LEECH - Sapperlot
Švýcarská deska představuje postrock jako syntezátorový taneční žánr s velkou mírou epiky a filmovosti. Oceňuju tu hlavně snahu uchopit žánr trochu neotřelým způsobem a pokusit se z něj vymačkat nějaké dosud neviděné tvary.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Súčasný doom metal je celkom zaslúžene považovaný za jeden z najkonzervatívnejších hudobných žánrov vôbec. Samozrejme, nájdu sa interpreti, ktorí do jeho osnov jemne zapracúvajú aj rôzne iné, len málo typické prvky, prípadne experimentujú s už zabehnutými hudobnými postupmi. Väčšinou sa tak ale deje práve v súlade s tradíciou a pevne stanovenými mantinelmi jednotlivých subžánrov. Za výnimku možno považovať napríklad ESOTERIC, pre ktorých by sa len ťažko hľadala ideálne priliehajúca škatuľka, ale aj nenápadných, no o to viac fascinujúcich Fínov DOLORIAN.
Tu sa však akákoľvek ďalšia podobnosť oboch menovaných zoskupení končí. Počínajúc prístupom k tvorbe hudby a končiach jeho vyjadrením, razia oba spolky svoju vlastnú cestu. A kým ESOTERIC objavili svoju charakteristickú tvár už na jej počiatku, rodáci z krajiny tisícich jazier pri jej hľadaní zásadne kľučkujú. Každý z ich plnohodnotných albumov je preto iný, no zároveň doslova a do písmena výborný.
DOLORIAN vychádzali v začiatkoch najmä z black metalu. Ich debutový album „When All The Laughter Has Gone“ (mimochodom, pôvodne pomenovaný ako „When All The Laughter Has Decayed“, jeho názov bol vďaka svojvôli vydavateľstva zmenený) je miestami veľmi podobný niektorým neskorším prácam samovrahov FORGOTTEN TOMB. Fíni však nikdy nekládli priveľký dôraz na depresívne nálady, miesto toho sa na nasledujúcej, eponymnej nahrávke zbavili akýchkoľvek black-doomových – a vôbec výraznejších metalových – vplyvov. Najdôležitejšou sa stala spirituálna stránka hudby.
Obdobie vzniku „Dolorian“ je zároveň približným počiatkom prác Haapapura a Kukkohoviho na nespočte rituálno-ambientných projektov, ktorým sa obaja predstavitelia DOLORIAN dodnes aktívne venujú. Na ich druhej radovej nahrávke je to nesmierne cítiť. Odddaní zverenci Wounded Love Records (divízie Avantgarde Music) vypustili zo svojej hudby blackmetalový škrekot, nahradili ho šepotom a sústredili sa na jemné, kryštalicky čisté gitarové línie. Výsledkom bol čudesný kríženec ambientnej a „metalovej“ hudby s unikátnou, tak povediac hmlistou atmosférou. Druhý základný kameň pre tretí a doteraz najlepší album DOLORIAN – „Voidwards“.
Samotní autori „Voidwards“ sa vyhýbajú jeho akejkoľvek bližšej charakteristike. Odôvodňujú to jej nespravodlivosťou v pomere k piatim až šiestim rokom prác, ktoré tejto nahrávke venovali, ale aj tým, že pochopenie spirituálnej stránky ich spoločného diela závisí predovšetkým od poslucháčovej fantázie. A práve k jej rozvíjaniu poskytujú Haapapuro s Kukkohovim klasicky pestrú škálu podnetov – od nejednoznačných a zvláštnych textov až po mysterióznu vizuálnu stránku albumu.
Ak bol debut „When All The Laughter Has Gone“ prevažne black-doomovým počinom a jeho nasledovník „Dolorian“ sa vyznačoval éterickou, ambientom ovplyvnenou atmosférou, „Voidwards“ umne kombinuje oba tieto smery. Slúži mu k tomu najmä výborná gradácia a cit pre moment. Všetký vypäté pasáže sú na nahrávke rozložené rovnomerne, no predovšetkým úplne prirodzene. Adrenalín dvíhajúca, štvrtá skladba „Ivory Artery“ a vynikajúci záver v podobe „Raja Naga – Rising“ krásne vyvažujú inak prevažne chladný celok. „Voidwards“ tak ako album svojim spôsobom dýcha, dokáže upokojiť i vyrušiť v tú správnu chvíľu. DOLORIAN vďaka nemu vyvoláva hudobné zážitky, ako len máločo v jemu príbuznom žánri, ale aj mimo neho.
"Music has always been a vehicle to another dimension, a kind of abstract portal, for us - it is up to you if you want to go any further or just feel safe and comfortable." (DOLORIAN)
10 / 10
Anti Ittna Haapapuro
- spev, gitara
Ari Kukkohovi
- bicie, gitara, basgitara
+ hostia:
J. Aihos
- akustická gitara
Jussi Ontero
- klávesy
1. Dual - Void - Trident
2. In The Locus Of Bone
3. Co-Il-Lusion
4. Ivory Artery
5. The Flow Of Seething Visions
6. The One Whose Name Has No End
7. The Absolute Halo Is Awakening
8. Epoch Of Cyclosure
9. The Fire Which Burns Not
10. Raja Naga - Rising
Voidwards (2006)
Split s SHINING (2003)
Dolorian (2001)
When All the Laughter Has Gone (1999)
Vydáno: 2006
Vydavatel: Avantgarde Music / Wounded Love Records
Stopáž: 65:56
Produkce: DOLORIAN
Studio: Tico-Tico Studios & Hypnox Laboratory
Takto já si představuji doom! Tohle je zkáza ! Tohle je povedená deska!
Švýcarská deska představuje postrock jako syntezátorový taneční žánr s velkou mírou epiky a filmovosti. Oceňuju tu hlavně snahu uchopit žánr trochu neotřelým způsobem a pokusit se z něj vymačkat nějaké dosud neviděné tvary.
Futuristický black metal, tentokrát s hodně experimentálními vlivy, které připomínají jiné projekty principála Colina Marstona, hlavně BEHOLD THE ARCTOPUS a DYSRHYTHMIA. To ale nic nemění na tom, že KRALLICE jsou silně znepokojiví a atmosféričtí.
Důstojné rozloučení s producentem Stevem Albinim. Album, které musí přijít v ten správný čas. Ačkoliv je kompozičně klidnější a dá se říci že i více monotónní, tak se mi hodně líbí spojení pocitu naděje, smíření a melancholie, které z něho prýští.
PANZERFAUST dech nedošel, ba právě naopak, tetralogii "The Suns Of Perdition" totiž uzavřeli zcela triumfálním způsobem. Komplexní, chytře poskládaná deska, která vrcholí ve své druhé polovině. Takové "The Damascene Conversions" se prostě nejde nabažit.
Posedmé a opět neotřelé, napěchované po okraj hudebním dějem, který mě nepřestává překvapovat v hledání neobjevených cest mezi mathrockem a post-náladovkou. Pocta lidem i místům. Hravé, šílené a vtahující svoji neopakovatelnou atmosférou.
Půlhodina emocemi a expresivitou natlakovaného HC papiňáku. Screamo vokál nutně nemusí být pro každého, ale parádně čitelný a průrazný zvuk a značná naléhavost hovoří jasnou řečí. K tomu jeden z coverartů roku. Deska i pro žánrové ignoranty, jako jsem já.
Reinkarnace švédské devadesátkové kapely, která se svého času svezla s proudem melodického death metalu. Staří páprdové se nedávno po dvaceti letech dali znovu dohromady, aby si zahráli už jen pro radost. Možná pro radost, ale zato pěkně zostra.