PRVNÍ HOŘE - Achtung, Sultan!
MInule jsem zase kecal. Tohle je totiž další dokonalá deska tohoto úžasného tělesa. Radost tohle poslouchat. Už zas.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Tak jako KISS mají své „Alive!“ nebo IRON MAIDEN své „Life After Death“, mají i ACCEPT svoji jedinečnou živou nahrávku, na které se přesně sešlo všechno to, co mělo, aby nevznikl jen obyčejný, ničím výjimečný záznam obyčejného koncertu. Zřejmě šťastná ruka osudu zavelela k jejímu vzniku v roce 1985 na koncertě skupiny v Ósace v Japonsku alias zemi heavy metalu obzvlášť zaslíbené. Tisícovky metaluchtivých Japonců zde tehdy vytvořily jedinečnou atmosféru, v níž se přehlídka klasických songů ACCEPT (jednalo se o turné k veleúspěšnému albu „Metal Heart“) stala čímsi ještě daleko speciálnějším a výrazně nezapomenutelnějším. Tak o tom alespoň vyprávějí řádky dvojalba „Staying A Life“, které vyšlo s pětiletým zpožděním v okamžiku, kdy se poprvé zdálo, že dějiny ACCEPT jsou definitivně sečteny (znalcům poměrů okolo kapely jistě neuniklo, že to nebylo poprvé, co se živý materiál z téhož koncertního turné dostal na oficiální nosič – ve stejném roce (tj. 1985) na EP „Kaizoku – Ban“ zaznělo šest skladeb z japonské Nagoy).
Co se v nich doslechneme? Dozajista spousty zajímavých věcí, výrazně (ne)limitovaných zaznamenaným koncertním výkonem, který je jednoduše bezvadný, bez výrazných chyb, navzdory jeho zachycení v naprosto syrovém stavu. Je to pochopitelné, neboť možnosti zaznamenání zvuku (a jeho následných úprav) tehdá byly na úplně jiné úrovni než dnes. O to je ale výkon ACCEPT oceněníhodnější – s rutinou heavy metalových hrdinů tehdy servírovali nejlepší ze svých skladeb a nepotřebovali k tomu nic jiného, než hlasitou podporu svých příznivců. Nevadí, že výjimečně se jim kytarová kudrlinka zamotala víc než by bylo zdrávo, nevadí, že živé provedení častokrát strhávalo Uda k ještě výraznějšímu křiku na úkor melodického podání, protože to všechno jen zapadalo do celkové atmosféry, která, jak už bylo řečeno, byla zkrátka fantastická. Počínaje úchvatným provedením „Metal Heart“ hned v úvodu koncertu, přes památný souboj Baltesovy baskytary s hrdly přítomných (jinak neúnavně tleskajících) fanoušků před „Head Over Heels“ až třeba po grandiózní zdvojenou dávku Hoffmannovy a Fischerovy sólové kytary (obou stylově bílých ve tvaru „A“, což je ostatně ještě mnohem lépe vychutnatelné na stejnojmenném DVD) ve „Fast As A Shark“, tam všude píší ACCEPT a jejich publikum nezapomenutelnou kapitolu kroniky heavy metalových koncertů, jíž si přečíst je, bylo a zcela jistě i vždycky bude milým potěšením, které se nejspíš nemůže nikdy oposlouchat.
Ostatně byl to mimo jiné i tenhle „živák“ a jeho nečekaný a drtivý úspěch, co znovu nastartovalo hlad po ACCEPT poté, co si fanoušci zkazili žaludky albem „Eat The Heat“ a skupina to víceméně neustála. Baltes a Hoffmann postupně nalezli cestu zpět do Německa a k Dirkschneiderovi, vzájemné napětí se snížilo na únosnou mez a spolu se vždy připraveným Kaufmannem se kapela rozhodla znovu spojit své síly, byť pro tentokráte jako čtveřice. Pak už chybělo už jen jediné – stvrdit to všechno novým studiovým záznamem.
Když živé album od ACCEPT, tak „Staying A Life“. Samosebou.
Udo Dirkschneider
- zpěv
Wolf Hoffmann
- kytara
Jörg Fischer
- kytara
Peter Baltes
- baskytara
Stefan Kaufmann
- bicí
1. Metal Heart
2. Breaker
3. Screaming For A Love-Bite
4. Up To The Limit
5. Living For Tonight
6. Princess Of The Dawn
7. Neon Nights
8. Burning
9. Head Over Heels
10. Guitar Solo Wolf
11. Restless And Wild
12. Son Of A Bitch
13. London Leatherboys
14. Love Child
15. Flash Rockin' Man
16. Dogs On Leads
17. Fast As A Shark
18. Balls To The Wall
19. Outro (Bound To Fail)
Humanoid (2024)
Too Mean To Die (2021)
The Rise Of Chaos (2017)
Blind Rage (2014)
Stalingrad (2012)
Blood Of The Nations (2010)
All Areas - Worldwide (Live) (1997)
Predator (1996)
Death Row (1994)
Objection Overruled (1993)
Staying A Life (Live) (1990)
Eat The Heat (1989)
Russian Roulette (1986)
Kaizoku-Ban (Live EP) (1985)
Metal Heart (1985)
Balls To The Wall (1984)
Restless And Wild (1982)
Breaker (1981)
I´m A Rebel (1980)
Accept (1979)
Datum vydání: Neděle, 21. října 1990
Vydavatel: RCA Records
Stopáž: 1:39:13
Produkce: Stefan Kaufmann
-bez slovního hodnocení-
MInule jsem zase kecal. Tohle je totiž další dokonalá deska tohoto úžasného tělesa. Radost tohle poslouchat. Už zas.
Trochu prog rock/metalová exhibice. Toho tydlikání a hračičkování je místy opravdu hodně. Ale tito Švédové umí i příjemné melodie a přirozeně plynoucí pasáže, takže jim to předvádění odpustím. Ostatně, když na to mají, tak proč se trochu nepředvést, že?
Žijeme ve zlatých časech českého thrash metalu! Takové období hojnosti prostě nepamatujeme. Kapely na nás chrlí v horším případě dobré, v tom lepším (i v tomto) desky výborné a my si čvachtáme jako ten pověstný manža. Více v recenzi, teď si třepu palicí.
Švédské duo se na svém dalším albu ještě více vzdálilo postrockovým kořenům a dá se tedy tvrdit, že jejich hudba odplavala do specifické formy indie rocku, který se opírá o robustní kostru shoegaze. Opět slušné album.
Další švédský power metal, kterému vlastně nelze nic vytknout. Dobří zkušení muzikanti, kvalitní produkce a chytlavé melodie. Komponování dle osvědčeného mustru, přesto to dokáže zabavit. Dám tomu ještě pár poslechů a poté zapomenu, že to kdy existovalo.
Nepřístupná a temná blackmetalová deska, která spolu s disonantní nervozitou nabízí i death/doomové nálady. Dostat se tomu pod kůži není snadné, ale odměnou je lavina emocí. Střídmá stopáž navíc ukončí ta "muka" dříve, než by to člověku urvalo hlavu.
Sofistikovaně maluje, točí vtipné filmy, v MORTAL CABINET zanechal výraznou stopu, ze Slavíka ho vyhodili, páč jeho světem je hardcore rap. A je z Rumburku, což leccos vysvětluje! Když šel pro talent, Marty si nabral hrstě. Zase ho ukázal, zpíčenec jeden.