OBSCURE SPHINX - Emovere
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Švédská death metalová stálice se na začátku devadesátých let minulého století s ničím moc nepárala. Její debut „Left Hand Path“ stanovil pravidla celé severské smrtonosné vlně, a to na několik let dopředu. Jeho následovník „Clandestine“, který již odhulákal bubeník Nicke Andersson (v té době se však psalo cosi o Johnym Dordevicovi), protože s čerstvě vyhozeným Larsem Göranem Petrovem byly pořád nějaké problémy, kultovní prvotinu v mnohém překonal. Kapela se během dvou sezón dostala do obrovského laufu (turné „Gods Of Grind“ spolu s CARCASS, CATHEDRAL a CONFESSOR) a byl o ni opravdu velký zájem, takže není divu, že její třetí výtvor byl v průběhu roku 1993 očekáván s velkým napětím. K mikrofonu se v mezičase opět vrací neandrtálec Petrov a samotní ENTOMBED slibují zásadní změny.
Z dnešního pohledu je právě „Wolverine Blues“ tím albem, které poprvé definovalo death´n´rollový styl ENTOMBED pro mnoho pozdějších sezón a bylo taktéž velkým krokem vpřed, byť si to možná řada ortodoxních death metalových fans nemyslí. Skupina se tehdy natrvalo vymanila ze společnosti stylově spřízněných partiček, tvořících první severskou death metalovou vlnu, kam patřily zejména kapely okolo renomovaného studia „Sunlight“ Tomase Skogsberga. Hutně podlazený vál a zvuk připomínající bzučení chuchvalce sršnů totiž ENTOMBED částečně nahradili čitelnější a lze říci i mnohem zapamatovatelnější strukturou skladeb, ve které je možné každou chvíli rozpoznat celou řadu osobitých momentů. Ať už se jednalo o ubrání na rychlosti skladeb nebo naopak zvýraznění diferenciace kytarových riffů, inspirovaných tehdejšími thrash metalovými a hardcoreovými štikami, materiálu to velmi prospělo. Kytarové duo Uffe Cederlund/ Alex Hellid zde předvádí opravdové hody a svou krvelačnou sekyrnickou žeň mnohokráte zkrášlilo parádními kytarovými sóly, která, jak se u skandinávské kapely sluší a patří, k posluchači doléhají jakoby z dálky, z nitra pekelných stometrových propastí, obklopených hustými lesy.
Lars Göran Petrov rovněž opustil death metalový murmur, jenž předváděl na debutové fošně, takže svůj nový uřvaný projev tlačil do mnoha excentrických poloh – huláká, kleje, řve, sténá („Blood Song“) a někde dokonce chlapácky zpívá („Demon“). Co je však hlavní, daří se mu všem skladbám dodávat na pestrosti a životadárné energii, takže o opravdovosti materiálu a faktu, že to celé jde až na dřeň, nemůže být vůbec žádných pochyb. Zdejší jeskynní hymny jako „Eyemaster“, „Contempt“ nebo titulní „Wolverine Blues“ jsou tak znamenitě vygradovány a jejich síla se ukázala zejména na tehdejších koncertech, kde ENTOMBED potvrdili svoji obrovskou formu. Vrcholem je samozřejmě strhující skladba „Hollowman“, kterou je možné označit za metalovou hitovku v pravém slova smyslu.
Bestseller skandinávské death metalové scény počátku devadesátých let dvacátého století. Album, které otevřelo vrata novým směrům, což vedlo k obohacení smrtonosného žánru o nové prvky a následnou evoluci.
Lars Göran Petrov
- zpěv
Nicke Andersson
- bicí
Uffe Cederlund
- kytara
Alex Hellid
- kytara
Lars Rosenberg
- baskytara
1. Eyemaster
2. Rotten Soil
3. Wolverine Blues
4. Demon
5. Contempt
6. Full Of Hell
7. Blood Song
8. Hollowman
9. Heaven´s Die
10. Out Of Hand
Serpent Saints - The Ten Amendments (2007)
When In Sodom (EP) (2006)
Unreal Estate (2004)
Inferno (2003)
Sons Of Satan Praise The Lord (2002)
Morning Star (2001)
Uprising (2000)
Same Diffrence (1998)
DCLXVI: To Ride, Shoot Straight And Speak the Truth (1997)
Wolverine Blues (1993)
Clandestine (1991)
Left Hand Path (1990)
Datum vydání: Pondělí, 4. října 1993
Vydavatel: Earache Records
Stopáž: 35:10
Produkce: Tomas Skogsberg
Prvý album z tých, ktorými ENTOMBED urobili deathmetalovej hudbe obrovskú službu - posunuli jej hranice, previazali ju s inými žárnami a svojim spôsobom jej aj pomohli dospieť. Pritom zostali príjemne primitívni a nekompromisní. Vždy, keď človek počúva albumy "To Ride, Shoot Straight And Speak The Truth" či doteraz vrcholový "Morning Star", nemôže si nespomenúť na to, že to všetko začalo tu.
-bez slovního hodnocení-
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Jedni z mála u nás (ne-li vůbec jediní) představitelé zatuchlého hnilobného death/doomu o sobě dávají vědět novým EP, jehož trojice chorobných songů také jasně demonstruje fakt, že tato obluda už dozrála na úroveň plnohodnotného alba. Čím dříve, tím lépe!
Pokračování, která neukončují děj, to mají těžké. Druhé Silo je pomalé, vláčné a nestane se v něm vlastně nic, co by se nevešlo do jednoho dvou dílů. Nečtenářům knih navíc nemusejí být zřejmé všechny pohnutky jednajících. Tak snad to třetí řada narovná.
Ruské skupiny většinou ignoruji, ale než jsem si všiml, že je tahle z Jekatěrinburgu, upoutal mě jejich starosvětský thrash. Nic převratného se sice neděje, spíš je to jako výlet zpět časem, ale pro pamětníka celkem dobrý.
Keith Buckley (ex-EVERY TIME I DIE) jako by se svými kumpány zkoušel štěstí v hodně melodickém metalcore, nebo možná spíše post-hardcore, ale na mě je to hodně plytké a podbízivé. BETTER LOVERS, kde působí další členové ETID, jsou úplně jiná liga.
Trochu Red Dead Redemption pro čtenářky Marianne. Pod krví a špínou se schovávají scenáristická klišé a dutá schémata revizionistických westernů. Má to sice patřičně gritty look, ale nekouše to. Spousta sentimentu a neschopnosti poradit si s postavami.
Veteráni stonerrockového stylu toho mají za sebou už hodně, ale stále jim to hodně sluší a tak i album roku 2024 v sobě nese odkaz na klasické devadesátky a tedy dobu, kdy tahle skupina tvořila po boku KYUSS historii.