OBSCURE SPHINX - Emovere
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Je obrovská škoda, že pro mnohé fanoušky melodického severského death metalu tento žánr začíná a končí s hvězdným ansáblem IN FLAMES. Za prvé tím o mnohé přicházejí, za druhé je to vůči kapelám jako SOILWORK nebo (zejména) DARK TRANQUILLITY očividná křivda. Ano, Plameny dokázaly dokonale vypíchnout líbivou a melodickou stránku švédské školy, jenže už se nesnaží dělat cokoli navrch. Každé jejich album je plné pěkných výplachů, fešných riffóz a melodií, ale kamsi se vytrácí tvůrčí duch…
Ten nikdy nechyběl vizionářům DARK TRANQUILLITY. V roce 1999 se pokusili o skloubení göteborgské školy s melancholickou gotikou a zašli dokonce tak daleko, že Mikaela Stanneho nechali ZPÍVAT. Následovník Haven byl sice vynikající, ale zdaleka ne tak odvážný a překvapivý. Skoro jsem se začínal bát dalších „zbytnělců“ a peciválů, jenže Damage Done vyvrátilo mě i mé obavy z kořenů silou orkánu!!!
Unikátní komplet podniká dvě dechberoucí cesty – za prvé – vrací se ke kořenům. Kytarové duo Sundin – Niklasson se ohlíží do dob göteborgských praotců AT THE GATES mnohem více než na předchozích dvou albech. Pikantní zasekávané jízdy ostře bzučících riffů, horoucí trashové kotle, deathová destrukce. Vše obaleno v unikátním melodickém pláštíku, někdy hraničícím až s testamentem starého heavy metalu (velmi variabilní pecka Format C: For Cortex). To, co předvádí švédská šestice v úvodní Final Resistance nebo titulní Damage Done je v nejlepším slova smyslu „progresivní ohlédnutí“ za nesmrtelným zřídlem švédského deathu. A k tomu přidává švédské šestka ještě fůru kladů navrch – melodie neoposlouchané a strhující, dravost a energii vyhrávek, kterou se mohou směle poměřovat s nejvýbušnějšími okamžiky Plamenného ansámblu, a v neposlední řadě…
… cestu dvě – evoluci. Záliba v elektronice byla u tohoto komba dobře známá, ale troufám si říci, že nikdy nedošla tak daleko jako na Damage Done. I uprostřed tuhé řeže malují elektronické štětce Martina Brändströma nejen líbivé, ale i zatraceně expresivní obrazce. Éterický klavír, široká paleta samplů, překvapivé nápady, které se vynořují z kytarových bouří. Martinovo vystoupení na této fošně je jedním nekončícím tvůrčím sólem, otevírajícím nové dimenze severské smrti. Děje se tak cosi nevídaného – na první pohled čistá materie melodického deathu prolamuje žánrové hranice a divě obcuje s gotickým metalem. Tedy alespoň co se potemnělé palety nálad a naléhavosti týče. Nechtějte po mně přesnou paralelu – DARK TRANQUILLITY jsou absolutně sví, jejich hudba je žánr sám pro sebe. Můžete to poslouchat jako soubor vražedně našlápnutých deathových kompozic, nebo jako dokonalý atmosferický metal. Nebo ještě lépe – jako obojí... Slůvko expresionismus se nutí na jazyk téměř neustále, ostré hrany kytarových riffů, variující rytmická sekce (přechody ze středních temp do sypaček jsou orgasticky povedené na celém albu) a posmutnělá nádhera kláves…
... a samozřejmě Mikael Stanne. Když se mě zeptáte, co ho vlastně odlišuje od všech těch uřvaných hrdel z království Tří korunek, řeknu Vám že prožitek. Ostatní řvou, ale Stanneho ta muzika bolí. Je až s podivem, jak nádherně zní všechny ty doslova vydávené refrény, jak moc emocionality je v nich ukryto. V takové Treason Wall je tolik nefalšovaného vzteku, až to mrazí… Celé album je jedno velké mrazení. DARK TRANQUILLITY jasně dokazují, že bavit lidi na koncertech je jedna věc a točit fantastická alba druhá. Narozdíl od současných IN FLAMES umí tahle kapela obojí a já pevně doufám, že už si svět konečně uvědomí, kdo by měl stát v čím stínu!!!
Celé album je jedno velké mrazení. DARK TRANQUILLITY jasně dokazují, že bavit lidi na koncertech je jedna věc a točit fantastická alba druhá. Narozdíl od současných IN FLAMES umí tahle kapela obojí a já pevně doufám, že už si svět konečně uvědomí, kdo by měl stát v čím stínu!!!
9 / 10
Mikael Stanne
- zpěv
Niklas Sundin
- kytara
Michael Niklasson
- kytara
Martin Henriksson
- basa
Anders Jivarp
- bicí
Martin Brändström
- elektronika
1. Final Resistance
2. Hours Passed In Exile
3. Monochromatic Stains
4. Single Part Of Two
5. Treason Wall
6. Format C: Cortex
7. Damage Done
8. Cathode Ray Sunshine
9. The Enemy
10. White Noise/Black Silence
11. Ex Nihilo
Endtime Signals (2024)
Moment (2020)
Atoma (2016)
Construct (2013)
We Are The Void (2010)
The Dying Fragments (compilation) (2009)
Where Death Is Most Alive (DVD / live album) (2009)
Misery´s Crown (single) (2009)
Yesterworlds (compilation) (2009)
Manifesto Of Dark Tranquillity (compilation) (2009)
Fiction (2007)
Focus Shift (single) (2007)
Character (2005)
Lost To Apathy (EP) (2004)
Exposures – In Retrospect And Denial (rarity) (2004)
Live Damage (DVD) (2003)
Damage Done (2002)
Haven (2000)
Projector (1999)
Zodijackyl Light (video) (1997)
The Mind´s I (1997)
Enter Suicidal Angels (MCD) (1996)
The Gallery (1995)
Of Chaos And Eternal Night (MCD) (1995)
Skydancer (1993)
Tranquillity (EP casette) (1992)
Trail Of Life Decayed (EP) (1992)
A Moonclad Reflection (EP) (1992)
Trail Of Life Decayed (demo) (1991)
Vydáno: 2002
Vydavatel: Century Media
Stopáž: 43:34
Produkce: Fredrik Nordström
Studio: Fredman, Göteborg
Moje nej album od Dark Tranquillity...
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Jedni z mála u nás (ne-li vůbec jediní) představitelé zatuchlého hnilobného death/doomu o sobě dávají vědět novým EP, jehož trojice chorobných songů také jasně demonstruje fakt, že tato obluda už dozrála na úroveň plnohodnotného alba. Čím dříve, tím lépe!
Pokračování, která neukončují děj, to mají těžké. Druhé Silo je pomalé, vláčné a nestane se v něm vlastně nic, co by se nevešlo do jednoho dvou dílů. Nečtenářům knih navíc nemusejí být zřejmé všechny pohnutky jednajících. Tak snad to třetí řada narovná.
Ruské skupiny většinou ignoruji, ale než jsem si všiml, že je tahle z Jekatěrinburgu, upoutal mě jejich starosvětský thrash. Nic převratného se sice neděje, spíš je to jako výlet zpět časem, ale pro pamětníka celkem dobrý.
Keith Buckley (ex-EVERY TIME I DIE) jako by se svými kumpány zkoušel štěstí v hodně melodickém metalcore, nebo možná spíše post-hardcore, ale na mě je to hodně plytké a podbízivé. BETTER LOVERS, kde působí další členové ETID, jsou úplně jiná liga.
Trochu Red Dead Redemption pro čtenářky Marianne. Pod krví a špínou se schovávají scenáristická klišé a dutá schémata revizionistických westernů. Má to sice patřičně gritty look, ale nekouše to. Spousta sentimentu a neschopnosti poradit si s postavami.
Veteráni stonerrockového stylu toho mají za sebou už hodně, ale stále jim to hodně sluší a tak i album roku 2024 v sobě nese odkaz na klasické devadesátky a tedy dobu, kdy tahle skupina tvořila po boku KYUSS historii.