OBSCURE SPHINX - Emovere
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Američané WHILE HEAVEN WEPT nadprodukcí tedy rozhodně netrpí. Šest let od vydání posledního alba „Of Empires Forlorn“ byly vyplněny zběsilými personálními rošádami a hledáním optimální sestavy pro tvorbu jeho následovníka. Je až neuvěřitelné, že to Toma Phillipse, coby posledního mohykána z původní trojice, která v roce 1994 přišla s první demonahrávkou kapely, po těch letech stále baví. Toto si člověk řekne okamžitě po seznámení se s pečlivým zvukovým kabátkem a aranžmá novinky „Vast Oceans Lachrymose“.
Tohle samozřejmě byly devizy i předchozích počinů skupiny, nicméně ony zmiňované četné personální turbulence v průběhu šesti let a pečlivá studiová práce slyšitelná z každé skladby, či jejího dílčího motivu, staví Phillipsovu sveřepou výdrž do obdivuhodného postavení. Hudba, kterou jeho formace (dá-li se tak v důsledku uvedeného hovořit o regulérně fungující kapele), se možná i díky tomu ocitá jakoby mimo čas a prostor. Album, jako je to právě recenzované, by mohlo vzniknout klidně i před deseti lety a přesto ani dnes nezní jen pouze jako zdařilé vzpomínání na časy minulé. Že byl rok 2009 zároveň i rokem připomenutí se kdysi podstatně čilejší epické odnože doom metalu, dokázala jak další nahrávka stále agilních žánrových nestorů CANDLEMASS, tak můžeme říci, že i přece jen o něco méně hlasitý návrat WHILE HEAVEN WEPT.
(sub)Žánr, který je od klasického dřevního doom metalu tolik odlišný, je však i přesto se svým brutálnějším bratříčkem pevně spojen v podobě melancholických a tklivých nálad, které se snaží obě tyto větve jednoho kovového směru evokovat. Hudba na „Vast Oceans Lachrymose“ je velmi pestrá, pečlivě zaranžovaná a promyšlená do každého detailu. Drží pohromadě jako důkladně sestavený model plachetnice, hrdě se vyjímající ve vitrínce. Každý melodický motiv, každé intermezzo anebo pro změnu tvrdší kytarová poloha do sebe přesně zapadají. Nic nepůsobí rušivě, či nepatřičně. Zatímco na minulé desce vokály obstaral sám Phillips, nyní svěřil mikrofon do rukou Raina Irvinga, jenž mimo jiné působil i v kapelách ALTURA a EVERY WAKING HOUR. Jeho vokální projev věrně kopíruje nástroje za ním. Nepouští se do zbytečně excentrických eskapád, ale naopak, pevně ukotven v heavy metalové melodičnosti se snaží co nejvariabilněji pracovat v těchto pevně daných mantinelech. Táhlé výšky netahají uši, nepůsobí pateticky a i v těch expresivnějších momentech si zachovávají přijatelnou míru sladkobolnosti, která neurazí ani posluchače, jemuž heavy metalové vokály příliš nevoní.
Epické ambice nahrávky jasně naznačí úvodní patnáctiminutová kompozice „The Furthest Shore“, jež na své ploše prozradí téměř vše podstatné. Dramatické melodie, vypjaté refrény, akustické mezihry i emotivní finále. Instrumentální úroveň alba je rovněž odpovídající jeho důkladné přípravě, až by se chtělo říci, že je na něm téměř vše úplně dokonalé. To samozřejmě není. WHILE HEAVEN WEPT sice potěší vyznavače kvalitní, a to jak produkčně, tak i instrumentálně provedené metalové muziky, která zrovna nemusí objevovat nové světy. Na druhou stranu americké uskupení toho moc nového nepřináší, což by se po šesti letech čekání mohlo označit i za negativum. Druhá (možno říci, že i kuriózní) výtka by se dala pronést směrem k poměrně skromné stopáži. Pravda, 42 minut hracího času je někdy až příliš mnoho, ale vzhledem k tomu, že kapele ani v závěru nahrávky zjevně nedochází dech, je škoda, že zrovna v případě takto epicky pojatého díla se posluchač nedočká ještě alespoň jedné další kompozice.
Byla by veliká škoda, kdyby „Vast Oceans Lachrymose“ zapadlo. Vychází u malého labelu, takže cestu si k němu najdou pravděpodobně především příznivci předchozí Phillipsovy tvorby. S čistým svědomím jej však mohu doporučit například i těm, kteří mají rádi instrumentální propracovanou hudbu, ale melodické metalové vokály je spíše iritují. Vlastní zkušenost prozrazuje, že existují i výjimky potvrzující pravidlo. Jak dlouho se bude čekat na další album je pak možné v tomto případě prohlásit za irelevantní otázku. U WHILE HEAVEN WEPT to totiž nehraje příliš podstatnou, jestli vůbec nějakou, roli.
Epický doom metal s heavy nádechem v posluchačsky příjemném provedení. Prostě něco, na co jsme u WHILE HEAVEN WEPT byli zvyklí už i v minulosti.
7,5 / 10
Tom Phillips
- kytara, klávesy, vokály
Jim Hunter
- basa
Trevor Schrotz
- bicí
Scott Loose
- kytara
Rain Irving
- vokály
Michelle Schrotz
- klávesy, vokály
1. The Furthest Shore
2. To Wander The Void
3. Living Sepulchre
4. Vessel
5. Vast Oceans Lachrymose
6. Epilogue
Vast Oceans Lachrymose (2009)
Of Empires Forlorn (2003)
The Drowning Years (7'' single) (2002)
Chapter One: 1989-1999 (double 12'') (2002)
Sorrow Of The Angels (1998)
The Mourning (split CD s COLD MOURING) (1997)
Lovesongs Of The Forsaken (1995)
Into The Wells Of Sorrow (7'') (1994)
Lovesongs Of The Forsaken (promo MC) (1994)
Tak , tak . Keby bolo tak o 1 song viac , tak aj s hodnotením by som šiel vyššie .
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Jedni z mála u nás (ne-li vůbec jediní) představitelé zatuchlého hnilobného death/doomu o sobě dávají vědět novým EP, jehož trojice chorobných songů také jasně demonstruje fakt, že tato obluda už dozrála na úroveň plnohodnotného alba. Čím dříve, tím lépe!
Pokračování, která neukončují děj, to mají těžké. Druhé Silo je pomalé, vláčné a nestane se v něm vlastně nic, co by se nevešlo do jednoho dvou dílů. Nečtenářům knih navíc nemusejí být zřejmé všechny pohnutky jednajících. Tak snad to třetí řada narovná.
Ruské skupiny většinou ignoruji, ale než jsem si všiml, že je tahle z Jekatěrinburgu, upoutal mě jejich starosvětský thrash. Nic převratného se sice neděje, spíš je to jako výlet zpět časem, ale pro pamětníka celkem dobrý.
Keith Buckley (ex-EVERY TIME I DIE) jako by se svými kumpány zkoušel štěstí v hodně melodickém metalcore, nebo možná spíše post-hardcore, ale na mě je to hodně plytké a podbízivé. BETTER LOVERS, kde působí další členové ETID, jsou úplně jiná liga.
Trochu Red Dead Redemption pro čtenářky Marianne. Pod krví a špínou se schovávají scenáristická klišé a dutá schémata revizionistických westernů. Má to sice patřičně gritty look, ale nekouše to. Spousta sentimentu a neschopnosti poradit si s postavami.
Veteráni stonerrockového stylu toho mají za sebou už hodně, ale stále jim to hodně sluší a tak i album roku 2024 v sobě nese odkaz na klasické devadesátky a tedy dobu, kdy tahle skupina tvořila po boku KYUSS historii.