OBSCURE SPHINX - Emovere
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Vlna severského blackmetalu nikdy centrálnu Európu nezasiahla naplno. V čase, keď je žáner ďaleko za svojim apexom aj v jeho tradične silných krajinách, zostáva našincom len zopár výnimiek, ktoré stoja za to. Na jednu z nich ašpirujú i HEIDEN s minuloročným „Obsidian“ s jednoznačnou ambíciou patriť k tomu kvalitnejšiemu.
Paralelu tvorby a vývoj kapely by som po vypočutí proma prirovnal k ranej tvorbe BLUT AUS NORD pri prerode od svojsky poňatého „pagan blacku“ k avantgardnejšej forme. Kapela sa snaží skladby štruktúrovať do komplexnejších rámcov, vrátane bohatého vrstvenia gitár s disonantným vyznením a lokálnym podkresom samplov. Do tejto základnej formy precízne vlieva celý album. Tradičnej blackmetalovej rýchlosti i riffov sa dočkáme len miestami, podstatná časť je položená do stredného tempa s nezriedkavými sklzmi k pomalým častiam emotívnejšieho vyznenia a aj nejakým rezkejším rockovým eskapádam. Exkluzívne využitie češtiny dodáva istý punc originality. Melódie nehrajú ani zďaleka prím, skôr sa vsádza na chladnú odťažitosť a pestrosť riffov, tak typickú pre aktuálne podoby blacku. Ako celok však nie je nahrávka postavená na absolútnej kompozičnej rozsekanosti, ale cez rôzne zákutia vedie skôr k spojitému hudobnému toku. Textovo je album taktiež na vcelku solídnej úrovni, pričom relatívne moderne, i keď nie totálne originálne vyznieva aj booklet - čiernobiela kompozícia pripomenie „Prometheus“.
Všetko vcelku funguje, problémom je, že sa pri počúvaní neviem zbaviť typického pocitu niečoho absentujúceho, prítomného hlavne u našich nahrávok. Prvým ašpirantom na negatívne body bude asi vokálna zložka, ktorá mi príde oproti zvyšku pomerne plochá a neinvenčná, síce plniaca si svoju základnú úlohu, ale neprinášajúca nič nad rámec. Produkčne by sa dalo tiež postúpiť o kúsok ďalej. Tak, ako sú gitary multižánrovo prepracované (iným slovom progresívne a moderne znejúce), tak by sa na bicích (hlavne asi zvukovo) dalo zapracovať. V každom prípade album nenudí a dokazuje svoju variabilitu od „shiningovsky“ depresívnej „At A Funeral“ až po rockovo našliapnutú „Post Lux Tenebras“ s blackovo klepnutým záverom. Aj keď to znie otrepane, je tu silný potenciál a k plnému rozletu kapely snáď chýba len viac pritlačiť na experimentálnu pílu, urobiť krôčik v produkcii. Trend je jasne pozitívny.
Inštrumentálne solídne prevedený progresívny atmo-black aktuálneho tisícročia. Otrepaná fráza o slušnom potenciáli kapely tentokrát plne platí a od HEIDEN sa môžme dočkať ešte zaujímavých zásekov.
7 / 10
Kverd
- vokály, gitary
Varnag
- gitary
Dalias Qelhma
- basgitara
Elinsk
- bicie
1. Nostalgia Echo
2. Catharsis
3. Triad
4. At a Funeral
5. Thujone
6. Post Lux Tenebras
7. Monomania
8. Buried 100 Years Ago
A kdybys už nebyla, vymyslím si tě (2013)
Dolores (2011)
Obsidian (2009)
Era 2 (2007)
Tinne (2005)
Potomkům pozemského soumraku (2004)
-bez slovního hodnocení-
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Jedni z mála u nás (ne-li vůbec jediní) představitelé zatuchlého hnilobného death/doomu o sobě dávají vědět novým EP, jehož trojice chorobných songů také jasně demonstruje fakt, že tato obluda už dozrála na úroveň plnohodnotného alba. Čím dříve, tím lépe!
Pokračování, která neukončují děj, to mají těžké. Druhé Silo je pomalé, vláčné a nestane se v něm vlastně nic, co by se nevešlo do jednoho dvou dílů. Nečtenářům knih navíc nemusejí být zřejmé všechny pohnutky jednajících. Tak snad to třetí řada narovná.
Ruské skupiny většinou ignoruji, ale než jsem si všiml, že je tahle z Jekatěrinburgu, upoutal mě jejich starosvětský thrash. Nic převratného se sice neděje, spíš je to jako výlet zpět časem, ale pro pamětníka celkem dobrý.
Keith Buckley (ex-EVERY TIME I DIE) jako by se svými kumpány zkoušel štěstí v hodně melodickém metalcore, nebo možná spíše post-hardcore, ale na mě je to hodně plytké a podbízivé. BETTER LOVERS, kde působí další členové ETID, jsou úplně jiná liga.
Trochu Red Dead Redemption pro čtenářky Marianne. Pod krví a špínou se schovávají scenáristická klišé a dutá schémata revizionistických westernů. Má to sice patřičně gritty look, ale nekouše to. Spousta sentimentu a neschopnosti poradit si s postavami.
Veteráni stonerrockového stylu toho mají za sebou už hodně, ale stále jim to hodně sluší a tak i album roku 2024 v sobě nese odkaz na klasické devadesátky a tedy dobu, kdy tahle skupina tvořila po boku KYUSS historii.