OBSCURE SPHINX - Emovere
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
BLACK MATH HORSEMAN jsou odpovědí na otázku, jak vypadá spojení stoner rocku, sludge, gotiky a doom metalu. Jejich osobité originální hudební kouzlo tkví ve spojení atmosférických zvonivých ploch, mlhavého, podivně intonujícího plošného ženského vokálu, a hutných skalních riffů. Tím Američané docilují skličující neuspokojivé atmosféry, která je pro jejich tvorbu typickou, a dá se říci, že i v rámci scény unikátní. Hudební zákoutí, které se jim podařilo na albu „Wyllt“ vytvořit, připomínají omšelou a rozlehlou půdu obrovského starého domu, plnou rezavých překvapení a dávno zapomenutých vzpomínek, již notně ohlodaných zubem času. Vše je zde ukryto do velké vrstvy prachu, zlatě se tetelícího ve slunci z vikýřů, ale vás přece jen něco nutí brouzdat se po těch rozlehlých a zároveň skličujících prostorách, v nichž praská podlaha, a objevovat tu tajemné kontury minulosti.
Kapela, kterou si velmi oblíbili náladotvorní revolucionáři TOOL a v mnoha rozhovorech ji vzpomínají i ISIS, má ve svém ústředí ženu, jež se mnohem více než coby baskytaristka a zpěvačka proslavila jako režisérka klipů kapel jakými jsou právě zmínění ISIS nebo INTRONAUT. Krom vizuální stránky vnáší Sera Beth Timms svým vokálem do BLACK MATH HORSEMAN hypnotickou esenci, v mnohých ohledech doslova androgenní. Její hlas místy působí jako klávesové plachty, po chvilce zase jako chlapecký sbor a nakonec také jako padlý gotický anděl, který se odštěpil od kapel typu THE SINS OF THY BELOVED. Podtrhuji slovo padlý. V jejím hlasu nenaleznete pro žánr tolik typickou cukrovou vatu, ale spíše podivnou genderově neujasněnou polohu, která je řekněme „žensky zmužilá“.
Album, v názvu inspirované legendárním velšským prorokem, jakoby spojovalo dva hudební světy. Ten současný špinavý svět sludge, noise a stoner metalu a pavučinou obrostlé dřevní doby doomu a gotiky. Pokud jste příznivci ojediněle znějících kapel a nemáte problém s výše zmíněnými žánry, nemůžete sáhnout vedle.
Psychedelické spojení sludge/stonerových novodobostí a oldschoolové dřevní gotiky a doomu.
7,5 / 10
Sera Timms
- vokály, baskytara
Sasha Popovic
- bicí
Ian Barry
- el. kytara
Bryan Tulao
- el. kytara
1. Tyrant
2. Deerslayer
3. A Barren Cause
4. Origin Of Savagery
5. Torment Of The Metals
6. Bird Of All Faiths And None / Bell From Madrone
Wyllt (2009)
Demo (2007)
Vydáno: 2009
Vydavatel: Tee Pee
Stopáž: 37:56
Produkce: Scott Reeder (KYUSS)
Skvělé.
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Jedni z mála u nás (ne-li vůbec jediní) představitelé zatuchlého hnilobného death/doomu o sobě dávají vědět novým EP, jehož trojice chorobných songů také jasně demonstruje fakt, že tato obluda už dozrála na úroveň plnohodnotného alba. Čím dříve, tím lépe!
Pokračování, která neukončují děj, to mají těžké. Druhé Silo je pomalé, vláčné a nestane se v něm vlastně nic, co by se nevešlo do jednoho dvou dílů. Nečtenářům knih navíc nemusejí být zřejmé všechny pohnutky jednajících. Tak snad to třetí řada narovná.
Ruské skupiny většinou ignoruji, ale než jsem si všiml, že je tahle z Jekatěrinburgu, upoutal mě jejich starosvětský thrash. Nic převratného se sice neděje, spíš je to jako výlet zpět časem, ale pro pamětníka celkem dobrý.
Keith Buckley (ex-EVERY TIME I DIE) jako by se svými kumpány zkoušel štěstí v hodně melodickém metalcore, nebo možná spíše post-hardcore, ale na mě je to hodně plytké a podbízivé. BETTER LOVERS, kde působí další členové ETID, jsou úplně jiná liga.
Trochu Red Dead Redemption pro čtenářky Marianne. Pod krví a špínou se schovávají scenáristická klišé a dutá schémata revizionistických westernů. Má to sice patřičně gritty look, ale nekouše to. Spousta sentimentu a neschopnosti poradit si s postavami.
Veteráni stonerrockového stylu toho mají za sebou už hodně, ale stále jim to hodně sluší a tak i album roku 2024 v sobě nese odkaz na klasické devadesátky a tedy dobu, kdy tahle skupina tvořila po boku KYUSS historii.