PRVNÍ HOŘE - Achtung, Sultan!
MInule jsem zase kecal. Tohle je totiž další dokonalá deska tohoto úžasného tělesa. Radost tohle poslouchat. Už zas.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Pauza, která narostla do nečekaných rozměrů, výrazný úspěch Uda Dirkschneidera se sólovým debutem U.D.O. a s tím spojená i náhle nepřekonatelná bariéra mezi dosavadním zpěvákem a zbytkem kapely, to vše vyústilo v nejrozporuplnější bod celé historie ACCEPT, album „Eat The Heat“. Na jeho počátku se Baltes, Hoffmann a Kaufmann (Fischer kapelu zase jednou pro změnu opustil, i když otázka samozřejmě zní, zda vlastně bylo co opouštět) rozhodli pokračovat sami bez malého charismatického frontmana, přičemž pod vlivem tou dobou velmi silného vábení glam metalem posedlé Ameriky sáhli po zaoceánském pěvci Davidu Reecem. Na obalu nahrávky je doplnil druhý kytarista Jim Stacey (ačkoliv studiová práce se šesti strunami byla výhradně záležitostí Hoffmanna) a album s obrovským komerčním potenciálem mohlo vzniknout.
Právě on však podle všeho nakonec stál za neslavným vyšuměním téhle epizody ACCEPT. Skloubit dva tak naprosto odlišné světy, jakými byl pochodový německý heavy metal a naproti němu načinčaná a nalakovaná americká metalová pompéznost, to byl zjevně nadlidský úkol, třebaže z poloviny byli solingenští vybaveni tím nejlepším a jedinečným know-how. Naprosto odlišné příchutě obou kovových přísad, tedy na jedné straně urputný, poctivě myšlený výraz s důrazem na pořádek a dril, a na druhé naopak vysmátá nezodpovědnost spojená s téměř nesnesitelnou lehkostí bytí, k sobě navíc jaksi nepasují ani z přirozenosti, takže i o to byl tenhle smělý úkol pro skupinu složitější. A třebaže zkraje alba to nevypadá úplně nejhůř („X-T-C“ a „Generation Clash“ nejsou vlastně ničím jiným než klasickými a povedenými ACCEPT jen s jiným, méně výrazným zpěvákem), dále po ose jeho hrací délky už je to ve smyslu zajímavého hudebního zážitku horší a horší. „Chain Reaction“ poprvé vyvolá nudnou a omšelou příchuť druholigových amerických hair metalistů a ostatní skladby (snad krom „Mistreated“ a závěrečné nakládačky „D-Train“, jíž zdobí alespoň zpěvákovo napodobování zvuků vlakové soupravy) ji v tom spolehlivě podrží. David Reece je všechno možné jen ne výrazný, dojde i na vykrádání sebe sama (v „Stand 4 What U R“ je velmi silně slyšet „Screaming For A Love-Bite“), takže pokud se obhajoby alba týče, neexistují pro ni skutečně téměř žádné argumenty.
Čili se stalo, co se pravděpodobně mělo stát, a „Eat The Heat“ (navzdory tomu, že se dozajista najdou jeho zastánci) tak prakticky skončilo v zapomnění a opovržení jako „to“ album ACCEPT, které se nikdy nemělo stát. Na neslavné „Russian Roulette“ už si přitom nikdo nevzpomněl (vždyť na něm přece zpíval Udo!) a skupina sama to jen potvrdila svými dalšími kroky. Respektive vyhazovem nespolehlivého Reeceho ještě v průběhu dalšího turné na podporu alba (na němž už bubnoval Ken Mary /HOUSE OF LORDS/ coby náhrada za Stefana Kaufmanna, poprvé odstoupivšího kvůli závažným problémům se zády) a vyhlášením dalšího rozpadu, z něhož po drtivém úspěchu v mezičase vydaného živého dvojalba „Staying A Life“ vedla jen jedna jediná cesta. Přes Uda, pochopitelně.
Naivní americká fúze ACCEPT, poprvé bez Uda Dirkschneidera. Sedělo to všechno jak pozadí na hrnci, jen ten výsledek se jaksi nedostavil.
David Reece
- zpěv
Wolf Hoffmann
- kytara
Jim Stacey
- kytara
Peter Baltes
- baskytara
Stefan Kaufmann
- bicí
1. X-T-C
2. Generation Clash
3. Chain Reaction
4. Love Sensation
5. Turn The Wheel
6. Hellhammer
7. Prisoner
8. I Can't Believe In You (bonus)
9. Mistreated
10. Stand 4 What U R
11. Break The Ice (bonus)
12. D-Train
Humanoid (2024)
Too Mean To Die (2021)
The Rise Of Chaos (2017)
Blind Rage (2014)
Stalingrad (2012)
Blood Of The Nations (2010)
All Areas - Worldwide (Live) (1997)
Predator (1996)
Death Row (1994)
Objection Overruled (1993)
Staying A Life (Live) (1990)
Eat The Heat (1989)
Russian Roulette (1986)
Kaizoku-Ban (Live EP) (1985)
Metal Heart (1985)
Balls To The Wall (1984)
Restless And Wild (1982)
Breaker (1981)
I´m A Rebel (1980)
Accept (1979)
Vydáno: 1989
Vydavatel: RCA Records
Stopáž: 62:22
Produkce: Dieter Dierks Studio: Dierks-Studios, Cologne
Bez toho Uda už to bohužel nemá takovou šťávu, je to hrozně lehce zaměnitelné. Hlavní potíž u tohoto alba je v tom, že to jsou Accept.
MInule jsem zase kecal. Tohle je totiž další dokonalá deska tohoto úžasného tělesa. Radost tohle poslouchat. Už zas.
Trochu prog rock/metalová exhibice. Toho tydlikání a hračičkování je místy opravdu hodně. Ale tito Švédové umí i příjemné melodie a přirozeně plynoucí pasáže, takže jim to předvádění odpustím. Ostatně, když na to mají, tak proč se trochu nepředvést, že?
Žijeme ve zlatých časech českého thrash metalu! Takové období hojnosti prostě nepamatujeme. Kapely na nás chrlí v horším případě dobré, v tom lepším (i v tomto) desky výborné a my si čvachtáme jako ten pověstný manža. Více v recenzi, teď si třepu palicí.
Švédské duo se na svém dalším albu ještě více vzdálilo postrockovým kořenům a dá se tedy tvrdit, že jejich hudba odplavala do specifické formy indie rocku, který se opírá o robustní kostru shoegaze. Opět slušné album.
Další švédský power metal, kterému vlastně nelze nic vytknout. Dobří zkušení muzikanti, kvalitní produkce a chytlavé melodie. Komponování dle osvědčeného mustru, přesto to dokáže zabavit. Dám tomu ještě pár poslechů a poté zapomenu, že to kdy existovalo.
Nepřístupná a temná blackmetalová deska, která spolu s disonantní nervozitou nabízí i death/doomové nálady. Dostat se tomu pod kůži není snadné, ale odměnou je lavina emocí. Střídmá stopáž navíc ukončí ta "muka" dříve, než by to člověku urvalo hlavu.
Sofistikovaně maluje, točí vtipné filmy, v MORTAL CABINET zanechal výraznou stopu, ze Slavíka ho vyhodili, páč jeho světem je hardcore rap. A je z Rumburku, což leccos vysvětluje! Když šel pro talent, Marty si nabral hrstě. Zase ho ukázal, zpíčenec jeden.