OBSCURE SPHINX - Emovere
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Když v roce 1994 vyšlo zvukově i aranžérsky vyšperkované album „Monogamy“, ocitla se pražská už tehdy legenda české EBM scény na vrcholu, přičemž se jí podařilo navodit to správné napětí očekávání věcí příštích. Ačkoliv se kapela samotná ke hnutí electronic body music nikdy příliš nehlásila, v domácích podmínkách zcela jasně platila za lídra tohoto především koncem osmdesátých let populárního žánru. Fakt, že v bývalé federaci snad s výjimkou slovenských DARK příliš velikou konkurenci neměla, tento primát nijak neznehodnocuje. Málokdo však v polovině poslední dekády minulého století tušil, že se jedná o nahrávku na velmi dlouho dobu poslední. Projekt VANESSA GUN, složen částečně ze členů VANESSY a pardubických GUN DREAMS přinesl totiž na svém jediném počinu poněkud jinou a celkem postradatelnou žánrovou nabídku.
Není tomu tak dávno, co Samir Hauser v jednom rozhovoru coby Bruno Ferrari prohlásil, že o znovuzrození jeho dávné skupiny už příliš neuvažuje. Z desky „Ave Agony“ je ovšem znát, že comeback VANESSY není záležitostí, která by vznikala až příliš spontánně a bez odpovídajícího promyšlení. Z kompozičního hlediska se totiž jedná o zdaleka nejvyspělejší album pražských. Tam, kde se v minulosti nacházely limity v podobě nadprodukce (druhá část alba „Flashback“ (1992) ) anebo dramaturgická rozháranost pramenící ze střídání česky a anglicky zpívaných písní („Monogamy“), neponechává skupina nic na náhodě a servíruje kompaktní a ucelenou nahrávku explodující sílou tvůrčího přetlaku v důsledku více než desetileté tvůrčí pauzy. Hudební složka ctí žánrové tradice, drží linii ze samotného počátku existence kapely a zároveň jeví úspěšnou snahu nepůsobit pouze jako zpověď nostalgických tesklivců po pravěkých dobách tvrdší elektronické muziky. VANESSA koneckonců, snad s výjimkou některých momentů na „Flashback“, nikdy nepůsobili jako parta ortodoxních obdivovatelů především belgických žánrových veličin. Skvělý a sytý zvuk, pod nímž je podepsán i Alexander Hacke (EINSTÜRZENDE NEUBAUTEN), dodává potřebnou dynamiku a zároveň zvýrazňuje pestré a v některých momentech i velmi košaté aranžmá jednotlivých skladeb.
Doba se od poloviny devadesátých let už přeci jen změnila, ale nekompromisní postoje a názory kapely zůstávají pevnou konstantou, a to už od momentu, kdy Daniel Rodný a Samir Hauser našli společnou tvůrčí řeč. Texty plné vzteku a prosté jakýchkoliv lyrických příkras se v mnoha případech opět dotýkají dna společnosti („Mukamba“, „Fízl na speedu“), frustrace („Chci zmizet“) anebo překvapivě i poněkud svérázně pojaté nostalgie („Den kdy jsme ztratili koule“). Údernost některých slovních sdělení ještě znásobují buď razantní rytmické provedení, jako je tomu například v případě přímočaře tanečních kusů „Mukamba“, který možná nejvíce navozuje atmosféru časů minulých, a „Spolkni ďábla“, či „polámaně“ beatového otvíráku „Satanova pomsta“, anebo se VANESSA pustí do pestřejších aranžmá a nesnaží se pouze o tvrdě elektronické vyznění, o čemž mimo mnohé jiné vypovídá i angažmá živého bubeníka Jaroslava Stuchlého (též MICHAEL´S UNCLE). Příkladem tohoto přístupu jsou písně, které bychom na starších deskách skupiny hledali jen stěží. „Primitiv“ překvapí nebývale rockovým, snad až hospodsky rozjuchaným pojetím a předposlední „Strach z lidí“ zase zdařilou „westernovou“ kytarovou linkou.
Možná už přeci jen trochu překvapivý návrat není určitě návratem prázdným a zbytečným. Pražské uskupení je v současnosti už zbytečně řadit do nějaké žánrové scény. Jeho stopy z devadesátých let sice příliš následovníků nenašly; z těch nejvýraznějších mě v tuto chvíli napadají snad jen brněnští DEPRESSIVE DISORDER, svůj status však VANESSA, i přes nepříliš mnoho možností srovnání, díky „Ave Agony“ po téměř patnácti letech opět potvrzují. Moderně znějící kolekce vyrůstající z pevných dvacet let starých kořenů, produkčně zvládnutá na výbornou a plná neutěšeně svěžích a svěže neutěšených kompozic, které prostě jen čekaly na ten správný okamžik. A ten přichází nyní...
Návrat pražské EBM legendy v plné síle. Moderní, pestrá, nekompromisní a kvalitativně vyrovnaná nahrávka.
8 / 10
1. Satanova pomsta
2. Spolkni ďábla
3. Chci zmizet
4. Ahoj, chcípni
5. Mukamba
6. Fízl na speedu
7. Nechtěná magie
8. Den kdy jsme ztratili koule
9. Primitiv
10. Zrcadla
11. Melodrama
12. Smrad z lidí
13. Babylon
Ave Agony (2009)
Monogamy (1994)
Flashback (1992)
Disco Bastards (1991)
Vydáno: 2009
Vydavatel: X Production
Stopáž: 54:15
Produkce: VANESS & Alexander Hacke
Studio: Vanessa Studios & Panduro Studios (Berlín)
-bez slovního hodnocení-
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Jedni z mála u nás (ne-li vůbec jediní) představitelé zatuchlého hnilobného death/doomu o sobě dávají vědět novým EP, jehož trojice chorobných songů také jasně demonstruje fakt, že tato obluda už dozrála na úroveň plnohodnotného alba. Čím dříve, tím lépe!
Pokračování, která neukončují děj, to mají těžké. Druhé Silo je pomalé, vláčné a nestane se v něm vlastně nic, co by se nevešlo do jednoho dvou dílů. Nečtenářům knih navíc nemusejí být zřejmé všechny pohnutky jednajících. Tak snad to třetí řada narovná.
Ruské skupiny většinou ignoruji, ale než jsem si všiml, že je tahle z Jekatěrinburgu, upoutal mě jejich starosvětský thrash. Nic převratného se sice neděje, spíš je to jako výlet zpět časem, ale pro pamětníka celkem dobrý.
Keith Buckley (ex-EVERY TIME I DIE) jako by se svými kumpány zkoušel štěstí v hodně melodickém metalcore, nebo možná spíše post-hardcore, ale na mě je to hodně plytké a podbízivé. BETTER LOVERS, kde působí další členové ETID, jsou úplně jiná liga.
Trochu Red Dead Redemption pro čtenářky Marianne. Pod krví a špínou se schovávají scenáristická klišé a dutá schémata revizionistických westernů. Má to sice patřičně gritty look, ale nekouše to. Spousta sentimentu a neschopnosti poradit si s postavami.
Veteráni stonerrockového stylu toho mají za sebou už hodně, ale stále jim to hodně sluší a tak i album roku 2024 v sobě nese odkaz na klasické devadesátky a tedy dobu, kdy tahle skupina tvořila po boku KYUSS historii.