VEIL OF CONSPIRACY - Shape of Grief
Z podzemí Věčného města vzešla tahle gothic/doom parta, která si za vzor bere švédské DRACONIAN a další podobné spolky. Příjemná melancholická záležitost, která na hodinu čas poněkud zpomalí.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Nejsem žádným velkým znalcem poměrně obsáhlé diskografie finských AZAGHAL, takže nejnovější desku „Teraphim“ hodnotím s víceméně čistým štítem. Tu a tam ale člověk přeci jen něco zaslechne, díky čemuž mohu dlouholetým fanouškům kapely hned na úvod prozradit, že severské komando tentokrát útočí značně melodickými zbraněmi. Ano, spojení „rychlý + hypermelodický black metal“ vystihuje toto příjemné dílko snad nejlépe. Zatímco v minulosti družina z jihu Finska spoléhala především na agresivitu a syrový feeling, s přibývajícími léty lehce otupila hrany. Ale nedejte se zmýlit, dostatečná porce násilí je v tvorbě AZAGHAL i nadále přítomna, jen tentokrát vyplavaly na povrch již několikrát zmíněné melodie. Díky tomu se najednou do mysli vkrádá jistá podobnost s takovou CATAMENIÍ, jelikož je i té je vlastní rychlost, melodika a žánrová příslušnost. K tomu si přidejme i využití mateřského jazyka a mohutné sborové refrény a máme vymalováno. Pravda je však taková, že AZAGHAL mají daleko k občasné laciné podbízivosti svých krajanů. Místo toho tlačí mnohem více na pilu, a nejvíce ze všeho působí jako vyprovokovaní, agresivní čokli utržení z řetězu, kteří trhají na cucky vše v dosahu. Skladby sice nejsou nijak zvlášť progresivní, ale dokáží pobavit, a to je podstatné. Příjemná nahrávka, která si nehraje na žádné umění, ale sází na pěknou atmosféru, živočišnost a zlo. Pokud si myslíte, že slůvka jako „raw“ a „melodie“ se vylučují, zkuste sáhnout po tomto albu. Možná budete příjemně překvapeni.
7 / 10
Teraphim (2009)
Omega (2008)
Luciferin Valo (2006)
Codex Antitheus (2005)
Perkeleen Luoma (2004)
Of Beasts and Vultures (2002)
Mustamaa (1999)
Helvetin Yhdeksn Piiri (1999)
-bez slovního hodnocení-
Z podzemí Věčného města vzešla tahle gothic/doom parta, která si za vzor bere švédské DRACONIAN a další podobné spolky. Příjemná melancholická záležitost, která na hodinu čas poněkud zpomalí.
Ambient, který je široce rozkročen mezi svoji chill a dark zónu říznutý dungeon synthem. Má oblíbená relaxační hudba poslední doby. Oproti minulému albu „Another Time“ sází trochu víc na „vesmírné“ rejstříky a větší dějovost.
Tak tohle album je pro mě trochu oříšek. Emo rock, který osciluje mezi příjemnou energickou ladností a hodně podbízivými a banálními refrény. Ty na efekt stavěné melodie bolí, ale z nějakého důvodu to poslouchám už poněkolikáté. Je to kýč, ale baví.
Němci MAAT jsou další představitelé egyptologického death metalu ve stylu NILE. A vedle například svých krajanů APEP prezentují to asi nejlepší, co v této oblasti v roce 2024 vyšlo. Příjemná procházka mezi hrobkami faraonů.
Indie rocková emařina plná vybrnkávaných smutných songů, které zní jak z doby, kdy emopatka a mrkváče byli posledním výkřikem teenage módy. Solidní a uvěřitelná porce pocitů i atmosféry, jen by to chtělo sem tam trochu víc dynamiky.
Ačkoli Ludva před lety udělil těmto žákům kapitána Kašpárka mrzkou trojku, časem jistě zmoudřel a dnes i on musí uznat, že tato kapela a) má bicí b) drhne velice obstojné bukanýrské retro, u nějž člověk rád hodí dřevěnou nohou. Vidíme se v Písku, vy psi!
Lehce gotický špinavý postpunk ze Záhřebu s výraznou dávkou retro-nostalgie. Podtrhuji slovo punk. Žádný papundekly z kláves a zadumané melancholie, co vás unudí k smrti, ale dost svižná uštěkaná hudba s řádným odpichem.