionistických westernů. Má to sice patřičně gritty look, ale nekouše to. Spousta sentimentu a neschopnosti poradit si s postavami.
Veteráni stonerrockového stylu toho mají za sebou už hodně, ale stále jim to hodně sluší a tak i album roku 2024 v sobě nese odkaz na klasické devadesátky a tedy dobu, kdy tahle skupina tvořila po boku KYUSS historii.