PRVNÍ HOŘE - Achtung, Sultan!
MInule jsem zase kecal. Tohle je totiž další dokonalá deska tohoto úžasného tělesa. Radost tohle poslouchat. Už zas.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Pár dní před tím, než na Brumlovce rozvine své „meditativno“ jeho svátost Dalajláma, konala se na témže místě duchovní seance poněkud jiného charakteru. Pro vyznavače prog-metalových katechismů samozřejmě mnohem závažnější a posvátnější. Velcí duchové hudební progrese se prohnali nad centrem Prahy a zamířili si to zčerstva na periferii, naduli oponu spánku a tak Snové divadlo mohlo rozehrát své v pořadí třetí vystoupení na území naší malé republiky.
V ohyzdné bolševické barabizně se ukrývá velmi solidní sál pro nějakých 2500 hlav a vězte, že se jich tam tohoto večera právě tolik tísnilo. Atmosféra výborná, pivo nedostupné, trička a mikiny předražené (900 – 1200 korun českých, jebem ti Boga!!!!). Vměstnáváme se na horní část tribuny, odkud je solidní rozhled na pódium – tam panuje černá látka zakrývající cosi zrůdně velkého, umístěného na nástavbě. Kolem osmé je sál zaplněn a halí se do tmavého pláště. Známý hlas: Open Your Eyes, Nicholas! Slova narážejí do stěny histerického řevu, která se výhružně vztyčila v prostoru před pódiem. Srdce zvonu krájí čas, černé látky padají, neskutečná artilérie mistra Portnoye počíná se blyštět ve vycházejících světlech. Ze zákulisí se vynořují světlonoši progrese a velké představení může začít.
Úvod je jasný, kostky jsou vrženy. Patnáctiminutový elaborát The Glass Prison je ten pravý doušek pro zahřátí. Nejprve laská svou šestistrunnou rákosenku John Myung, pak si Mike Portnoy kontroluje výdrž své perkusní mašinérie; John Petrucci se se svou sekerou také nemazlí a vrhá se na ní jako sršeň. Čtveřice bohatýrů počíná vyluzovat skutečný zvuk progrese. Sál vaří, vřeští, poskakuje. A kdo že chybí? Ale jistě, maestro James LaBrie. Vtrhává na pódium zčerstva, leč nohy mu podtrhává totálně utopený zpěv. Zvukařům to chvilku trvá, ale nakonec se vynořuje na hladinu a svým výkonem dává zapomenout na své tradiční úléty ve výškách. Úvodní kompozice z nového alba je syrová, technicky brilantně podaná, plná neuvěřitelné energie. Pak přichází pohlazení v podobě Strange Deja Vú ze Scenes From Memory. Stejně jako před chvílí fungovala agresivita, teď fungují procítěné sbory a klávesové plochy.
Sehranost kapely je náramná – kohouti Petrucci a Rudess si nedarují notu zadarmo, prohánějí se krkolomnými exhibicemi, dělají opičky. Mike Portnoy odhazuje své lidství a hlásí se k nadbubenické identitě – při všech těch příšerných sestavách, přechodech a zásecích stíhá postávat, zpívat, hecovat publikum, žonglovat paličkami (byť někdy s menšími potíži...) a navrch konverzovat s technikem, který mu neustále něco šteluje v útrobách bicí soupravy. Trochu stranou jakoby stál Myung, ale stačí ho chvilku pozorovat a uzříte basáka a kytaristu v jedné osobě. Klíčový post pro Snové divadlo, však před ním také Petrucci padá na kolena a klaní se jako muslim v mešitě. A v této konstelaci hvězd probíhá celý tří hodinový set, přeťatý patnácti minutami oddechu pro všechny.
V první části krom jmenovaných zní ještě 6:00 z Awake, ve kterém se LaBrie dotýká stropu svých hlasových možností. Pak dvě skladby z první desky kapely, spojené v jedinou kompozici a údajně značně předělané (nevím, neznám). Jsou mnohem přímočařejší, rockovější... LaBrie začíná místy laborovat se svým starým prokletím výletů mimo rytmus a výšku, ale včas se vrací. Pak překvapivě vypukává The Great Debate ze Six Degrees Of Inner Turbulence – věc nepříliš líbivá, komplikovaná, pro mnohé rozvláčná, ale vystřižená s takovým šarmem, že zůstává rozum stát. Jedna velká oslava instrumentálních dovedností. První polovinu koncertu pak uzavírá tutovka Pull Me Under, kterou halekají úplně všichni. Úžasně našlápnutá věc, která pumpuje s kotlem jako turbodmychadlo. Opona padá, první dějství končí.
Po krátkém restu, který připomínal posezení v parní lázni, rozeznívá své smyčce neviditelný orchestr a můj sen se stává realitou – Snové divadlo odehraje masivní Six Degrees Of Inner Turbulence (42 minut!!!) vcelku! To, co se odehrává v následujích minutách si netroufám popsat – je-li osm skladeb tvořící koncepční příběh o hranicích normálna a šílenství na CD krásným zážitkem, pak naživo se jednalo o duševní orgasmus! Všechno prezentováno s pečetí geniality – složité instrumentální bouře (War Inside My Head), překrásné melodické písničky (Solitary Shell) i něžná pohlazení americké pětice (pro mě vrchol koncertu – Goodnight Kiss). Vše je podkreslováno sugestivní projekcí mrazivě depresivních dětských malůvek na jinak trochu zbytečné plátno v pozadí. Když pak v jímavých a oslavných tónech Šest stupňů vnitřní turbulence mizelo v nenávratnu, cítil jsem, že tenhle koncert je tím nejlepším, jaký jsem kdy navštívil. Kotel cítí něco podobného, bouří, dupe, skanduje, když kapela „jakoby“ odchází. Nemůže být konec a všichni to vědí...
A vědí to i apoštolové progrese, kteří se po chvíli vracejí, aby oživili předposlední (a podle mne vrcholný) počin Scenes From Memory. Indickými motivy i nástroji opentlená Home připravuje půdu pro nadcházející buddhistický svátek, ale naše nirvána vezdejší panuje právě teď. Všechno je nádherné, snové – každé sólo, které Petrucci čaruje z mnohých kytar, klávesové tanečky, ocelové nosníky basy, burácející baterie... A výtečný James LaBrie, který si výkonem nezadá s oběma živáky kapely. Poté ještě trochu napalmu do ohně – The Spirit Carries On. Jako jeden hlas bouří hala při něžné úvodní pasáži, jako jeden hlas notuje nádhrené bridge i refrény. Navrch dostáváme od herců Snového divadla svižnou pecku Take The Time, to aby se nám hůře usínalo. Závěr je běsný, nadpřirozený, kaskády tónů, melodie se tříští jedna o druhou – hotový souboj progresivních titánů...
Toho večera se asi nikomu nechtělo fantasticky souznící pětici umělců pustit na další štaci; co mělo nohy vstávalo, co mělo ruce tleskalo, co mělo hlas ječelo... DREAM THEATER potvrdili, že koruna progrese právem dlí v jejich rukou... A víte proč? Protože ostatní kapely hrají, ale DREAM THEATER dělají umění. Velké umění...
Prosíme potencionální majitele fotek z koncertu, aby se s námi o pár z nich podělili. Dobrodinci nechť zašlu pár kousků na e-mail schmarc@quick.cz, nejlépe ve formátu *.jpg. Budeme jim velmi vděční...
A View From The Top Of The World (2021)
Distance Over Time (2019)
The Astonishing (2016)
Dream Theater (2013)
A Dramatic Turn Of Events (2011)
Black Clouds & Silver Linings (2009)
Systematic Chaos (2007)
Score: 20th Anniversary World Tour Live with the Octavarium Orchestra (2006)
Octavarium (2005)
Live At Budokan (2004)
Train Of Thought (2003)
Six Degrees Of Inner Turbulence (2002)
Live Scenes From New York (2001)
Through Her Eyes (EP) (2000)
Scenes From A Memory (1999)
Once In A LiveTime (1998)
Falling Into Infinity (1997)
Hollow Years (EP) (1997)
A Change of Seasons (1995)
Awake (1994)
The Silent Man (EP) (1994)
Lie (EP) (1994)
Live At Maquee (1993)
Another Day(EP) (1992)
Images And Words (1992)
When Dreams And Day Unite (1989)
MInule jsem zase kecal. Tohle je totiž další dokonalá deska tohoto úžasného tělesa. Radost tohle poslouchat. Už zas.
Trochu prog rock/metalová exhibice. Toho tydlikání a hračičkování je místy opravdu hodně. Ale tito Švédové umí i příjemné melodie a přirozeně plynoucí pasáže, takže jim to předvádění odpustím. Ostatně, když na to mají, tak proč se trochu nepředvést, že?
Žijeme ve zlatých časech českého thrash metalu! Takové období hojnosti prostě nepamatujeme. Kapely na nás chrlí v horším případě dobré, v tom lepším (i v tomto) desky výborné a my si čvachtáme jako ten pověstný manža. Více v recenzi, teď si třepu palicí.
Švédské duo se na svém dalším albu ještě více vzdálilo postrockovým kořenům a dá se tedy tvrdit, že jejich hudba odplavala do specifické formy indie rocku, který se opírá o robustní kostru shoegaze. Opět slušné album.
Další švédský power metal, kterému vlastně nelze nic vytknout. Dobří zkušení muzikanti, kvalitní produkce a chytlavé melodie. Komponování dle osvědčeného mustru, přesto to dokáže zabavit. Dám tomu ještě pár poslechů a poté zapomenu, že to kdy existovalo.
Nepřístupná a temná blackmetalová deska, která spolu s disonantní nervozitou nabízí i death/doomové nálady. Dostat se tomu pod kůži není snadné, ale odměnou je lavina emocí. Střídmá stopáž navíc ukončí ta "muka" dříve, než by to člověku urvalo hlavu.
Sofistikovaně maluje, točí vtipné filmy, v MORTAL CABINET zanechal výraznou stopu, ze Slavíka ho vyhodili, páč jeho světem je hardcore rap. A je z Rumburku, což leccos vysvětluje! Když šel pro talent, Marty si nabral hrstě. Zase ho ukázal, zpíčenec jeden.