OBSCURE SPHINX - Emovere
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Do světové extratřídy kdysi jedna z raketově katapultovaných partiček dnes nepochybně musí platit za zručné pragmatiky. THE BLACK DAHLIA MURDER moderně deathující nenápadně vystřídali THE BLACK DAHLIA MURDER poctivě pokračující ve zručné smrtící práci, ovšem pozor, chyba to v žádném případě není, to je nutno rozlišovat. Mezi současnou polohu kapely a nějakou absenci zajímavých momentů, resp. obecně zajímavého hudebního materiálu, totiž rozhodně nelze klást rovnítko. Na to je tahle poctivost až příliš poctivá a hlavně vedena z pozice maximálně zodpovědných extrémních metalových hudebníků (kteří snad na potvrzení tohoto konstatování ve svých řadách přivítali zdatnou posilu, ex-kytaristu ARSIS Ryana Knighta).
První, co vás při pohledu na čtvrté řadové album Američanů praští přes oči, je rozhodně obal. Podobně barevnou kompozici bych čekal spíše třeba u MASTODON, než u party, která se jmenuje podle slavné přezdívky Elizabeth Shortové a obaly všech jejích dosavadních nahrávek včetně příslušně pokrouceného loga tomu také odpovídají. Šokující barevná spojení a jistá neuchopitelnost celého obrazového vyjádření novinky (název „Deflorate“ v této souvislosti vynikne jakbysmet) je nicméně to jediné, co se v tomto případě vymyká zaběhlé praxi, která se naplno rozběhne s úvodní skladbou „Black Valor“. V přesném důsledku toho, že je velmi přesvědčivě a s notnou vervou pojata v ortodoxním death/blackovém duchu, v neustávajícím zběsilém tempu a s četnou melodickou příměsí (která poněkud mimovolně připomíná původního ducha IN FLAMES či DARK TRANQUILLITY), má tato ovšem zřetelnou hudební sílu, jež je s to úspěšně zaútočit na posluchačovo smyslové centrum pro věci povedené. V tomto duchu explicitně naladěni proto můžeme plynule přecházet kamkoliv dále po ose „Deflorate“ (zmiňme třeba „Denounced, Disgraced“, „Throne Of Lunacy“, „That Which Erodes…“ či závěrečnou „I Will Return“), se speciální pozorností pro hned druhou odbočku, na níž se tyčí „Necropolis“ alias jednoznačně nejsilnější a emotivně nejpropracovanější kus alba. Strnadův elastický a mnohopolohový smrtivokál poskakuje po kulometném rytmu skvělých Lucasových bicích a bezohledné kytary kolem rozprostírají nedohledné plachty své riffové smyslnosti, aby nedošlo ke zbytečnému potřísnění, až to celé jako nůž pod krkem obětovaného zvířete ukončí dechberoucí sólo a strhující refrén. Opravdová nádhera, co jí jen v těchto metalových končinách můžete hledat a najít, potěšující o to víc, že v podobném, byť o fousek méně nakažlivém duchu, nekončí jen v rámci téhle skladby.
Dokonale šlapající deathová mašina (s drobnými mechanickými úpravami ve směru blacku a melodie), to jsou zkrátka dnešní THE BLACK DAHLIA MURDER, a je to přesně ten výraz, který je ideálně vykresluje, bez ohledu na absolutní provařenost užití tohoto příměru. Přesně nastavená, namazaná, dotankovaná a učebnicově výkonná mašina.
THE BLACK DAHLIA MURDER jako dokonale šlapající death/blacková mašina, koketující se starou dobrou melodií. Album, které se vyplatí (nejednou) slyšet.
8 / 10
Trevor Strnad
- zpěv
Brian Eschbach
- kytara
Ryan Knight
- kytara
Bart Williams
- baskytara
Shannon Lucas
- bicí
1. Black Valor
2. Necropolis
3. A Selection Unnatural
4. Denounced, Disgraced
5. Christ Deformed
6. Death Panorama
7. Throne Of Lunacy
8. Eyes Of Thousand
9. That Which Erodes The Most Tender Of Things
10. I Will Return
Verminous (2020)
Nightbringers (2017)
Abysmal (2015)
Everblack (2013)
Ritual (2011)
Deflorate (2009)
Majesty (DVD) (2009)
Nocturnal (2007)
Miasma (2005)
Unhallowed (2003)
A Cold-blooded Epitaph (EP) (2002)
What A Horrible Night To Have A Curse (EP) (2001)
Vydáno: 2009
Vydavatel: Metal Blade Records
Stopáž: 33:58
Produkce: Jason Suecof
-bez slovního hodnocení-
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Jedni z mála u nás (ne-li vůbec jediní) představitelé zatuchlého hnilobného death/doomu o sobě dávají vědět novým EP, jehož trojice chorobných songů také jasně demonstruje fakt, že tato obluda už dozrála na úroveň plnohodnotného alba. Čím dříve, tím lépe!
Pokračování, která neukončují děj, to mají těžké. Druhé Silo je pomalé, vláčné a nestane se v něm vlastně nic, co by se nevešlo do jednoho dvou dílů. Nečtenářům knih navíc nemusejí být zřejmé všechny pohnutky jednajících. Tak snad to třetí řada narovná.
Ruské skupiny většinou ignoruji, ale než jsem si všiml, že je tahle z Jekatěrinburgu, upoutal mě jejich starosvětský thrash. Nic převratného se sice neděje, spíš je to jako výlet zpět časem, ale pro pamětníka celkem dobrý.
Keith Buckley (ex-EVERY TIME I DIE) jako by se svými kumpány zkoušel štěstí v hodně melodickém metalcore, nebo možná spíše post-hardcore, ale na mě je to hodně plytké a podbízivé. BETTER LOVERS, kde působí další členové ETID, jsou úplně jiná liga.
Trochu Red Dead Redemption pro čtenářky Marianne. Pod krví a špínou se schovávají scenáristická klišé a dutá schémata revizionistických westernů. Má to sice patřičně gritty look, ale nekouše to. Spousta sentimentu a neschopnosti poradit si s postavami.
Veteráni stonerrockového stylu toho mají za sebou už hodně, ale stále jim to hodně sluší a tak i album roku 2024 v sobě nese odkaz na klasické devadesátky a tedy dobu, kdy tahle skupina tvořila po boku KYUSS historii.