OBSCURE SPHINX - Emovere
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
RED CIRCUIT je jedním z mnoha studiových projektů, které slouží k ukrácení dlouhé chvíle některých příliš plodných muzikantů. Zvláště na scéně progresivního rocku/metalu se to podobnýma záležitostma jen hemží. V případě RED CIRCUIT jde o dítko dvojice Markus Teske a Andy Kuntz. Ti se znají ze společného působení u VANDEN PLAS. Teske coby producent a Kuntz zpěvák. Markus Teske se mimo jiné proslavil i jako producent (či zvukový inženýr) SYMPHONY X a několika dalších kapel. Společně sepsali a produkovali obě alba RED CIRCUIT, zbývalo jen najít lidi, kteří jim desku nahrají. Obě alba, aktuální a tři roky staré „Trance State“, pojí pouze dvě jména. Jednak Teske za klávesami a pak zpěvák Chitral „Chity“ Somapala, jehož jméno mě na tento projekt upozornilo. Somapala, rodák ze Sri Lanky, je velmi činný, co se týče kapel značně promiskuitní a technicky vynikající zpěvák. Figuruje v mnoha evropských kapelách, ale většinou jen na jedno, dvě alba (MOONLIGHT AGONY, FIREWIND, CIVILIZATION ONE, AVALON...). Ostatně v podobně „studiové kariéře“ není sám, Lande by mohl vyprávět. Kytaru svěřili Christianu Moserovi (XERXES, SHEELA) a zbytek sestavy tvoří rovněž žoldáci.
Hudebně se RED CIRCUIT pohybují v progres/power metalových mantinelech s kadencí řekněme jako již zmínění SYMPHONY X. Z výrazu „studiový projekt“ by se mohlo zdát, že půjde o kvalitativně vedlejší produkt, opak je však pravdou. Album „Homeland“ je dobře promyšlené a rozplánované. Dominuje mu hutná, pochmurná atmosféra, která graduje v pomalejších skladbách a chvílemi evokuje starší alba EVERGREY. Progresivnost nahrávky je držena v rozumných mezích a až na pár skladeb, byť zrovna těch nejzajímavějších („Sun Of Utopia“), bych hudební projev RED CIRCUIT shrnul jako chytře zahraný power metal. Ale i tak zůstává stále dost prostoru pro instrumentální libůstky, proměny rytmů a melodické motivy. Právě zmíněná „Sun Of Utopia“, „The World Forgotten Sons“ a ještě několik dalších skladeb ukazují, že i v tomto provařeném metalovém směru lze stále ještě stvořit zajímavá a záživná díla. Značný prostor si kapelník vyhradil pro své klávesy a studiovou úpravu obecně.
Album působí celistvě, ale bez všeobjímajícího atmosférického zastřešení by výsledný dojem možná nebyl tak skvělý. Dle mého názoru jde o jedno z těch nejzajímavějších alb, které se minulý podzim objevilo na trhu. Dostat se mi do rukou dříve, zajisté bych jej zařadil mezi to nejlepší z roku 2009.
RED CIRCUIT je studiový projekt jednoho producenta, ale zároveň i důkaz, že v šuplíčku „power metal“ se čas od času něco velmi zajímavého i najde.
8,5 / 10
Chitral Somapala
- zpěv
Christian Moser
- kytara
Tommy Schmitt
- basa
Markus Teske
- klávesy
Andy Klein
- bicí
1. Homeland
2. The World Forgotten Sons
3. Sun Of Utopia
4. Through The Eyes Of A Child
5. Absinth
6. Fall In The Skies
7. Healing Waters
8. Canonize Your Sins
9. See The Light
10. You Can Sleep While You're Dead
Homeland (2009)
Trance State (2006)
Vydáno: 2009
Vydavatel: Limb Music
Stopáž: 46:27
Produkce: Markus Teske, Andy Kuntz
Studio: Bazement Studio
Poslední dobou dávám přednost spíš tvrdším věcem (Behemoth, Emperor ...), ale na melodickém metalu jsem se formoval od 16 let. Už vynechávám novinky třeba od Stratovarius či Rage - ještě před dvěma lety jsem si to nedokázal představit. Ale raději si pustím jejich starší desky, nové mě trochu nudí. U téhle desky od Red Circuit se po delší době zase melodickým metálkem bavím, povedená deska, fakt že jo.
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Jedni z mála u nás (ne-li vůbec jediní) představitelé zatuchlého hnilobného death/doomu o sobě dávají vědět novým EP, jehož trojice chorobných songů také jasně demonstruje fakt, že tato obluda už dozrála na úroveň plnohodnotného alba. Čím dříve, tím lépe!
Pokračování, která neukončují děj, to mají těžké. Druhé Silo je pomalé, vláčné a nestane se v něm vlastně nic, co by se nevešlo do jednoho dvou dílů. Nečtenářům knih navíc nemusejí být zřejmé všechny pohnutky jednajících. Tak snad to třetí řada narovná.
Ruské skupiny většinou ignoruji, ale než jsem si všiml, že je tahle z Jekatěrinburgu, upoutal mě jejich starosvětský thrash. Nic převratného se sice neděje, spíš je to jako výlet zpět časem, ale pro pamětníka celkem dobrý.
Keith Buckley (ex-EVERY TIME I DIE) jako by se svými kumpány zkoušel štěstí v hodně melodickém metalcore, nebo možná spíše post-hardcore, ale na mě je to hodně plytké a podbízivé. BETTER LOVERS, kde působí další členové ETID, jsou úplně jiná liga.
Trochu Red Dead Redemption pro čtenářky Marianne. Pod krví a špínou se schovávají scenáristická klišé a dutá schémata revizionistických westernů. Má to sice patřičně gritty look, ale nekouše to. Spousta sentimentu a neschopnosti poradit si s postavami.
Veteráni stonerrockového stylu toho mají za sebou už hodně, ale stále jim to hodně sluší a tak i album roku 2024 v sobě nese odkaz na klasické devadesátky a tedy dobu, kdy tahle skupina tvořila po boku KYUSS historii.