Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
SPYLACOPA, SHRINEBUILDER, TRIORE a mnohé ďalšie. Alternatívna hudobná scéna bola v poslednej dobe svedkom zrodu hneď niekoľkých viac alebo menej zaujímavých projektov spájajúcich dohromady členov skupín, ktoré už samé o sebe nemajú veľmi čo dosiahnuť. A zatiaľ, čo prvé dva menované ani omylom neprekonali tiene svojich zakladateľov, spolupráca militantného TRIARII a šteklivého ORDO ROSARIUS EQUILIBRIO príjemne prekvapila. Neprináša totiž stagnáciu, typickú pre ich ostatnú tvorbu ani umelú exhibíciu, ktorá je častým kameňom úrazu pri tomto type nahrávok. „Three Hours“ je dielom vkusného, aj keď skôr jednostranného kompromisu. Nie však na úkor kvality.
"Fear me not; I am one Taste my soul; face the sun Life will rise, like a spear We are now; quench the fear"
Celé to začalo Erdmannovým (TRIARII) albumom „Pièce Héroique“ a skladbou „Roses 4 Rome“, pri ktorej hosťoval práve Tomas Pettersson (ORDO ROSARIUS EQUILIBRIO). Výsledný produkt na všetkých zapôsobil natoľko, že vdýchol dušu novému projektu. Ten prichádza o tri roky neskôr, no v mierne odlišnej forme, než na akú sú fanúšikovia hudby oboch spomínaných mužov zvyknutí. Debutová nahrávka TRIORE nie je doslovnou kombináciou, skôr spoluprácou, prispôsobením sa. Nekompromisnosť, zhudobnená totalita, apokalyptická atmosféra v štýle TRIARII, to všetko na seba prevzalo jemnú pečať ORDO ROSARIUS EQUILIBRIO, v niektorých skladbách dokonca zaniklo úplne do stratena. Fanúšikovia TRIARII však nemusia byť sklamaní, v kontexte kvality albumu to nie je veľký dôvod na kritiku. Možno práve naopak, potlačená individualita umožnila vznik niečoho relatívne nového, rovnako dobrého.
Ústredným motívom novinky TRIORE je čas. A ako to už pri koncepčných dielach býva, aj toto je postavené na výrazných textoch a pútavých, aj keď podobne vystavaných refrénoch. Aj vďaka tomu patrí veľa priestoru na „Three Hours“ práve Petterssonovi. Nehovoriac o momentoch ako keby vystrihnutých z tvorby ORE, dominantou tejto nahrávky je práve on. Miesto Rose-Marie Larsen, ktorá mu zvykne sekundovať v jeho domovskom projekte, sa Pettersson môže oprieť o Erdmannov spev. Ak však ide o Erdmannov typický vokálny efekt, ten tu používa iba raz a to v „There´s A Smell To Life That Dies“. Podobné momenty mohli byť na albume pokojne častejšie, tento konkrétny kontrast totiž pôsobí viac ako dobre.
"Fear me not; I am two Touch yourself, who are you? What came first, god or man? Jesus came, in my hands"
Spôsob, akým sa na „Three Hours“ miešajú vplyvy industrialu, neofolku a sladkého apokalyptického popu v sebe nesie isté čaro a konečne aj čerstvý vzduch, ktorý už oba zúčastnené spolky nutne potrebovali. Album obsahuje dostatočné množstvo silných nápadov, zaujme na prvýkrát, ale s narastajúcimi posluchmi baví ešte viac. Pokiaľ dopadne pripravovaná spolupráca so SPIRITUAL FRONT rovnako, máme sa načo tešiť.
1. The First Three Hours
2. Victory Rising
3. After Summer We Fall
4. The Missing Hour
5. Another Love, Another Hate
6. No Tears Are Shed For You And Me
7. Pleasures & Tortures
8. Fires Burn, Like Fires Do
9. Let Us Meet In The Trenches
10. There's A Smell To Life That Dies
11. Europa's Dream
12. The Last Three Hours
Letité vzývání nové Kingovy autorské tvorby je s aktuálním singlem snad již definitině na začátku svého konce, i když musím říct, že 5 let starý ojedinělý kus "Masquerade Of Madness" zněl poměrně výživněji. Tak snad to tak ale kompletní album nenechá.
Posledný koncert zásadnej kapely. Silná finálna zostava s Frantom Štormom a Silenthellom, rytmikou ex-AVENGER a Petrom "Blackoshom" Hošekom, robustný "best of" playlist a poctivé balenie = hodnotný rozlúčkový artefakt. Len ten zvuk mohol byť priebojnejší.
Byli u rozmachu švédského melodického deathu a nahráli dvě alba. To druhé však nevydali, mezitím se rozutekli do jiných skupin. Po třiceti letech se dali znovu do kupy, a kromě nového materiálu vydávají i ono druhé album. Pěkná exkurze do devadesátých let
V rámci žánru celkem unikátní deska s výraznou basou, která k sobě váže epileptické rozervané screamo, epické post-hardcorové pasáže a syntezátorové linky. Italům z Ligurie se povedlo navázat na dřevní klasiku a přidat něco svého.
Přes veškerou maskovanou a krvavou image předvádí obrození MUSHROOMHEAD především tradičnější hardrock/metalovou klasiku. Občas se v riffech, řevu a osobité melodice objeví připomenutí, že skupina měla kdysi své specifické kouzlo, ale to už je dnes pryč.
Hudba téhle party z Manchesteru je ukázkou klasické stoner doom školy a jako posluchač balancuji na vážkách, zda už je to příliš klišé, nebo stále ještě dostatečně zajímavé. Ale odkazy na sabbatovské vlivy celkem fungují, takže snad dobrý.
Jak dí kolega Noisy. Velmi slušná deska, zdařile zlámaná skládanka ULCERATE a GORGUTS postavená však na tučnějších a brutálnějších základech. Těžký poslech, je to jako když chcete vylézt osmičkovou cestu a máte k dispozici tak třetinu použitelných chytů.