OBSCURE SPHINX - Emovere
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Skutečně povedená taškařice o tom, kterak Američané objevili Ameriku. Sotvaže dozní první a největší vlna zájmu o symfonický power metal se ženským zpěvem, kterou už před nějakým tím pátkem rozfoukali především NIGHTWISH, přihasí si to tahle newyorská pětice s eponymním debutem a tváří se na něm, jako kdyby snědla všechno symfo-metalové moudro světa. Přitom ovšem nepředvádí nic jiného, než jednu školenou a pěkně znějící operní pěnici (Maria Breon), ex – bubeníka MANOWAR Rhina a třináctku skladeb nad slunce jasnější stylové příslušnosti a vesměs velmi průměrného invenčního charakteru, jenž je navíc jaksi pokřiven zejména typickou produkcí Joeyho DeMaia (znovu MANOWAR), doslova dýchající jeho mateřskou kapelou (typicky mohutné chorály varhan či velmi časté užívání dramatických úderů zvonu). Pakliže to na některých dosavadních živých vystoupeních kapely v České republice nebylo úplně přesně poznat, tenhle debut to odhalil v celé kráse: HOLYHELL (prozatím) nenabízejí skutečně nic, o co by našinec (a povyšme se protentokráte do rolí obyvatel jednotné Evropské unie) měl stát, protože doma toho má tuny a v mnohem, mnohem lepší kvalitě.
5 / 10
Vydáno: 2009
Vydavatel: Magic Circle Music
Stopáž: 70:54
Čekal jsem daleko horší tragédii! Jedná se o materiál, který mě nechává poměrně klidným. Čas od času se objeví slušná pasáž (např. Angel Of Darkness či Eclipse. V některých částech (závěr alba = EP Apocalypse) mi zpěvačka hlasově připomíná bývalou zpěvačku Sirenie - Moniku Pedersen. Za vadu bych považoval určitou repetitivnost k závěru písní (např. Eclipse). Zkrátka a dobře - příjemně se poslouchající album, které ale vyšumí do prázdna.
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Jedni z mála u nás (ne-li vůbec jediní) představitelé zatuchlého hnilobného death/doomu o sobě dávají vědět novým EP, jehož trojice chorobných songů také jasně demonstruje fakt, že tato obluda už dozrála na úroveň plnohodnotného alba. Čím dříve, tím lépe!
Pokračování, která neukončují děj, to mají těžké. Druhé Silo je pomalé, vláčné a nestane se v něm vlastně nic, co by se nevešlo do jednoho dvou dílů. Nečtenářům knih navíc nemusejí být zřejmé všechny pohnutky jednajících. Tak snad to třetí řada narovná.
Ruské skupiny většinou ignoruji, ale než jsem si všiml, že je tahle z Jekatěrinburgu, upoutal mě jejich starosvětský thrash. Nic převratného se sice neděje, spíš je to jako výlet zpět časem, ale pro pamětníka celkem dobrý.
Keith Buckley (ex-EVERY TIME I DIE) jako by se svými kumpány zkoušel štěstí v hodně melodickém metalcore, nebo možná spíše post-hardcore, ale na mě je to hodně plytké a podbízivé. BETTER LOVERS, kde působí další členové ETID, jsou úplně jiná liga.
Trochu Red Dead Redemption pro čtenářky Marianne. Pod krví a špínou se schovávají scenáristická klišé a dutá schémata revizionistických westernů. Má to sice patřičně gritty look, ale nekouše to. Spousta sentimentu a neschopnosti poradit si s postavami.
Veteráni stonerrockového stylu toho mají za sebou už hodně, ale stále jim to hodně sluší a tak i album roku 2024 v sobě nese odkaz na klasické devadesátky a tedy dobu, kdy tahle skupina tvořila po boku KYUSS historii.