OBSCURE SPHINX - Emovere
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Dlhoočakávaný comeback amerických heavymetalových thrasherov z Los Angeles sa stal skutočnosťou. Skupinu pred nahrávaním znova doplnili stratení synovia - Joey Vera (FATES WARNING, CHROMA KEY, OSI, atď.), ktorý sa okrem basgitary ujal aj práce producenta, a spevák John Bush. Bushov návrat k ARMORED SAINT umožnili svojim nepremysleným odstavením tohto skvelého frontmana ANTHRAX, ktorí svoj krok po ďalšom nezdare s Belladonnom už určite poriadne oľutovali. Či už bude Johnova a Joeyova budúcnosť aj naďalej spätá s ARMORED SAINT je ešte stále nejasné, no jasné je jedno: „La Raza“ je na svete.
Že pôjde o kvalitný heavy-thrashmetalový nárez som nepochyboval už od chvíle, kedy sa začali šíriť reči, že ARMORED SAINT pripravujú novú nahrávku. Otázkou ale ostávalo, či kapela dokáže prekročiť svoj tieň a vydá niečo zásadné, čosi, čo ich posunie ďalej, alebo pôjde len o dosku, ktorá má uspokojiť staromilcov. V tomto ohľade sa skupine síce podarilo vykročiť správnym smerom, no ostali stáť kdesi na polceste. Vykročili vpred výborným zvukom a oproti prechádzajúcim albumom aj hudobne – neostali u drevného thrashu a heavy metalu rokov osemdesiatych – hoci z oboch celkom jasne a hlavne logicky vychádzajú. Žiaľ, ani toto konštatovanie v mojich očiach nedokáže album ako taký zachrániť. Moje prvé stretnutie s nahrávkou sa začalo pozitívnym prijatím, nanešťastie trvajúcom len asi do tretej skladby, kedy moje nadšenie začalo povážlivo upadať a už sa nikdy nedostalo na počiatočnú úroveň. Ak si aj trúfnem povedať, že prvé tri songy na „La Raza“ sú najlepšie, môj prvý dojem som nedokázal reinkarnovať ani ich opätovným prehraním a ani viacerými pokusmi skúsiť niekoľkokrát celú nahrávku pochopiť a objaviť nejakú skrytú krásu (genialitu?).
Takže, kde vidím problém(y) albumu „La Raza“? Slušne odsýpajúce bicie svojou presnosťou síce ťahajú celý stroj vpred, no zaostávajú prílišnou jednotvárnosťou a jednoduchosťou, pričom ich aspoň sčasti vyvažuje perfektná práca gitaristov - ale ani v tomto prípade sa nedá hovoriť o genialite, skôr o dobre zvládnutom remesle. Gitarové riffy miestami bavia, zvádzajú poslucháča k moshu a sóla nenudia – hoci som mal chvíľami pocit, že by ich nemuselo byť toľko. Nahrávke našťastie kraľujú vynikajúci John Bush, ktorého hlas a výkon vyzdvihuje album o dve triedy vyššie, a fenomenálny Joey Vera, ktorý ma ešte na žiadnej nahrávke nesklamal. Práve pri speve a basových partoch som viackrát objavil momenty, ktoré ma doslova zdvihli z kresla, samozrejme v pozitívnom zmysle, a aspoň sčasti som cítil satisfakciu za inak viac-menej stratený čas pri počúvaní tejto nahrávky. Presne takéto momenty mi ale chýbajú pri ostatných zložkách materiálu. Áno, „La Raza“ sa dobre počúva, na koncertoch si viem predstaviť pod pódiom divoký mosh a stage diving, no okrem spevu a basy sa na nej skoro vôbec nenachádza niečo zapamätateľné, niečo, na čo by som si spomenul aj po dlhšej dobe, prípadne niečo, čo by ma lákalo si album znova pustiť. ARMORED SAINT postrádajú skladateľskú osobnosť, ktorá by dokázala túto kapelu posunúť vpred a urobiť z priemernej nahrávky niečo viac. Mimochodom, mali ste aj vy pri počúvaní tohto CD niekedy pocit, akoby ste mali pustený ANTHRAX – len tak trochu pokazený? Hlas Johna Busha je už zjavne už nerozlučne spätý s touto thrashovou legendou.
Neviem, či sa nebudem mýliť, ak vyhlásim, že ARMORED SAINT sa zľakli prípadného prepadnutia u svojich fanúšikov, tak sa rozhodli neriskovať a vydať nahrávku, ktorá nikoho neurazí. U staromilcov s týmto prístupom asi zožnú značné ovácie, no moja reakcia je skôr vlažná. „La Raza“ je priemerný album, tak v kontexte ich vlastnej tvorby, ako aj tvorby konkurencie. Nebyť skvelého Johna Busha a výborného Joeya Veru, asi by som hodnotil ešte o niečo horšie.
Nebyť skvelých výkonov Busha a Veru, držali by sme v rukách absolútny prepadák. Takto sme sa dočkali síce príjemne plynúceho, no len mierne nadpriemerného albumu, ktorý žiaľ viac nudí ako baví.
6 / 10
John Bush
- spev
Jeff Duncan
- gitara
Phil Sandoval
- gitara
Joey Vera
- basgitara
Gonzo Sandoval
- bicie
1. Loose Cannon
2. Head On
3. Left Hook From Right Field
4. Get Off The Fence
5. Chilled
6. La Raza
7. Black Feet
8. Little Monkey
9. Blues
10. Bandit Country
Win Hands Down (2015)
La Raza (2010)
Nod To The Old School (2001)
Revelation (2000)
Symbol Of Salvation (1991)
Saints Will Conquer (1988)
Raising Fear (1987)
Delirious Nomad (1985)
March Of The Saint (1984)
Armored Saint (EP) (1983)
Vydáno: 2010
Vydavatel: Metal Blade
Stopáž: 51:34
Produkce: Joey Vera
Studio: Tranzformer Studios
S přivřenýma očima lze souhlasit s tvrzením hlavní recenze, že stěžejní, na nové desce ARMORED SAINT, jsou zejména úvodní tři songy. Je pravda, že tyto položky nový nosič pořádně nakopnou, aby se později "La Raza" usadila do méně vypjaté polohy. Nesouhlasím však s tvrzením, že jde v kontextu tvorby ARMORED SAINT o zcela podprůměrné dílo, protože za vynikající album jsem vždy považoval pouze "Symbol Of Salvation" (1991), ostatní byla prostě jen více či méně dobrá a "La Raza" do tohoto rozmezí rovněž zapadá. Jde o dospělé powermetalové album, které může nabídnout výtečné hráčské i pěvecké výkony, několik řízných metalových válů ("Loose Cannon", "Head On", "Left Hook From Right Field"), ale i rozmáchlejší a otevřenější čísla se zajímavou atmosférou nadechující se směrem k jiným žánrům ("Chilled", "La Raza", "Bandit Country"), takže u mě v zásadě standart. Co více čekat od letité kapely, která vydává nová alba jednou za dekádu?
Skvele desiatkove album, snad viac rocku a melody metalu na ukor power a thrashu...Bush´s vocal heaven! Velmi pekny a napadity art cover. Album zreje ako vino, cim viac sa toci tym viac ma bavi....ono recenzovat po jednom vypocuti rozhodne nedava objektivny pohlad na tuto perfektnu nahravku tak ako to ukazuje recenzent ... HIGHLIGHTS prichadzaju skor na konci albumu - LITTLE MONKEY s uzasnym refrenom, pri BLUES si spomeniem na garazovu Metallicu , BANDIT COUNTRY s veselym red hot funky uvodom skvela je ale aj rockovinka CHILLED ci napadity riff GET OFF THE FENCE ....toto album je ale absolutne vyrovnane a kompaktne ! U mna spolu s CATHEDRAL The Guessing Game zatial to najlepsie co som v tomto roku pocul.
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Jedni z mála u nás (ne-li vůbec jediní) představitelé zatuchlého hnilobného death/doomu o sobě dávají vědět novým EP, jehož trojice chorobných songů také jasně demonstruje fakt, že tato obluda už dozrála na úroveň plnohodnotného alba. Čím dříve, tím lépe!
Pokračování, která neukončují děj, to mají těžké. Druhé Silo je pomalé, vláčné a nestane se v něm vlastně nic, co by se nevešlo do jednoho dvou dílů. Nečtenářům knih navíc nemusejí být zřejmé všechny pohnutky jednajících. Tak snad to třetí řada narovná.
Ruské skupiny většinou ignoruji, ale než jsem si všiml, že je tahle z Jekatěrinburgu, upoutal mě jejich starosvětský thrash. Nic převratného se sice neděje, spíš je to jako výlet zpět časem, ale pro pamětníka celkem dobrý.
Keith Buckley (ex-EVERY TIME I DIE) jako by se svými kumpány zkoušel štěstí v hodně melodickém metalcore, nebo možná spíše post-hardcore, ale na mě je to hodně plytké a podbízivé. BETTER LOVERS, kde působí další členové ETID, jsou úplně jiná liga.
Trochu Red Dead Redemption pro čtenářky Marianne. Pod krví a špínou se schovávají scenáristická klišé a dutá schémata revizionistických westernů. Má to sice patřičně gritty look, ale nekouše to. Spousta sentimentu a neschopnosti poradit si s postavami.
Veteráni stonerrockového stylu toho mají za sebou už hodně, ale stále jim to hodně sluší a tak i album roku 2024 v sobě nese odkaz na klasické devadesátky a tedy dobu, kdy tahle skupina tvořila po boku KYUSS historii.